Autor Tema: Utjecaj vuka na populaciju divlje svinje  (Posjeta: 7731 vremena)

Offline Nikola

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1940
    • LD "JELEN" Divuša
Utjecaj vuka na populaciju divlje svinje
« u: 31. 10. 2007. 13:19:58 »
Evo kod nas i u susjednim lovištima u ovoj godini smo imali 4 napada vuka na ovce i telad, službeno je utvrčeno da je to vuk.


E sad mene zanima koliki bi utjecaj mogao imati vuk na populaciju divlje svinje obzirom  da je to u mom lovištu dominantna vrsta divljačiččč

Molim vas samo argumentirane postove i činjenice ili iskustva.
Bez spama i raznih OT rasprava jer je tema VUk več pomalo obračena u drugoj temi.

Offline medo

  • K 3000
  • *
  • Postova: 4140
  • Metaka, pusaka i sexa nikad dovoljno......
    • Hunting Agency
Odg: Utjecaj vuka na populaciju divlje svinje
« Odgovori #1 u: 31. 10. 2007. 14:30:32 »
Ako u lovistu ima mnogo DS i dosta podmladka problem ne bi trebao biti ukoliko se radi o 2 vuka,a ne coporu.Vuk ne rastejerava divljca dokle ima lako uhvatljive hrane (prasci i nazimad).Ukoliko  su krda sacinjena prilicno od zrelih grla vuk ih rastjerava samo zato sto ih teze lovi ali i zato sto zrelija divljac trazi mir. Vuk obicno ima veliki radijus kretanja i rijetko lovi na istom podrucju vise dana tako da se loviste smiri dok on ne dodje ponovno.Posto DS ima velik prirast,posebno u tvom podrucju zbog meksih zima (usporedjujuci sa LIkom i G.Kotarom),nizeg snijega i obilja hrane 2 vuka nece narusiti brojcano stanje populacije. Isto tako molite Boga da ovaca i telaca luta sto vise po poljima jer tu stetu placa drzava ,a DS i srne ostaju netaknute z30 z30
 Problem se moze pojaviti kod nestajanja pasa tokom lova. Vuk ce najprije srediti sve lutalice i macke bez nadzora sto je dobro,a nakon toga nastojte ustanoviti podrucja na kojim se krece jer moguce je da je tamo samo trenutno ili sezonski. U proljece se povuce u vise predjele i skoro da ge i ne vidis.

Offline medicus

  • K 500
  • ***
  • Postova: 862
  • A cane non magno saepe tenetur aper.
    • http://piceapungens.com/
Odg: Utjecaj vuka na populaciju divlje svinje
« Odgovori #2 u: 31. 10. 2007. 16:07:18 »
Stanište i prehrana vukova

Vukovi mogu živjeti u svakom staništu koje podržava dovoljno plijena i koje im omogučuje zaklon. Vukovi su se do današnjih dana uspjeli održati u teško pristupačnim područjima, pa ih sečesto doživljava i simbolom divljine. Zaklonjenost je vuku potrebna jedino da bi izbjegao čovjekajer drugih neprijatelja u prirodi nema. Pokazalo se da vukovi mogu živjeti i sasvim blizu ljudi, u stočarskom kraju (Kusak, 2002.), u polju žita ili na rubu grada. To je moguće ako ih ljudi toleriraju ili ako je smrtnost vukova izazvana čovjekom manja od godišnjega prirasta. Pri tome se mogu gotovo potpuno prebaciti na prehranu domačim životinjama. Tako su domače životinje (ovca, koza,a manje krupna stoka i pas) zastupljene sa 84% u hrani vuka na području Dalmacije, za razliku od Gorskoga kotara gdje divlji parnoprstaši (srna, jelen, a manje divlja svinja) sa 77% udjela čine glavni plijen vuka. Ekološka niša vuka je »lovac na velike sisavce«, a to znači da su mu glavni plijen veliki parnoprstaši (dvopapkari), a rječe neparnoprstaši (kopitari). Vuk će pojesti i svaku drugu životinju koju može uhvatiti. Odavno je poznato da vukovi u lovu biraju plijen koji je u danom trenutku lakše uhvatljiv (Mech, 1970.; Frits i Mech, 1981.), što se mijenja tijekom godine (Mech i sur., 1995.). Tako će u ekosustavu gdje postoji više vrsta plijena češče loviti onu vrstu koje ima više pa je zato i lakše dostupna, a od tih će uzimati životinje oslabljene zbog starosti, bolesti i izgladnjelosti ili mladunčad(Ballard i sur., 1981.; Mech, 1970., 1998.; Peterson, 1977.). Vukovi time pozitivno utječu na zdravlje populacije plijena, a pridonose i stabilnosti cijelog ekosustava. Bez predatora, u neutjecanim ekosustavima broj biljojeda može narasti toliko da izazove smanjenje njihove prehrambene osnove (narušeno pomlačivanje šuma, pa čak i potpuno ogoljenje, sve do nastanka krša), što u krajnjem slučaju može za posljedicu imati znatno smanjenja broja ili potpuni nestanak samih biljojeda.

