Autor Tema: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?  (Posjeta: 46360 vremena)

Offline SrndaćVlašić

  • K 100
  • **
  • Postova: 159
Kruna svakog lova je uspješan odstrel, a za uspješan odstrel potreban je pravi hitac.A kako doči do pravog hitcač Postoje stvari koje svaki uspješan lovac i strijelac trebaju znati. Ja ću nabrojati ono što mi pada na pamet, a vi nadopunite.
Poznajemo li tehniku gačanjač Kako ispravno nišanimoč Kako se pravilno vrši okidanječ
Znamo li koliki je uticaj kundaka na preciznost gačanjač (ne kaže se džabe "oko gača - kundak pogača") Vrhunski strijelci prave kundake po mjeri.
Koji stavovi za gačanje su najbolji u lovuč Kako se pravilno zauzima stavč Kako se koriste osloncič
Zašto je tehnika disanja toliko bitna za uspješne pogotkeč
Znamo li šta je to "kosi hitac" i kako ga kompenziratič
Znamo li koliko je normalno rasturanje puške i municije koju koristimoč
I kada sve ovo naučimo i uvježbamo to još uvijek nije garancija dobrog pogotka. Kada divljač doče pred nišan srce počne da lupa,diše se ubrzano, adrenalin navali...teško je svladati uzbučenje,ostati miran i uputiti pravi hitac...
Vi koji ne znate - pitajte, a vi iskusni odgovarajte i dopunjavajte. Iskoristimo forum i prenesimo iskustva jedni drugima. d7
« Zadnja izmjena: 22. 09. 2008. 21:13:21 od Nikola »

Zoran

  • Gost
Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
« Odgovori #1 u: 18. 09. 2007. 21:51:29 »
e svaka ti cast srndac napokon neko sa pametnom temom!

kod mene je ovako kad lovim uvjek mi je puska puna i odkocena! a kad prestanem odma vadim metke ili ako mi se osobe priblizavaju
govorim to zbog toga jer ja nevjerujem oruziju dali je zakocena ili je otocena ili je metak u cjevi ili te neke stvari pa zato tako radim to ja !

evo ja sam bas nedavno ostrelio srnjaka sa 30,06 zrno 11,7grama ako se nevaram!
i kad smo isli do ceke sam razmljao sta cu ja da napravim sa tim karabinom i tim metkom kad sam neispravno pripremljen za lov srnece divljaci!
i reko sam ako bude mi izaso gadjacu ga u stomak!
i tako da je izaso i dobio je u slabinu u bubrege tako da ga nisam rastrgo kao staklenu bocu sa tim metkom!
a skino sam joj optiku pa tako da sam na mehanicki nisan nisanijo!

a ovo govorim koliko treba biti uzbudjen i da ti srce ode u pete i da opet nesto napravis a ne glupost!
ja nemam neki savjet za to kako da se neko pripremi ili slicno na to!
ja samo znam ako nisam siguran 101% ja ne pucam nikad! pa nemoj te ni vi ako niste!
a to sam vec bio slicno i reko u drugoj temi "KOLIKO STANE"  d4
« Zadnja izmjena: 19. 09. 2007. 12:49:46 od Zoran »

Offline medo

  • K 3000
  • *
  • Postova: 4140
  • Metaka, pusaka i sexa nikad dovoljno......
    • Hunting Agency
Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
« Odgovori #2 u: 18. 09. 2007. 22:00:16 »
Nema najbolje pozicije u lovu jer to odgovara uvjetima neposredno prije pucanaj. Ja obicno koristim Harris bipod-nozice za pucanje iz lezeceg stava. Inace ako mi je lijeganje onemoguceno koristim stap za pucanje ili neki drugi oslonac. ja izmedju oslonca i puske ne moram stavljati ruku ili nesto mekano zbog toga sto cijevi pusaka koje koristim ne diraju kundak-fluted.
 Ako puska ima grupu od 2.5 cm na 100m sve ovisi o strijelcu i jegovoj psihofizickoj pripremljenosti. Psiha igra veliku ulogu kod pucanja. Najbitnije je obuzdati uzbudjenje i jako kucanje srca uz ubrzano disanje. Uzbudjenje tba ostaviti za moment nakon odstrijela.
Ovo je za sada ali pisat cu jos d4

Offline Nosler

  • Global Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 6944
Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
« Odgovori #3 u: 19. 09. 2007. 11:07:12 »
Prava tema,SV!
Ja obicno nastojim da uvjek imam oslonac prilikom pucanja.Po meni je bolje da je divljac vise udaljena a da ja imam oslonac nego da sam blize divljaci ali da pucam iz ruke. Ne treba biti neka velika daljina da se srndac promasi ili rani.
U sezoni pokusavam da probam pusku sto cesce jer jer volim da sam siguran da je sve uredu.
(natekne kundak,udari se optika itd)

Moje puske su upucane sa 4cm prebacaja na 100m.To znaci da pogadjam "centar" izmedju 150-180m zavisno od kalibra.Meni je to sasvim dovoljno za moje potrebe.Isto tako znam da moje laboracije ne razbacuju vise od 3cm na 100m.

