Autor Tema: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?  (Posjeta: 46645 vremena)

Offline Hubert.ctg

  • K 500
  • ***
  • Postova: 849
  • oštrooki
Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
« Odgovori #120 u: 29. 10. 2011. 08:48:01 »
Niži nosači su i puno zdraviji od tunelskih  teaa


pa možda si u pravu.samo me zanima ZAŠTO?  d1

Kod tunelskih je velika vjerojatnost da dobiješ optikom po čelu, ako se zaboraviš pa cilajući mehaničkim ciljnikom glavu pomakneš previše unaprijed.  uf
LOVOM DO ZDRAVLJA
Streljaštvo je zakon

Offline magwin

  • Global Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 3977
  • smatraju nemogućim ono što nisu probali
Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
« Odgovori #121 u: 29. 10. 2011. 13:11:19 »
 happi pa ako se zaboravi kako se ta puška trza moguć je udarac i u direktno oko kad se cilja kroz optiku.  ;)

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
« Odgovori #122 u: 07. 11. 2011. 02:54:49 »
Cini mi se da su radi o necem drugom a ne o losem punjenju. Svaka respektabila tvornica koja radi municiju ima i standarde pa se male razlike vidljive i vjerovatne jer ima puno razlicitosti i raznih faktora koji utjecu ali ipak ne toliko puno. isti metak iz razlicite proizvodnje moze napraviti razliku ali ne 20 cm na 100 m. Ono sto treba pratiti je gdje i kako grupira na meti i napravitit korekciju optike.

Offline mpeca

  • K 100
  • **
  • Postova: 198
Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
« Odgovori #123 u: 07. 11. 2011. 11:29:11 »
      Uzrok  kod  tolikog  bacanja  u  stranu  treba traziti  u  necem  drugome  a  ne  u  gresci  proizvodjaca  jer  se  sve  kontrolise i  to  temeljno. Pre  odlaska  u  lov  a i  na  streliste  treba  prekontrolisati  svoje  oruzje    u  prvom  redu  mehanicke  nisane   dali  postolja  imaju  lufta   isto  tako  i  nosace   optike  kao  i  samu  optiku  kod  okulara  .A  obavezno  proveriti  dali  ima  dovoljno  slobodnog  prostora  izmedju  cevi  i  kundaka  [  ako  rukom  mozes  pritiskom  na  cev  da  dotaknes  kundak  onda  je  slobodan  prostor  premali  i  treba  ga  prosiriti ] a  ako  je  kundak  drven   i  premazati    impregnacionim  sredstvom  da  ne  upija  vodu. Ja  koristim  kinesko  ulje koje  mazem  u  vise  slojeva .Uticaj  ima  i  vetar  kao  i  greske  kod  drzanja  i  okodanja.a   kod   gadjanja  optickim  nisanom  najcesca  greska   je   zbog   paralakse   koja  se  javlja   iz  vise  razloga  medju  kojima  i  zbog  toga  sto  je  optika  lose  montirana  zato  sto  nam  kundak  ne  odgovara   [prekratak , predugacak, los  oslonac  obraza  o isti  itd]
    Ja  za  svoj   psp  m76   koristim   SB   SBTGAME  KING  14,26 grama  i  njime  lovim  svinje  i  zadovoljan  sam  .Tim  metkom   sa  sijerinim  zrnom  sam  odstrelio  dosta   veprova  i  to  zimi  sa  slojem  smrznutog  blata  na '' panciru ''   pogodci  su  bili  najdalji  na  200  m   i  tada  sam  probio   vepra  od  desne  plecke   spreda  kroz  pluca  probio   mu  butnu  kost  leve  noge    i  ostavio  krvni  trag  na  snegu. Nijedno  zrno  nisam  nasao  celo  u  njima  osim  dve  kosuljice  dok  je  olovo  nastavilo  dalje  i  izlazilo  napolje.Najtezi  vepar  je  imao  230  kg   i  odstrelio  sam  ga  na  150  metara  pogodkom  u  vratni  deo  kicme    takodje  je  u  pitanju  bila  prostrelna  rana. 
       

Offline evaeva

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3872
  • 270 Win, gente et non dimittet.....
Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
« Odgovori #124 u: 07. 11. 2011. 12:32:21 »
Nedavno sam kupio dvije kutije Norma Vulcan 30-06, slučajno sam išao protrest metak kad ono gle čuda, u jednoj kutiji barut je sabijen do kraja i nema lufta između baruta i zrna tj, ne mućka barut dok u drugoj kutiji se osjeti luft između baruta i zrna.
Nisam išao probati dali nose jednako ali čini mi se da i neće jer je količina barutnoga punjenja različita :shok:.
270 Win, gente et non dimittet.....

Offline Nosler

  • Global Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 6944
Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
« Odgovori #125 u: 07. 11. 2011. 12:37:23 »
O tom smo vec pricali. Za fabrike nema veze koju vrstu baruta koriste dok god je pocetna brzina i pritisak zrna ista kao i od prethodnog punjenja ali na meti se zna vidjeti razlika....
I aint asked any pardon for anything I've done.

Offline mpeca

  • K 100
  • **
  • Postova: 198
Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
« Odgovori #126 u: 07. 11. 2011. 20:33:36 »
 Za  PPU   znam  da  se  iz opitne  cevi  proba  i  uparuju  kapisla  barut  i  zrno    i  to   kod  svake  nove  serije  komponenti   i  puca  se  u  metu  u  tunelu    verujem  da  i  druge  firme    imaju   slicnu  kontrolu  kvaliteta.   