Prehrana vuka

Glavni izvori hrane vukovima su divlji parnoprstaši(srna, jelen, divlja svinja) i manji sisavci(zec,glodavci). U krajevima s razvijenim ekstenzivnim stočarstvom hrane se i stokom, koju – ako nije čuvana – lakše love nego divljač, pri čemu mogu počiniti i znatne štete.Istraživane su prehrambene navike vuka na području Gorskoga kotara i Dalmatinske zagore(Splitsko-dalmatinska županija) (D. Pavlovič, J.Kusak i č. Huber). U tu je svrhu od 1999. do 2002.prikupljeno 147 uzoraka izmeta i 10 želudaca. Odrečena je učestalost pojavljivanja (%) pojedinihkategorija nalaza i vrsta životinja za svaku regiju posebno. Na području Dalmatinske zagore večinuvučje hrane čine domače životinje (73,4%). Visoki udio (22%) goveda u hrani vuka u Dalmatinskojzagori upučuje na hranjenje vukova na odlagalištima klaoničkog otpada gdje je govedo najčeščalešina. Pronačen je i razmjerno učestali udio dlake kanida (32,6%), a koja je mogla večim dijelom potjecati od lizanja vlastitoga tijela pa nije uračunata u udio hrane vuka. Dlaka koze bila je zastupljena u izmetima vukova (36%) češče nego što se koza navodila kao plijen u odštetnim zahtjevima. Razlog tome je i u činjenici da koza u svojoj prehrani brsti te ulazi u šikare gdje ju je teže čuvati, a vuk joj se lakše približi. Takočer,vuk češče pojede cijelu kozu koju zakolje, dok  zaklanu ovcu ne uspijeva pojesti zbog čovječjeg uznemirivanja. U Gorskom kotaru glavni plijen su divlji parnoprstaši (jelen, srna, divlja svinja),zastupljeni u prehrani sa 84,21%.
 
