Autor Tema: Pad u vatri  (Posjeta: 51883 vremena)

Offline Schultz and Larsen

  • Global Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 6349
  • Carpe diem tail gunner
Odg: Pad u vatri
« Odgovori #75 u: 17. 02. 2009. 20:28:14 »
Citam od nekoliko ove pizdarije o tome hidrostatickom soku itd. To ne postoji!!! I taj fini izraz je uzet iz zraka. Nema veze sa mozgom i stvarnoscu(bez sadrzaja). To sto postoji je gore napisano u nekolika posta.

A razvikan je kao mit od dana kada je Roy Weatherby poceo da prodaje svoje karabine u  ultrabrzim kalibrima. I ima se tu svasta nesto reci........

Jedini sok koji moze da bude istinit je onaj koji ti zena dobije kad vidi koliko si novca potrosio na lov i oruzje z10 uf

E hajde junaci udrite sada.
Schultz & Larsen
systematic precision
One shot, one skill....

Keep your friends close, but enemies closer

JA SAM JARAC ZIVODERAC, ZIV KLAN NE DOKLAN....

Offline Nosler

  • Global Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 6944
Odg: Pad u vatri
« Odgovori #76 u: 17. 02. 2009. 20:55:07 »
 just

Dobro...ako je brzina sve...sto se ti ultra brzi kalibri ne koriste kada ima rizika da se dobiju "smedje gace"....

Sto neko ne pokusa da "sokira" kakvog bivola,slona,medvjeda a moze i kakvog jakog vepra?! ;)

Onda odjednom treba nesto tipa "po inca" ili najmanje 9,3mm.Iskustvo kaze jedno a teorija drugo..... z10
I aint asked any pardon for anything I've done.

Offline josip89

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1321
Odg: Pad u vatri
« Odgovori #77 u: 17. 02. 2009. 21:01:29 »
pa nije sve hidrodinamički šok
ali su amerikanci radili neki test sa iglom ili nešto tako pucano nekom fakat velikom brzinom par tisuća m/s u ovcu,uglavnom od ovce nije ništa ostalo

Offline Tyger

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1096
Odg: Pad u vatri
« Odgovori #78 u: 17. 02. 2009. 21:05:58 »
pa nije sve hidrodinamički šok
ali su amerikanci radili neki test sa iglom ili nešto tako pucano nekom fakat velikom brzinom par tisuća m/s u ovcu,uglavnom od ovce nije ništa ostalo

a ko bi drugi  uf
Zagorje moje nigdar nebi menjal. Ti bregi su meni sveti, i nisci ih nemre zeti.

Offline Nosler

  • Global Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 6944
Odg: Pad u vatri
« Odgovori #79 u: 17. 02. 2009. 21:10:25 »
pa nije sve hidrodinamički šok
ali su amerikanci radili neki test sa iglom ili nešto tako pucano nekom fakat velikom brzinom par tisuća m/s u ovcu,uglavnom od ovce nije ništa ostalo

Ili nadji neki dobar link sto to pokazuje ili ce mo ovo staviti kao vic! ;D

Zamisli efekat te igle ,bez obzira na brzinu, (ako se ne rastopi u zraku) i zrna od 20-tak grama a da recimo u oba slucaja imamo 5000J energije... dr.i
I aint asked any pardon for anything I've done.

valdop

  • Gost
Odg: Pad u vatri
« Odgovori #80 u: 17. 02. 2009. 21:18:24 »

ali su amerikanci radili neki test sa iglom ili nešto tako pucano nekom fakat velikom brzinom par tisuća m/s u ovcu,uglavnom od ovce nije ništa ostalo


kako nije ostalo ništa od ovce, pa još danas prodaju vunene čarape

Offline magwin

  • Global Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 3977
  • smatraju nemogućim ono što nisu probali
Odg: Pad u vatri
« Odgovori #81 u: 17. 02. 2009. 21:40:29 »
joj, joj pa ovdje se sve uzburkalo.svi su na neki način u pravu a ipak nisu skroz - ali to je samo moje mišljenje....
ali moram postaviti podpitanje tj. otići malo OT a i da se ne otvara neka nova besmislena tema.
zašto u gotovo svim lovačkim literaturama, pa i onim za osposobljavanje za lovca bitno naglašavaju taj jeb... hidrodinamički tlak koji utječe na živčani sustav, zbog toga jer putanja zrna napravi napravi šupljinu koja titra oko 500Hz/s i to je po literaturi zapravo razlog zbog kojeg divljač pada na mjestu ili "pada  u vatri".?
i nije mi jasno zašto je najbolja brzina udarca zrna u divljač 800m/s????
pretpostavljam da je vjerojatno nešto u vezi sa tim šokom ili tlakom ili frekvencijama udara....
po zakonima fizike dokazano je da sve na svijetu titra a pogađanjima tj. sudaranjima tih frekvencija dolazi do svakakvih rezonancija koje rezultiraju kojekakvim udarima...
teško je za vjerovati da se neki lovac pohvali "padom u vatri" a pogodak bočno u guzicu ččč
možda tu ima nešta ali meni baš ne padaju u vatri!
ja sada nisam baš :pferd: nego jednostavno sam napisao one podatke koji su služdeni pa se da zaključiti da onda i te literature  :pferd:  happi

Offline Nosler

  • Global Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 6944
Odg: Pad u vatri
« Odgovori #82 u: 17. 02. 2009. 21:46:15 »
Pa sto onda ne padne "u vatri" svako sto mu se sa ultrazvukom lomi kamenac u bubrezima? Ili bar da mu bubreg padne u vatri? ;D
Ne funkcionise tijelo sa zilama koje su elasticne kao zatvoreni sistem ulja u sistemu za kocenje.... ;D
Nije sve tako jednostavno!