I isto tako,ako nisam siguran,ne pucam!
I aint asked any pardon for anything I've done.

Offline SrndaćVlašić

  • K 100
  • **
  • Postova: 159
Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
« Odgovori #4 u: 19. 09. 2007. 14:25:26 »
Nešto o disanju...udisaj i izdisaj su uzrokovani radom trbušnih i mišiča grudnog koša.svako pomjeranje mišiča utiče i na pomicanje cijevi,što se loše odrazi na hitac.naj gori trenutak za opaljenje je prilikom udisaja ili izdisaja,a naj bolji kada je disanje zaustavljeno.iskusni strijelci to rade nakon izdisaja.kada izdahnu zrak,sačekaju 2-5 sekundi da se skroz umire i onda upute hitac.
ko nije probao - neka proba,rezultat neče izostati. (naravno i za ovo treba malo vježbe)

Offline dean

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3393
  • Prvo gledaj od koga ide, a onda kaj ide
Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
« Odgovori #5 u: 19. 09. 2007. 14:37:36 »
Nešto o disanju...udisaj i izdisaj su uzrokovani radom trbušnih i mišiča grudnog koša.svako pomjeranje mišiča utiče i na pomicanje cijevi,što se loše odrazi na hitac.naj gori trenutak za opaljenje je prilikom udisaja ili izdisaja,a naj bolji kada je disanje zaustavljeno.iskusni strijelci to rade nakon izdisaja.kada izdahnu zrak,sačekaju 2-5 sekundi da se skroz umire i onda upute hitac.
ko nije probao - neka proba,rezultat neče izostati. (naravno i za ovo treba malo vježbe)
Puca se uvijek nakon izdisaja, jer u tijelu nema zraka. A kad držiš zrak u sebi držiš ga mišičima, koji se grče, rade kontrakciju. Kad rade kontrakciju, tresu se, znači osciliraju, znači da se i ti treseš i veču su šanse da promašiš. Pravi majstori pucaju izmeču otkucaja srca, ali osim jednog Mede koji puca i na 1000 jardi ili 910 metara, nisam siguran da to drugi ljudi mogu svaki put odradit, pitanje je mogu li uopče.
« Zadnja izmjena: 19. 09. 2007. 14:39:49 od dean »

Zoran

  • Gost
Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
« Odgovori #6 u: 19. 09. 2007. 15:27:31 »
ali osim jednog Mede koji puca i na 1000 jardi ili 910 metara, nisam siguran da to drugi ljudi mogu svaki put odradit, pitanje je mogu li uopče.
[/quote]


siguran sam da to nemoze niko, i da takvo nseto nema veza sa disanjem nego drugim pomagalima!
na tu daljinu nema veza disanje nego u kakvom je postolju puska!

sa ovim srnjakom kojega sam ostrelio puco sam stojeci bez ikakvih pomagala,mehanicki ciljnik ali daljina je bila maksimalno 70metara!

a to sa disanjem po meni vrijedi samo na neke daljine od100 do 200metara maksimalno!
isto tako mislim da je besmisleno pucati na divljac preko 200metara to je moje misljenje
« Zadnja izmjena: 19. 09. 2007. 15:29:04 od Zoran »

Offline SrndaćVlašić

  • K 100
  • **
  • Postova: 159
Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
« Odgovori #7 u: 19. 09. 2007. 18:55:04 »
Ovo i nije tema za medu...medo sigurno nije reprezentativni uzorak,nego rijedak pojedinac koji je svoje vještine razvio nadprosječno.medo treba da komentira i odgovara na pitanja - da prenese dio znanja i iskustva.za prosječnog strijelca - lovca pogačanje mete i na puno manjim daljinama je OK

Offline medo

  • K 3000
  • *
  • Postova: 4140
  • Metaka, pusaka i sexa nikad dovoljno......
    • Hunting Agency
Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
« Odgovori #8 u: 19. 09. 2007. 20:32:27 »
Ma nije medo cudo ali puske jesu ;D ;D
Radi se o preradjenim puskama za gadjanje meta(teza cijev,poseban kundak itd.) ipak na 910m je tesko pogoditi je rna toj udaljenosti vjetar se mijenja na vise mjesta i pogodci nisu uvijek u 50cm/2 ipak zavrse na meti ;D
Sa normalnim lovackim karabinima ako su od dobrih proizvodjaca s odredjenim kal. moze se pucati do 600m iako to ne pokusavam osim na lisicu ;D
 Disanje je jako vazno ali i kvaliteta puske,municije i polozaj tijela.Lezeci polozaj mi je najdrazi za pucanje preko 200m (i u krevetu ;D) s tim da je bitno da puska ima dobar oslonac a da kundak gdje dira rame ne visi. To se izbjegne da se ruka s kojom ne pucas (saka) stavi ispod kundaka tako da kundak lezi na saci i dira rame.
Okidaci su isto jako bitni i moraju biti postelani na oko 1kg.
Ima toga jos puno

Zoran

  • Gost
Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
« Odgovori #9 u: 19. 09. 2007. 20:46:52 »
PA JEBIGA MEDO
IMA JOS TOGA PUNO! PA DAJ NAM RECI ONDA STA JOS!

