Autor Tema: Sokolarenje-lov budučnosti  (Posjeta: 8547 vremena)

Offline Bobi

  • K 100
  • **
  • Postova: 326
Odg: Sokolarenje-lov budučnosti
« Odgovori #15 u: 12. 07. 2007. 15:16:04 »
I ja bi s vama  ;)

Offline Viktor

  • K 100
  • **
  • Postova: 387
Odg: Sokolarenje-lov budučnosti
« Odgovori #16 u: 12. 07. 2007. 23:12:27 »
Welcome  ;D ;D

Offline Jurica

  • K 100
  • **
  • Postova: 425
Odg: Sokolarenje-lov budučnosti
« Odgovori #17 u: 12. 07. 2007. 23:30:37 »
hvala na pozivu i vidimo se  ;)

Offline dean

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3393
  • Prvo gledaj od koga ide, a onda kaj ide
Odg: Sokolarenje-lov budučnosti
« Odgovori #18 u: 18. 12. 2007. 11:09:40 »
U zadnje vrijeme sam svjedok da sve ceste u lovištu kojim gospodari LU koje sam član su sve opterečenije. Polje u kojem lovimo fazane se smanjuje, ali ne u toj mjeri da nema divljači, več u toj da u dogledno vrijeme nečemo moč lovit sa puškama izmeču kuča i prometnica, a bit će dovoljan broj divljači za sokolarenje.
Zašto se ne povečava broj sokolara u Hr ako ih u svijetu ima jako punoč Da li je moguće da to našim ljudima nije forač Ili se boje nečeg novogč Ili znaju/pretposavljaju/čuli su koliko treba truda a koliko ima ulova. Pretpostavljam da gušt ne računaju.
Meni je, recimo, za sad teško prebacivanje na sokolarenje kad nemam ptičara a on je prva stavka koju treba savršeno odradit ako se želi uspješno sokolarit.
Kako vi drugi razmišljateč

Offline SSG

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2246
  • Da je pas čovjekov prijatelj, mišljenje je čovjeka
Odg: Sokolarenje-lov budučnosti
« Odgovori #19 u: 18. 12. 2007. 11:44:23 »
Mislim da je za lov pticama grabljivicama potrebno stječi puno znanja, da to zahtjeva značajna financjska sredstva ,mjesto za držanje i čuvanje ptica i maldunčadi,no mečutim malo je ljudi koji su spremni stvarno uči u tako nešto.Pretpostavljam da je to strah od nepoznatog,jer ovdje je ipak riječ o divljim pticama o kojima bi osoba koja se njima bavi trebala sve znati,a za tako nešto teba puno učiti,što nekima predstavlja problem.Tu je dakako i kvalitetan pas ptičar i podrška matičnog LD.(npr.Moj Ld nije htio omogučiti Jurici i ostalim lovcima lukom da love na našem terenu,jer su konzervativni,i vjerojatno postoji nerazumjevanje i strah od novog).Bez toga,teško netko može postati dobar sokolar(čast izuzecima poput našeg Viktora) :(
« Zadnja izmjena: 18. 12. 2007. 11:53:03 od SSG »
Užasno osjećam ovu krizu. Vozim auto bez krova, pijem staro vino, jedem pljesnivi sir..

Not to open the hunting season on the pretext that there is no game would be as if one gave up celebrating Christmas because there was not enough snow to go by sleigh to midnight Mass.

Offline shaga

  • K 500
  • ***
  • Postova: 570
  • Wild Boar
    • Ima jedan grad na moru............
Odg: Sokolarenje-lov budučnosti
« Odgovori #20 u: 18. 12. 2007. 11:54:43 »
Keo i u svemu ostalom tako smo i u ovome jos uvijek daleko od Evrope i Svijete.
Ali imamo i razloga:
Koliko u svim drzavama EX YU imas ljudi koji su u mogucnosti da se 100% posvete tom nacinu lova!
Ipak je svima nama na prvom mjestu da obezbjedimo porodicu,a da mi to uradili moramo da radimo,a posto kod nas nema nikakvih zakona i svi radimo do iznemoglosti i eventualno dobijemo nedjelju kao slobodan dan.........TO JE PREMALO VRMENA DA BI SE COVIJEK BAVIO SOKOLARENJEN.
"A u ruke Mandusica Vuka Bice svaka puska ubojita"!!!!

