Autor Tema: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?  (Posjeta: 46512 vremena)

Offline Lazar

  • Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 5506
  • Panem et circenses
Odg: Odg: Reloading
« Odgovori #150 u: 11. 11. 2011. 22:45:10 »
Pa ja sjedne i onda drzi grupu i kad se cijev ocist ponovo mora da sjedne  pesi
Mihi est compositum in Taberna Mori

Offline Nosler

  • Global Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 6944
Odg: Odg: Reloading
« Odgovori #151 u: 11. 11. 2011. 23:17:14 »
Puske sa ovim problemima mogu da pomaknu "prvi metak" i bez da se pipne...znaci,dok stoji u ormaru par dana i sile popuste..neki drugi put je dosta da se potrci pa cijev i kundak malo "rade" od sila koje nastanu naglim pokretanjima a lako se prepoznaje po tome sto taj prvi metak (skoro) uvijek ide na istu stranu.
I aint asked any pardon for anything I've done.

Offline bogi

  • K
  • *
  • Postova: 44
Odg: Odg: Reloading
« Odgovori #152 u: 12. 11. 2011. 07:55:31 »
Ajmo znalci pomagajte...
Zašto mi prvi metak odleti visoko a ostali idu dobro?
Meni smrdi na masnu cijev iako sam desetak krpica provukao kroz nju prije pucanja


Možeš provući i 15o krpica ali ne zaboravi jedno, nikada ni sa jednom krpicom nećeš moći imati dako dobar pritisak na zidove cevi kao što ga ima zrno
Uvek ostaje tako malo a to malo........ pesi
E sad, imaš dobru grupu po visini ali ti zadnji naslon (ili rame) šeta i zato su se ,,rastrčali,, levo i desno. Inače meta ostavlja utisak da ti ovo možeš mnogo bolje bez obzira što je odlično

Sa 100% sigurnosti ti tvrdim da ovde nemaš problema sa kundakom mada je to neko pomenuo. Problem sa kudakom se ne bi pojavio samo kod prvog metka, već bi to bilo drastičnije i učestalije

Offline mpeca

  • K 100
  • **
  • Postova: 198
Odg: Odg: Reloading
« Odgovori #153 u: 12. 11. 2011. 10:38:59 »
 Neznam  cime  teras  krpicu  ali  nemoj  sa  njome  da  ides  napred  nazad  vec  ih   sipkom  i  specijalnim  drzacem  krpice  na  kraju  guraj  samo  prema  napred.   Novo  provlacenje  nova  krpica.Cev  nemoj  samo  cistiti  vec  je  odmasti  a  imas  odmascivaca  u  spreju  prsni  na  krpicu  pa  lepo  odmasti  i  cev  a  i  leziste  metka  jer  i  ono  mora  biti  odmasceno  ako  zelis  dobru  grupu.Uzrok  odvajanja  tih  pogodaka  u  desetki  moze  biti  i  to  sto  uvek  povuces  obarac  kada  ti  je  vrh  koncanice  u  apsolutnoj  nuli  sto  je  pogresno  jer  tada  pogodak  nikada  nije  u  samom  centru. Koncanica  igra  levo  desno[vrlo  malo]opali  u  toj  igri  izmedju  dva  otkucaja  srca.   Probaj  tako  pa  se  onda  javi  sa  rezultatom.

Offline tyrol

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1848
  • I kad je puška na klinu....
Odg: Odg: Reloading
« Odgovori #154 u: 12. 11. 2011. 11:00:55 »
Uzrok  odvajanja  tih  pogodaka  u  desetki  moze  biti  i  to  sto  uvek  povuces  obarac  kada  ti  je  vrh  koncanice  u  apsolutnoj  nuli  sto  je  pogresno  jer  tada  pogodak  nikada  nije  u  samom  centru. Koncanica  igra  levo  desno[vrlo  malo]opali  u  toj  igri  izmedju  dva  otkucaja  srca. 
A disanje? nekome paše kad ispusti zrak iz pluća, pa ima mirniju ruku...