Offline Lazar

  • Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 5506
  • Panem et circenses
Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
« Odgovori #127 u: 07. 11. 2011. 20:55:16 »
Ovo "slicno" mi se svidja  hao
Mihi est compositum in Taberna Mori

Offline .50AE

  • Moderator
  • K 1000
  • *****
  • Postova: 1513
Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
« Odgovori #128 u: 07. 11. 2011. 22:03:33 »
Za  PPU   znam  da  se  iz opitne  cevi  proba  i  uparuju  kapisla  barut  i  zrno    i  to   kod  svake  nove  serije  komponenti
Eh da mi je znati što li su to uparivali u rujnu 2009. godine   uf.

Neke tvornice imaju praksu uzimati uzorke od 5 metaka u pravilnim intervalima tijekom proizvodnje i isprobavati grupu, pritisak, ujednačenost sa prethodnim uzorcima....
« Zadnja izmjena: 07. 11. 2011. 22:09:21 od .50AE »
...umjesto glave ima barutanu, pa su mu misli nalik na eksplozije...

Offline mpeca

  • K 100
  • **
  • Postova: 198
Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
« Odgovori #129 u: 08. 11. 2011. 22:16:08 »
 Moguce  da su  zeznuli  stvar.Cesto  idem  na  streliste  i  upucavam  karabine  nemam  losa  iskustva  sa  municijom  i  njenom  preciznoscu.Najcesce  je oruzje  problem  to  jest  uvodjenje  metka  u  leziste  jer  je  rampa  prestrma  itd  pa  se  desava  da  se  meki  olovni  vrh  osteti  i    zrno  baca.Par  sati  struganja  i  poliranja    i  posle  nema  problema.  Ikod  mog  poluautomata  sam  potrosio  dosta  sati  rada  oko  uvodnih  rampi  a  i  ispolirao  sam  usta     lezista  metka  pa  se  zrno  bez  ostecenja  uvodi  u  leziste  i  ne  gubi  na  preciznosti.Sto  se  tice  PPU  municije  ja  im  zameram  sto  kod  8x57js   12,7  sp      municije  im  je  zrnonapravljeno  od  po  meni  pretankog   lima    te  se  kod  jakih  veprova  razbije   rano  o  pancir  ili  neku  kost  te  su  rane  plitke  i  treba  pucati  vise  puta  da  bi  vepar  pao.Jedino  ga  sa  tom  municijom  obara  pogodak  u vratni  deo  kicme  ili  u  celo.Prosle  sam  zime  pucao  iz  svog  karabina  za  opkladu  na  350m    po  ledenoj  kisi  sa  jedne  stene   dole  u  livadu  pod  uglom  od30  stepeni  i  to  sa  pomenutom  municijom  u  kanticu  od  ulja  od  5  litra    i  pogodio  sam  je    i  iznenadio  se  grupom  koja  je  bila  oko200mm.  Po  meni  je  za  lovacki  metak  dosta  precizna  ali  skrtare  na  materijalu    i  zato  pucam  u  lovu  na  svinje  sa   Sbt  game  king   od  14 ,26  grama  i  za  sada  necu  menjati. 

Offline Lazar

  • Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 5506
  • Panem et circenses
Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
« Odgovori #130 u: 09. 11. 2011. 09:21:33 »
mozes ti tu rampu polirat i po godine da ti neosteti vrh al sta vrijeai kad je svaki olovni vrh od ppu unikat zasebe
Mihi est compositum in Taberna Mori

Offline mpeca

  • K 100
  • **
  • Postova: 198
Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
« Odgovori #131 u: 09. 11. 2011. 13:56:54 »
 Ima  kolega  u  tome  istine  ja  pokusavam  da  u  svojim  postovima  ukazem  na  neke    po  meni  bitne  nedostatke  kod  karabina  koje  treba  otkloniti  bez  obzira  kojom  se  municijom  puca.Asto  se  prelaznog  konusa  tice  nije  tu  dovoljno  samo  poliranje  ono  dolazi  na  kraju  treba  konus  i  strugati  da  svaki  metak   ide  pravo  u  leziste  bez  udara  u  stranu.Ja  uvek  kada  mi  divljac  posle  pucanja  ode  prvo  krivim  sebe  posle  lova  pravac  steliste  i  provera.  Evo  bas  sada  sam  se  vratio  sa  strelista   da  upucam  karabin  m48  na  koji  sam  montirao  viverovu  sinu  [jednodelnu]   sa  prstenovima     i  streljacku  optiku.. Na  100  m  saPPU      zrno M  49    za   takmicenje  SSJ  iz    53  godine  imao  sam  zavrsnu  grupu  u  centru  od  15 mm  mereno  spolja  bez  odbijanja  precnika. Lovacka  zrna  verovatno  nisu  tog  kvaliteta  i  trebali  bi  da  isprave  greske  kojih  ima . 

Offline evaeva

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3872
  • 270 Win, gente et non dimittet.....
Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
« Odgovori #132 u: 09. 11. 2011. 15:00:16 »
Svi znamo da je PPU kvalitetom osrednji metak ali još uvijek se naj češće koristi u lovačkim redovima jer svoj posao odrađuje i više nego dobro, zato nemojmo ga kritizirati jer ako poskupi ne bu dobro.
270 Win, gente et non dimittet.....

Offline Nosler

  • Global Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 6944
Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
« Odgovori #133 u: 09. 11. 2011. 15:41:42 »
Sto se vi ubijate sa izgledom olovnog vrha...nema to nikakve veze na nekim normalnim distancama.
I aint asked any pardon for anything I've done.

Offline Lovac

  • Administrator
  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2368
    • KUHADA
Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
« Odgovori #134 u: 09. 11. 2011. 15:56:23 »
Sto se vi ubijate sa izgledom olovnog vrha...nema to nikakve veze na nekim normalnim distancama.
d4