MISLIM DA BI SE TREBALI OPET VRATITI NA TEMU!
KAKO OBICAN LOVAC TREBA DA VJEZBA PUCANJ I TE STVARI!
I DAJ TE SE PROJDITE TIH  AMERA gdje GADJANJE NA KILOMETRE DIVLJAC, TO NEMA NIKAKVE VEZA SA LOVOM!
TO JE BOLESNO!

AJMO SAD JEDAN PO JEDAN  :D

Offline SrndaćVlašić

  • K 100
  • **
  • Postova: 159
Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
« Odgovori #10 u: 19. 09. 2007. 21:12:36 »
NASLON
Naslon je uvijek bitan.Malo je lovaca koji uspješno gačaju na veče daljine bez naslona.To su pravi znalci.Ja nisam jedan od njih...
Uloga naslona je jednostavna,da smiri njihanje cijevi.Kakav čemo naslon odabrati ovisi o stavu u kojem se nalazimo dok gačamo.Ako je to stoječi stav,onda će najbolje poslužiti lovački štap, a možemo se osloniti i na stablo,kolegino rame i sl.I za druge stavove se može pronači podesan naslon (govorim o gačanju u lovištu, ne na strelištu). Na jednom od mojih omiljenih mjesta za čekanje srndača gdje čekam iza neke ograde koristim ogradu kao naslon. Naslon sam po sebi ne jamči dobar pogodak. Treba ga i ispravno koristiti.Večina nas nema moderne puške sa "floating barell" cijevima pa treba voditi računa o tome koji dio puške se stavlja na naslon - da ne bi dobili prebačaj ili podbačaj. Naj podesnije (u stvari jedino pravo) mjesto je ispod ležišta metka, ni naprijed ni nazad.
Eto,kratko ali može biti korisno...

Offline SrndaćVlašić

  • K 100
  • **
  • Postova: 159
Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
« Odgovori #11 u: 19. 09. 2007. 21:14:05 »
Pitajte,komentirajte,dajte vaša iskustva... d6

Offline medo

  • K 3000
  • *
  • Postova: 4140
  • Metaka, pusaka i sexa nikad dovoljno......
    • Hunting Agency
Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
« Odgovori #12 u: 19. 09. 2007. 21:51:12 »
Pogledajte ovdje malo
http://homestudy.ihea.com/shootingskills/05prone.htm

Treba se udahnuti duboko i onda dio izdahnuti ali ne sve(2/3 obicno)

Treba upoznati dobro okidac i naviknuti se na silu okidanja.

Ne razmisljaj o okidanju i neka te pucanj iznenadi.Misli kako zrno pogadja metu.

Nauci koristiti oslonce.

Budi jako samopouzdan u mogucnosti svog oruzja.

Pucaj kad si siguran da ces pogoditi te zanemari sto se dogadja oko tebe barem na 5 sec.

Najvaznije: vjezbaj sa zracnicom ili 22LR u svim pozicijama kad god stignes.

Ne divi se pogotku vec odmah pripremi drugi metak u slucaju da se divljac podigne.

Pucanje na stojeci izbjegavaj ali ako to cinis najprije nisani iznad mete i spustaj ciljanje do tocke u koju zelis pogoditi.Kad se ciljnik poklopi s tockom ciljanja pucaj bez oklijevanja.

Iskoristi potencijal i konfiguraciju terena sto bolje mozes.

Procjena udaljenosti je jako vazna te rangefinder dobro dodje.

Ovo je najkrace sto sam mogao,a sad Zoki i ekipa skacite po kuci i vjezbajte ;D ;D ;D

Zoran

  • Gost
Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
« Odgovori #13 u: 19. 09. 2007. 21:59:26 »
svaka cas medo fala ljepa na info ti si pravi info lovac  :D :D :D :D

evo i par slika sa osloncom i bez!
ali u oba slucaja profesjonalci.
sta sam mislio reci nekom pase bolje sa a nekom bez
« Zadnja izmjena: 19. 09. 2007. 22:13:39 od Zoran »

Offline SrndaćVlašić

  • K 100
  • **
  • Postova: 159
Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
« Odgovori #14 u: 20. 09. 2007. 08:16:20 »
Samo tako, hvala medo..