Utjecaj vuka na prirodni plijen

činjenica da su u prirodnim (gorskim) područjima glavni plijen vuka krupni parnoprstaši, srna, jelen i divlja svinja, koje uspješno lovi u čoporu, navodi na siguran zaključak da utjecaj vuka na divljač može biti znatan.Dokazano je da se u Gorskom kotaru i u nekim dijelovima Like te vrste krupne divljači pojavljuju u izmetima i želucima vukova s udjelom od gotovo 84% (Pavlovič, 2003.). Tako izrazita koncentracija predacije na divljač u tim je područjima posljedica činjenice da je tu stoka (ovca i koza) razmjernorijetka, a i ono malo stada dobro je čuvano (pastir, pas) i napasuje se u blizini naselja.U starijoj lovačkoj literaturi vuka se u gorskim lovištima obično smatralo »zatornikom jelena i srna«(Car, 1967.). To stajalište nije se ni do danas znatnije promijenilo. čovjek lovac i dalje doživljava vukove i ostale krupne predatore, koji za plijen uzimaju vrstu koju ne samo da on lovi nego njome i gospodari, izravnim suparnicima. Sukobi izmeču ovlaštenika prava lova i vukova sve su učestaliji i glavni su uzrok sve intenzivnijeg ilegalnog ubijanja vukova, unatoč njihovoj formalnoj zaštiti i visokim kaznama za krivolov. Suračujuči na izradi Plana, predstavnici lovaca su istaknuli kako vuka treba u Hrvatskoj dugoročno očuvati, odnosno da su spremni dijeliti plijen s vukom.
U nedostatku vjerodostojnih brojčanih pokazatelja utjecaja vukova na divljač donosimo jedan nasumce izabran izračun »šteta« od vukova na divljač u lovištu »Litorič«, dodijeljenom na upravljanje LU »Jelenski jarak« Vrbovsko (Heski, 2004.). U tom lovištu površine 6600 ha prema lovno-gospodarskoj osnovi iskazan je fond (u zagradi plan odstrjela) jelena 77 (18), srna 180 (42) i divljih svinja 65 (42) ili ukupno 332 grla krupne divljači. Stalnim pračenjem i promatranjem lovoovlaštenika utvrčeno je da na prostoru izmeču rijeke Kupe i Dobre te autoceste Ogulin – Vukova Gorica stalno živi sedam vukova, odnosno jedan vuk na 4000 ha iz čega proizlazi da na predmetno lovište »Litorič« dolazi 1,5 vukova. Kako, prema računu lovoovlaštenika, jedan vuk dnevno pojede 4 kg divljačine (mesa divljači) odnosno godišnje oko 1.400 kg, to u prosjeku od vučjih zuba u tom lovištu strada oko 40 grla krupne divljači. Ako tome dodamo još pretpostavljenih 10 grla »koje vukovi zakolju a ne pojedu« (višak ubijanja), proizlazi da za lovište »Litorič« to godišnje iznosi 50 grla ili 75% plana odstrjela.Udio plijena koji pojede vuk, i time smanji raspoloživ odstrjel za lovoovlaštenika, razmjerno je veči što je divljači manje.U staništima s prirodno brojnom populacijom parnoprstaša, poput bjelorepih jelena u Minnesoti(SAD), utjecaj vuka na plijen je zanemariv. Takočer je poznato da populacija vuka ne raste neograničeno, več da ima ugračene mehanizme samoregulacije i ne može sama dovesti do
istrjebljenja svoga glavnog plijena. Drugo je pitanje je li veličina populacije vuka u svojoj prirodnoj razini (ekološki kapacitet) ujedno prihvatljiva i za lokalno stanovništvo (socijalni kapacitet).U susjednoj je Sloveniji zastupljenost divljih parnoprstaša po jedinici površine višestruko veča nego u Hrvatskoj, unatoč tome što ondje žive i vuk, i ris, i medvjed. Utjecaj vuka na prirodni plijen je vidljiv,ali nije poseban problem.  Neovisno o toj računici, kojom se manje ili više služe i drugi ovlaštenici prava lova gorske Hrvatske,nedvojbeno je da su lovišta u kojima žive vuci u neravnopravnu položaju spram onih u kojima tih prirodnih predatora nema. Kad je riječ o lovištima u kojima je ovom predatoru najdostupnija i najuhvatljivija divljač kao prirodna hrana, trebalo bi pri izračunu boniteta i kapaciteta lovišta uračunati prisutnost vukova i s tim u vezi smanjiti odstrjelne kvote odnosno lovozakupnine(koncesije), što je ovim planom i predvičeno. Plan upravljanja nadalje treba predvidjeti i moguće kontrolirane zahvate u populaciju predatora u pojedinim područjima gdje je dokazan njegov izrazito jak utjecaj na populaciju plijena. 

Državni zavod za zaštitu prirode
Plan upravljanja vukom u Hrvatskoj

Više informacija na:http://www.life-vuk.hr/kako_sudjelovati.htm                                                            
« Zadnja izmjena: 31. 10. 2007. 17:40:13 od medicus »

Offline dean

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3393
  • Prvo gledaj od koga ide, a onda kaj ide
Odg: Utjecaj vuka na populaciju divlje svinje
« Odgovori #3 u: 31. 10. 2007. 16:12:34 »
Argumenti! Crno na bijelo i da se zna autor. To ima težinu! A zeleni mogu i svoju studiju ili "istinu" objaviti. Baš me zanima kako ona izgleda.

Offline danyhunter

  • K
  • *
  • Postova: 34
Odg: Utjecaj vuka na populaciju divlje svinje
« Odgovori #4 u: 26. 11. 2007. 18:16:32 »
Kod nas vukovi s afinitetom love mlade divlje svinje i samo u zimskih meseci kad padne duboki sneg love srne.U jednom slucaju sam bio na ceku i sam video kako vuk uze mlado prase pa ga zivo odnese u sumi.Normalno je da se tako ponasa kad ima mladi vuceta pa im nosi zivu hranu da gi uci na lov...Po sto imamo mnogo d.svinje u poslednji godina nema mnogo napada na ovce i koze...