Offline dean

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3393
  • Prvo gledaj od koga ide, a onda kaj ide
Odg: Sokolarenje-lov budučnosti
« Odgovori #21 u: 18. 12. 2007. 12:07:58 »
Ima nekaj i u tome. Ptica možda košta kao nečija mjesečna plača! Ali opet gušt se plača i barem smo mi lovci toga svjesni. Možda je lakše za pušku jer je kupiš i ona stoji u ormaru i ne traži jesti, piti i bilo kakav veči nadzor, a ptica i pas traže vrijeme za njih. Treba posložit listu prioriteta.

Offline shaga

  • K 500
  • ***
  • Postova: 570
  • Wild Boar
    • Ima jedan grad na moru............
Odg: Sokolarenje-lov budučnosti
« Odgovori #22 u: 18. 12. 2007. 12:17:11 »
Psu treba posvetiti veliku paznju...........ali to je izdrzivo za onog ko voli.........i koliko god pas trazi paznju moje je misljenje da ptica trazi barem jos 10 puta vise
"A u ruke Mandusica Vuka Bice svaka puska ubojita"!!!!

Offline dean

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3393
  • Prvo gledaj od koga ide, a onda kaj ide
Odg: Sokolarenje-lov budučnosti
« Odgovori #23 u: 18. 12. 2007. 12:54:24 »
Ne znam koliko vremena traži ptica, ali moj pas dobije dnevno od 2-12 sati slobode. Koji puta sat do dva je pušten i kad mu je dosta ode sam u boks. Ko i čovjek, nema svaki dan iste potrebe.
Viktor će nam reč koliko vremena dnevno treba trošit na pticu, ali mislim da se razlikuje vrijeme s obzirom na godišnje doba.

Offline shaga

  • K 500
  • ***
  • Postova: 570
  • Wild Boar
    • Ima jedan grad na moru............
Odg: Sokolarenje-lov budučnosti
« Odgovori #24 u: 18. 12. 2007. 12:58:24 »
Ne znam koliko vremena traži ptica, ali moj pas dobije dnevno od 2-12 sati slobode. Koji puta sat do dva je pušten i kad mu je dosta ode sam u boks. Ko i čovjek, nema svaki dan iste potrebe.
Viktor će nam reč koliko vremena dnevno treba trošit na pticu, ali mislim da se razlikuje vrijeme s obzirom na godišnje doba.
Pusris psa i ides svojim poslom (ne stojis valjda sa njim 2-12 sati) a ptocu svaki put kada bi pustio morao bi da budes sa njom sve dok ne zadovoljis njene potrebe(jos jednom kazem sve je ovo moje misljenje posto stvarno nemam pojima o sokolarenju).
ALI MISLIM DA LOGICNO RAZMISLJAM :-[
"A u ruke Mandusica Vuka Bice svaka puska ubojita"!!!!

Offline Viktor

  • K 100
  • **
  • Postova: 387
Odg: Sokolarenje-lov budučnosti
« Odgovori #25 u: 18. 12. 2007. 13:22:12 »
Apsolutno ste oboje u pravu. Praktički svaki slobodni trenutak koji ja imam u dvorištu ili kuči stavim pticu na ruku i radim socijalizaciju ili sokolarskim riječnikom rečeno manning.
Toga nikada dosta. Isto tako zna bit puno prilika da se ne lovi, no kondicija se održava da se ptica pušta da leti u vjetar, radi skokove na rukavicu, vabilo....i još sličnih metoda.
Ključna stvar u svemu je divljač (naravno ako smo pticu i psa potpuno potpuno riješili u smislu treninga i suradnje). Tako, ako imate let na fazana jednom tjedno, velika je vjerojatnost da će ta ptica za tjedan ili dva početi odustajati nakon par metara letova za fazanom, a tu je još upitna visina vegetacije, marka psa.......
Znači za dobro sokolarenje ja radim slijedeče. Sa matičnim društvom imam dogovor. Ja unesem 100 fazana i 100 trčki o svome trošku, prije ispuštanja stavim ih u svoj ispust, napravim hranilišta i kažem njima da isto tako mogu koristit tu divljač a ja lovim na tom terenu ovisno o vremenu. Meni je možda od te sve divljači konačna brojka ako sam svaki dan tijekom sezone vani, što se baš ne može uvijek jer ptica nije stvar pa joj treba odmora, imam 15-20 fazana i 15 trčki, ostalo love dečki a dio dobro pripremljenih kljunova fazan i trčki ostaje u lovištu i daje pomladak. Taj teren nije veči od stotinjak hektara i praktički meni nema veze gdje je jer nema opasnosti pošto nema oružja. Naravno ja sam i član društva, radim na akcijama itd....
Naravno, tih 100 hektara može koristiti i još sokolara samo što onda i oni moraju unesti isto toliko divljači. Ovo ne radimo zbog velikog broja koji možemo sokolarenjem uloviti več zato što dobru sokolarsku pticu stvara veliki broj pokušaja.