Mozda sutra napisem nesto detaljnije o ovom! ;)
I aint asked any pardon for anything I've done.

Offline .50AE

  • Moderator
  • K 1000
  • *****
  • Postova: 1513
Odg: Pad u vatri
« Odgovori #83 u: 17. 02. 2009. 21:58:37 »
Sto je najbolje, o terminalnoj balistici u lovackoj literaturi kod nas pisu fizicari, pa mi nije jasno zasto to istitravanje onda i nisu bolje objasnili.
Moje je misljenje da bi daleko kvalitetnije objasnjenje mogli dati medicinari (pogotovo patolozi) ili veterinari.
« Zadnja izmjena: 17. 02. 2009. 22:00:43 od .50AE »
...umjesto glave ima barutanu, pa su mu misli nalik na eksplozije...

Offline Nosler

  • Global Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 6944
Odg: Pad u vatri
« Odgovori #84 u: 17. 02. 2009. 22:03:43 »
Kada se zrno zaustavlja(usporava) prolaskom kroz tijelo divljaci kineticka energija se po zakonu termodinamike pretvara u toplotu! Zrno od 375H&H sa energijom od 6000J je isto kao 1435 kalorija sto moze da ...u nekom laksem prevodu...podigne temperaturu od 1,5l vode za jedan stepen...nista imponirajuce ako se uporedi sa tezino potencijalne divljaci(recimo 500kg).  ;D ;D

Mehanicko ostecenje je ono sto obara,lomi,ubija  i zaustavlja ako se ne pogodi centralni nervni sistem! d4

Posto elasticitet tijela i krvnih zila(koje se fakticki mogu i pomjerati) ne dozvoljava da sistem odmah odkaze (kao kod hidraulike) ,jedino se kroz sistem pri udaru prenosi zvuk...visoke amplitude ali opet...puno manje nego onaj zvuk sto se proizvodi pri mrvljenju kamenca u bubrezima.Posebno ako se racuna da se radi o milisekundi dok zrno prolazi kroz divljac...
Eto malo....pa ko hoce neka razmislja,a ko nece,ima i pravo. ;D

Pametnije je da lovi,puca i uziva! d4
I aint asked any pardon for anything I've done.

Offline dalm

  • K 500
  • ***
  • Postova: 552
Odg: Pad u vatri
« Odgovori #85 u: 17. 02. 2009. 22:13:34 »
Benti...bila je negdje jedna stranica s slikovnim prikazom efekta brzog i malog kalibra na masu mišića, i sporog i teškog....ne mogu je nać >:( Uglavnom, ako se dobro sijećam, mali i brzi ( magarac bio tko krivo pomisli! ;D ) izaziva efekt sličan eksploziji. 
Kupujem dionice. Da bih nekažnjeno mogao valjat gluposti.

Offline dick

  • K 100
  • **
  • Postova: 318
Odg: Pad u vatri
« Odgovori #86 u: 18. 02. 2009. 08:07:38 »
Benti...bila je negdje jedna stranica s slikovnim prikazom efekta brzog i malog kalibra na masu mišića, i sporog i teškog....ne mogu je nać >:( Uglavnom, ako se dobro sijećam, mali i brzi ( magarac bio tko krivo pomisli! ;D ) izaziva efekt sličan eksploziji. 
Ima na Youtube hrpa clipova (ameri slL) gdje svizci, kunići pa i krupnije životinje doslovno ekplodiraju pri  2p. Međutim, osim velike brzine uvijek je uvjet za to i posebna konstrukcija zrna.
Što se tiče divljači europskog podneblja, trebali bi se vratiti skoro 30 godina unatrag i pročitati radove pok. g. Bogdana Sabljice o utjecaju brzih zrna na pad u vatri. Jedino praksa može potvrditi ispravnost teorije.
Praksa kaže da jedino pogodak, odnosno oštećenje centralnog živčanog sustava (mozak, leđna moždina) uvijek paralizira divljač i ona pada na mjestu nastrela, što ne mora značiti i trenutnu smrt. Svaki drugačiji pogodak može, ali puno više puta i ne mora i ne dovede do pada u mjestu.
Kad bi teorija znala odgovor zašto je to tako, onad bi se već pojavio kalibar i zrno koji jamči pad u vatri kod svakog pogotka, a tog (rekao bih hvala Bogu) još nema.

Offline josip89

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1321
Odg: Pad u vatri
« Odgovori #87 u: 18. 02. 2009. 08:28:23 »
ono za iglu sam imao davno davno prije sigurno 3-4 godine i na papiru ali nema šanse da nađem sve prekopo po sobi ali ko zna di je to

Offline Huntercro

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3352
  • 200+
Odg: Pad u vatri
« Odgovori #88 u: 18. 02. 2009. 08:30:47 »
što se mene tiče uopće ne tražim da padne u vatri, može i malo otići. Najbitnije mi je da ima divljači, a padova u vatri i ostalih jebana - i bilo je i biti će. Nit me zamara brzina nit energija niti J - kad mi neko kaže gledo sam u katalogu 4836 J ima a ovaj drugi ima 4756 J e eeeee sad ovaj je prvi jači, trenutno mi zakuva u stomaku i potjera me .rat.
Dobra Kob!   www.lov-pro.hr  oprema za reloading

Offline josip89

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1321
Odg: Pad u vatri
« Odgovori #89 u: 18. 02. 2009. 08:34:05 »
A ovi svisci i kojoti šta nestaju pogođeni su s onim barnesovim varmint metkom koji u sebi ima metalni prah koji se povezuje u tijelu pa dovodi do raspprsnuća ima nešto više na internetu pa ko oće neka nađe
ali bi se osvrnuo da isti učinak dobiju,a ko drugi nego ameri, iz 50 BMG kad pogode navedene živine