Inače kolega Sina, i ovo što si pucao (nakon prvog metka) je  d4...Definitivno treba naći uzrok ovog "povišenog" pogotka, no to je nekih 3-4cm...Jesi siguran da se nisi malo korigirao nakon prvog pogotka??
Em ti sumpor.....

Offline danijel

  • K 500
  • ***
  • Postova: 701
  • Nema straha dok je v puški praha
Odg: Odg: Reloading
« Odgovori #155 u: 12. 11. 2011. 12:27:34 »
dečki,ova donja grupa je 2.5 cm na 100m,mislim da se s njom netreba zamarati,treba "riješit" prvi metak...
ja bi pokušao s odmaščivaćem očistit prije pucanja...

Offline bogi

  • K
  • *
  • Postova: 44
Odg: Odg: Reloading
« Odgovori #156 u: 12. 11. 2011. 14:12:07 »
dečki,ova donja grupa je 2.5 cm na 100m,mislim da se s njom netreba zamarati,treba "riješit" prvi metak...
ja bi pokušao s odmaščivaćem očistit prije pucanja...

Konstatacija je na mestu   d4
Treba rešiti PRVI METAK
Na strelištu to i nije tako strašno, ako već znamo šta nam puška radi taj prvi zabijemo pod metu a onda imamo sliku pogodaka u meti koja nas interesuje
ALI, u lovu nas onteresuje baš taj prvi metak i tu je problem
Ako sa ovom puškom pucate recimo srndaća na dvesta, gde nam to ode zrno......

Offline mpeca

  • K 100
  • **
  • Postova: 198
Odg: Odg: Reloading
« Odgovori #157 u: 12. 11. 2011. 14:45:25 »
 Kolega  puca  vrlo  dobro   disanje  i  stav  su  u  redu  jer  nema  ostrog  razdvajanja  pogodaka   u  pitanju  je  finesa  i  oko  odmascivanja   cevi  a  i  oko  trenutka  okidanja .Neka  me  poslusa  pa  neka  se  posle  strelista  javi  sa  rezultatom.[Ane  izbacuje  se  sav  vazduh iz  pluca vec  oko  dve  trecine  pre  pocetka  oki danja. ] 

Offline sina

  • K 100
  • **
  • Postova: 108
Odg: Odg: Reloading
« Odgovori #158 u: 12. 11. 2011. 14:57:55 »
Neznam  cime  teras  krpicu  ali  nemoj  sa  njome  da  ides  napred  nazad  vec  ih   sipkom  i  specijalnim  drzacem  krpice  na  kraju  guraj  samo  prema  napred.   Novo  provlacenje  nova  krpica.Cev  nemoj  samo  cistiti  vec  je  odmasti  a  imas  odmascivaca  u  spreju  prsni  na  krpicu  pa  lepo  odmasti  i  cev  a  i  leziste  metka  jer  i  ono  mora  biti  odmasceno  ako  zelis  dobru  grupu.Uzrok  odvajanja  tih  pogodaka  u  desetki  moze  biti  i  to  sto  uvek  povuces  obarac  kada  ti  je  vrh  koncanice  u  apsolutnoj  nuli  sto  je  pogresno  jer  tada  pogodak  nikada  nije  u  samom  centru. Koncanica  igra  levo  desno[vrlo  malo]opali  u  toj  igri  izmedju  dva  otkucaja  srca.   Probaj  tako  pa  se  onda  javi  sa  rezultatom.