Pozdrav Viktor

Offline dean

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3393
  • Prvo gledaj od koga ide, a onda kaj ide
Odg: Sokolarenje-lov budučnosti
« Odgovori #26 u: 18. 12. 2007. 13:26:10 »
Znači kako  psu dajemo svaki dan sat vremena socijalizacije sa drugim psima i treninga u lovištu ili poslušnost tako i ptici trebamo svaki dan dati sat vremena za iste ili slične potrbe kao i psuč >I još sat vremena rezerve i to automatski smanji krug ljudi koji ulaze u to, ali zato se time bave samo ozbiljni i zagriženi ljubitelji.

Offline shaga

  • K 500
  • ***
  • Postova: 570
  • Wild Boar
    • Ima jedan grad na moru............
Odg: Sokolarenje-lov budučnosti
« Odgovori #27 u: 18. 12. 2007. 13:40:04 »
Hvala na objasnjenju iz prve ruke!!!
Sada smo na cisto.
P.S.sve ono sto sam ja rekao bola su nagadjanja,i drago mi je da je to potvrdio neko ko se stvarno razumije d4
"A u ruke Mandusica Vuka Bice svaka puska ubojita"!!!!

Offline Bobi

  • K 100
  • **
  • Postova: 326
Odg: Sokolarenje-lov budučnosti
« Odgovori #28 u: 18. 12. 2007. 14:42:45 »
Ima nekaj i u tome. Ptica možda košta kao nečija mjesečna plača! Ali opet gušt se plača i barem smo mi lovci toga svjesni. Možda je lakše za pušku jer je kupiš i ona stoji u ormaru i ne traži jesti, piti i bilo kakav veči nadzor, a ptica i pas traže vrijeme za njih. Treba posložit listu prioriteta.

Imao sam srecu i upoznao jednog sokolara (Viktor ga zna) koji je takodjer do pred nekih 2-3 godine koristio pusku, a radio covjek jako puno da osigura egzistenciju sebe i obitelji. Kada je to sredio, promijenio posao i sada radi za puno manju lovu, ali ima vise vremena i bacio se u sokolare. Kaze da uziva, ima posao gdje u vecini slucajeva moze voditi pticu i psa, tako da doslovno ima dana kada provodi s njima i po 10 sati...
Trenutno i sam imam problem posla i slobodnog vremena, ali moje zelje su iste kao i gore navedenog lovca, stisnuti zube i raditi, a onda kada sredim egzistenciju u neku normalu, sloziti posao da imam vise vremena za sebe, obitelj i lov! A za sada kako je dobro je!  d1

Offline dean

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3393
  • Prvo gledaj od koga ide, a onda kaj ide
Odg: Sokolarenje-lov budučnosti
« Odgovori #29 u: 18. 12. 2007. 15:07:11 »
Slažem se Bobi! I ja bi da je tako. Ne samo da bi imao pticu, nego i barem 5 pasa. Ali koliko novaca bi ti za sve to trebalo, pod uvjetom da imaš vremena. Barem 2000 E mjesečno pod uvjetom da imaš riješeno stambeno pitanje i auto! Zato sam rekao da si svi željni tog i bilo kojeg drugog gušta moraju sastavit listu prioriteta!