Offline Štef

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3098
Odg: Utjecaj vuka na populaciju divlje svinje
« Odgovori #5 u: 27. 11. 2007. 21:14:36 »
  Lovim na području Like. Lovište nam je zbog posljedice rata ( i ostalih utjecaja) stanovništvom slabo naseljeno pa nema ni domačih životinja. Nedavno sam se susreo sa dva vuka u sami sumrak kako su lovili DS. Prvo je prošla krmača sa prascima a odmah iza njih vuk.
  Sad u subotu (24.11.) vidio sam tragove krda. Točno njihovim tragom išao je vuk. Na lešine DS nismo nigdje naišli. 
Homo sum: humani nihil a me alineum puto

Offline Huntercro

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3353
  • 200+
Odg: Utjecaj vuka na populaciju divlje svinje
« Odgovori #6 u: 27. 11. 2007. 22:21:48 »
Vuk može naštetiti DS jedino ako nema krmače. Onda su nazimad i prasci gotovi. Ovako im može samo pušit. Govorim o iskustvima mojih poznanika iz BIH. Isto tako na hranilištu je vepar car. Nema tog vuka koji će vepra otjerati s hranilišta. Vepar ih samo malo raspori i oni  su gotovi i to oni znaju. Probaju oni ali odustanu.
Dobra Kob!   www.lov-pro.hr  oprema za reloading

Offline medo

  • K 3000
  • *
  • Postova: 4140
  • Metaka, pusaka i sexa nikad dovoljno......
    • Hunting Agency
Odg: Utjecaj vuka na populaciju divlje svinje
« Odgovori #7 u: 28. 11. 2007. 09:39:58 »
U zimi se vukovi udruzuju u copore i tek tada divljac moze nastradati u vecem broju. Vepra sa hranilista vuk ne tjera niti napada ako nije previse gladan. Ako se nadju zajedno gdje se meci medvjed sa strvinama vuk ce doci,a vepar otici nedaleko i cekati.U slucaju da ima vukova usuditi ce se napasti vepra bez razmisljanja. Kad je snijeg visok nijedna paparska divljac nema sanse protiv copora vukova i tad prasci nastradaju ma koliko krmaca bila pametna. Jos je gore ako se na snijegu stvori pokorica od leda jer tek tada papkari su kao u klopci. Ako su takvi uvijeti svinje se drze uz korita rijeka,gustom grmlju ili odlaze na stranu do mora gdje nema snijega.
Ovo je ono sto sam ja vidio i dozivio u Lici.

Offline SSG

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2246
  • Da je pas čovjekov prijatelj, mišljenje je čovjeka
Odg: Utjecaj vuka na populaciju divlje svinje
« Odgovori #8 u: 28. 11. 2007. 10:34:06 »
Nedavno smo zamjetili tragove vučice i mladih u lovištu.Primjetili smo da se divlje svinje više ne zadržavaju u lovištu več prolaze kroz njega.Uz to kolega je "izgubio" dva lovačka psa kad ih je vodio u šumu u šetnju.Jel moguće da je vučica izabrala teren našeg LD za svoj brlog i dali je moguće da su vukovi odgovorni za nestanak pasa ččč Napominjem da je vlasnik čuo pse da nešto gone i nakon otprilike pol sata potpuni muk i psima nema ni traga.
Užasno osjećam ovu krizu. Vozim auto bez krova, pijem staro vino, jedem pljesnivi sir..

Not to open the hunting season on the pretext that there is no game would be as if one gave up celebrating Christmas because there was not enough snow to go by sleigh to midnight Mass.