Krpicu guram sa šipkom za čisćenje i uvijek prema naprijed, odmašćivač nisam do sad koristio al izgleda da ću morati  :)
Javit ću rezultate kroz koji dan kad nabavim odmašćivač i municiju...
666 i 999
Zlo i naopako

Offline sina

  • K 100
  • **
  • Postova: 108
Odg: Odg: Reloading
« Odgovori #159 u: 12. 11. 2011. 15:10:38 »
Jesi siguran da se nisi malo korigirao nakon prvog pogotka??
Nikakvih korigiranja nije bilo, između svakog metka je bila pauza da se ohladi cijev...
666 i 999
Zlo i naopako

Offline Lazar

  • Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 5506
  • Panem et circenses
Odg: Odg: Reloading
« Odgovori #160 u: 12. 11. 2011. 15:11:52 »
Nema to veze sa masti u cijevi
Mihi est compositum in Taberna Mori

Offline Lazar

  • Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 5506
  • Panem et circenses
Odg: Odg: Reloading
« Odgovori #161 u: 12. 11. 2011. 15:15:17 »
Meni ovo malo smijesno kolko se cijevi ciste i odmascuju  hao hao
Mihi est compositum in Taberna Mori

Offline mpeca

  • K 100
  • **
  • Postova: 198
Odg: Odg: Reloading
« Odgovori #162 u: 12. 11. 2011. 16:02:54 »
Kod  novih  cevi  iz  kojih  nije  pucano   posle  svakog  ispaljenog  metka  se  cev  temeljno  cisti.taj  dan  na  strelistu  se  cev  doteruje  da  bude  jos  preciznija  .  I  posle  ovakvog  postupka  dobija  se  bolja  grupa  nego  bez  njega. Nema  savrsene  puske  a  ni  savrsenog  strelca  ali  neki  tome  teze  i  dobro  je  da  je  tako  .   U  suprotnom  jos  bi  lovili  otpalim  granama  kao  u  kamenom  dobu. A  jednom  zardjala  cev  se  vise  nemoze  vratiti  na  novo  ma  cime  cistili.Bolje  je  odvojiti  nesto  vremena  i  truda  i  druziti  se  sa  njom  puno  godina , nego  je  posle  lova  baciti  u  cosak  i  kukati  i  cuditi  se  zasto  toliko  rasipa.

Offline šokac

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2062
Odg: Odg: Reloading
« Odgovori #163 u: 12. 11. 2011. 16:58:06 »
Svašta sam čuo ali da se puška čisti iza svakog metka ...
Izgleda da sam još stvarno mlad .
Puti stari mene natrag zovu, kojima sam išao ko mali,
polja, njive i rastove šume, moj su korak dobro upoznali...

Offline mpeca

  • K 100
  • **
  • Postova: 198
Odg: Odg: Reloading
« Odgovori #164 u: 12. 11. 2011. 17:42:42 »
   Na  taj  nacin  se  razradjuje  potpuno  nova  cev  iz  koje  nije  pucano.Sa  svakim  ispaljenim  metkom  ostaje  po  malo  kosuljice  nahvatano  na  polja  i  zljebove.Ako  se  ne  cisti  posle  svakog  metka  npr  prvih pedeset  i ne  odstranjuje  se  mikro  sloj  tombaka    cev  iznutra  [  polja  i  zlebovi  ]  ce  na  pojedinim  mestima  dobiti  vise  naslaga  a  na  pojedinim  manje .  Kada  se  cisti  posle  svakog   ispaljenog  odstranjuju  se  iz  nje  ostaci  kosuljice  i   naredno  zrno  ima  cistu  cev  i  bez  prepreka  ide  napolje.  Tako  prvih  pedeset  posle  cistim  na  svaki  drugi     pa  na  svaki  treci..... Toga  dana  na  strelistu  samo  razradjujem  cev.Kao  krajnji  rezultat  se  dobija  jako  precizna  puska  [cev]  fino  uglacana  kalibrisana  ispaljenim  zrnima.  Ja  to  tako  radim  nece  vam  naneti  stetu  a  moze  i  te  kako  koristiti  i  uz  druge  radove  od  kojih  sam  neke  pomenuo  u  svojim  javljanjima    doneti  lepe  pogodke   i  puno  radosti  na  strelistu  a  naravno  i  u  lovu  sto  nam  je  nadam  se svima   i  cilj.