Offline medo

  • K 3000
  • *
  • Postova: 4140
  • Metaka, pusaka i sexa nikad dovoljno......
    • Hunting Agency
Odg: Utjecaj vuka na populaciju divlje svinje
« Odgovori #9 u: 28. 11. 2007. 11:01:42 »
Nedavno smo zamjetili tragove vučice i mladih u lovištu.Primjetili smo da se divlje svinje više ne zadržavaju u lovištu več prolaze kroz njega.Uz to kolega je "izgubio" dva lovačka psa kad ih je vodio u šumu u šetnju.Jel moguće da je vučica izabrala teren našeg LD za svoj brlog i dali je moguće da su vukovi odgovorni za nestanak pasa ččč Napominjem da je vlasnik čuo pse da nešto gone i nakon otprilike pol sata potpuni muk i psima nema ni traga.
To je jako vjerojatno jer psi kad gone vuk im presijece put i saceka ih.Ako ih je bilo vise moguce je da su psi nastradali. Nama se slicno dogadjalo u Lici i to cesto. Posto je vrijeme parenja pocelo mozda zato nema svinja

Offline imenjak

  • K 100
  • **
  • Postova: 159
Odg: Utjecaj vuka na populaciju divlje svinje
« Odgovori #10 u: 28. 11. 2007. 22:09:33 »
Nedavno smo zamjetili tragove vučice i mladih u lovištu.Primjetili smo da se divlje svinje više ne zadržavaju u lovištu več prolaze kroz njega.Uz to kolega je "izgubio" dva lovačka psa kad ih je vodio u šumu u šetnju.Jel moguće da je vučica izabrala teren našeg LD za svoj brlog i dali je moguće da su vukovi odgovorni za nestanak pasa ččč Napominjem da je vlasnik čuo pse da nešto gone i nakon otprilike pol sata potpuni muk i psima nema ni traga.
To je jako vjerojatno jer psi kad gone vuk im presijece put i saceka ih.Ako ih je bilo vise moguce je da su psi nastradali. Nama se slicno dogadjalo u Lici i to cesto. Posto je vrijeme parenja pocelo mozda zato nema svinja
Isto se desilo i nama zimus :'(
S obe noge čvrsto stojim na oblacima

Offline SSG

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2246
  • Da je pas čovjekov prijatelj, mišljenje je čovjeka
Odg: Utjecaj vuka na populaciju divlje svinje
« Odgovori #11 u: 29. 11. 2007. 07:22:43 »
Znači to je do vuka.Toga smo se i bojali.I šta sad,ima neko kakav prijedlog ččč
Užasno osjećam ovu krizu. Vozim auto bez krova, pijem staro vino, jedem pljesnivi sir..

Not to open the hunting season on the pretext that there is no game would be as if one gave up celebrating Christmas because there was not enough snow to go by sleigh to midnight Mass.

Offline medo

  • K 3000
  • *
  • Postova: 4140
  • Metaka, pusaka i sexa nikad dovoljno......
    • Hunting Agency
Odg: Utjecaj vuka na populaciju divlje svinje
« Odgovori #12 u: 29. 11. 2007. 09:34:18 »
Znači to je do vuka.Toga smo se i bojali.I šta sad,ima neko kakav prijedlog ččč
Potrazite ostatke pasa i zatrazite odstetu kao  seljaci za ovce. Me nema tu nekog rijesenja jer vuk je zasticen i sve dok ne radi vece stete uplitanja nema. U nekim lovistima ga odstrijeljuju ilegalno jer ga stvarno ima puno.
Nekidan kad sam bio u Lici isli smo u obilazak lovista i nasli smo tragove od 4 vuka,jedan kaitalac.Jeli su strvinu za medvjeda jer snijega nema pa se do zivog plijena teze dolazi.
Nema tu neke pomoci vec samo nada da nece napasti pse ponovno. Ja sam ih izgubio nekoliko ali ne znam i jednog lovca u Lici koji nije imao zadavljenog psa.Najcesce bi nasli samo rep i glavu.

Offline vuk samotnjak

  • K 100
  • **
  • Postova: 207
Odg: Utjecaj vuka na populaciju divlje svinje
« Odgovori #13 u: 05. 02. 2008. 21:25:01 »
dođi u bih vamo se može bit vuka ;D ;D
jos ga stavis na haubu od auta i provozas selom da te svak nahvali kako cuvas seljake od najezde ;D


Offline medo

  • K 3000
  • *
  • Postova: 4140
  • Metaka, pusaka i sexa nikad dovoljno......
    • Hunting Agency
Odg: Utjecaj vuka na populaciju divlje svinje
« Odgovori #14 u: 05. 02. 2008. 21:31:50 »
dođi u bih vamo se može bit vuka ;D ;D
jos ga stavis na haubu od auta i provozas selom da te svak nahvali kako cuvas seljake od najezde ;D


Vrlo rado pa makar i samo s kamerom d4