Autor Tema: Pad u vatri  (Posjeta: 51883 vremena)

Offline Antezg

  • K 500
  • ***
  • Postova: 858
Odg: Pad u vatri
« Odgovori #90 u: 18. 02. 2009. 08:38:49 »


Praksa kaže da jedino pogodak, odnosno oštećenje centralnog živčanog sustava (mozak, leđna moždina) uvijek paralizira divljač i ona pada na mjestu nastrela, što ne mora značiti i trenutnu smrt. Svaki drugačiji pogodak može, ali puno više puta i ne mora i ne dovede do pada u mjestu.

[/quote]

 d4 Ovo je i moje mišljenje,a hidrodinamički šok bi bio neka sasvim druga tema ;)

što se mene tiče uopće ne tražim da padne u vatri, može i malo otići. Najbitnije mi je da ima divljači, a padova u vatri i ostalih jebana - i bilo je i biti će. Nit me zamara brzina nit energija niti J - kad mi neko kaže gledo sam u katalogu 4836 J ima a ovaj drugi ima 4756 J e eeeee sad ovaj je prvi jači, trenutno mi zakuva u stomaku i potjera me .rat.
To je nažalost tako kad većina previše gleda kataloge , a premalo je u lovu happi

Offline PH DBK

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1005
Odg: Pad u vatri
« Odgovori #91 u: 18. 02. 2009. 08:52:04 »
što se mene tiče uopće ne tražim da padne u vatri, može i malo otići. Najbitnije mi je da ima divljači, a padova u vatri i ostalih jebana - i bilo je i biti će. Nit me zamara brzina nit energija niti J - kad mi neko kaže gledo sam u katalogu 4836 J ima a ovaj drugi ima 4756 J e eeeee sad ovaj je prvi jači, trenutno mi zakuva u stomaku i potjera me .rat.


jebote, konačno (po meni) jedna pametna !!!!!!!!!!!!!

ps. ma ja bi isto radije ovaj od 4836  sor

Offline perop

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1909
Odg: Pad u vatri
« Odgovori #92 u: 18. 02. 2009. 08:57:23 »




Što se tiče hidrodinamičkog šoka, amerikanci su ga počeli proučavati još u II svjetskom ratu, ali se do danas nisu uspjeli dogovoriti da li postoji ili ne.
http://www.tacticalshotgun.ca/pdf/shock_wave_myth.pdf
http://arxiv.org/ftp/arxiv/papers/0812/0812.4927.pdf

Pa ako se oni nisu uspjeli dogovoriti, kako ćemo mi?  ;)
Što se tiče praktičnog iskustva, Di Maio u Gunshot Wounds nigdje ne spominje hidrostatički šok kao mehanizam ozljeđivanja, a drugi autori tvrde da je sam impuls prekratak da bi izazvao oštećenja na organima, a preslab da bi izazvao oštećena na kosturu.


Nisam medicinske ni veterinarske struke pa nemam potrebno znanje za ovu raspravu ali sam na pravnom fakultetu iz predmeta sudska medicina davno imao baš ovo pitanje na ispitu. Koliko se sjećam još je neki nijemac eksperimentirao u 19-om stoljeću i dokazao slijedeće:
Pucao je u psa na recimo 20-30m sačmom. Ako je pas bio živ i svijestan (neuspavan) svaki put je bio bio mrtav.Ako je pas bio uspavan poslije bi se probudio a ozlijede nisu bile smrtne. Tada još nije bilo zaštitara i takvi pokusi nisu bili problem.
Mislim da pričamo o ovom fenomenu. Jednostavno pogodak izazove šok i u mozgu prestaje rad svih centara to je kao da izgasimo svijetlo i trenutno nastaje mrak. Nema disanja, pokreta ili bilo čega drugog jer je sve isključeno. Ovdje nismo spominjali a mislim da to mogu potvrditi lovci na afričku i drugu opasnu divljač da prvi metak šokira divljač. Ako se puca malo kasnije tada divljač treba pogoditi u smrtno mjesto jer više nema inače divljač dugo živi i može biti opasna po lovca.
Što amerikanci žele dokazati nije mi jasno (ovo je moje mišljenje), hidrodinamički šok je davno dokazan.

Offline josip89

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1321
Odg: Pad u vatri
« Odgovori #93 u: 18. 02. 2009. 09:40:09 »
IMA LOGIKE

Offline PH DBK

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1005
Odg: Pad u vatri
« Odgovori #94 u: 18. 02. 2009. 09:43:39 »
Nego kolega pero, jeli ideš šta u lov ??
Daj zaboravi hidrostatiku, temodinamiku, termonuklearku... d7
Šta imaš od toga ???
Ovoj sirotoj životinji je sasvim svejedno, a te šupljače da im "dugujemo dostojanstvenu i brzu smrt" su priče za malu dječicu.


By Sky:
Kolega, molim vas napokon više pripazite na jezik dok pišete. Ovaj forum ne čitamo samo mi forumaši i lovci već razno razni koji nam i nisu nakloni baš. Iz toga razloga sam zadnju rečenicu izbrisao u vašem postu.


Mudro !
Thx
« Zadnja izmjena: 18. 02. 2009. 10:30:15 od PH DBK »

Offline Battue

  • K
  • *
  • Postova: 32
Odg: Pad u vatri
« Odgovori #95 u: 18. 02. 2009. 10:46:17 »
Slažem se sa Sky-om, i mislim da treba divljaci skratit muke i barem joj pokusat pruzit brzu i dostojanstvenu smrt makar je to i nemoguce izvesti ali ipak mi smo ljudi i nesto prvenstveno ljudsko pa onda lovacko u nama neda da ta divljac pati..
Dobru kob
Samo nesposobni imaju sposobnost da onesposobe sposobne..

Offline Huntercro

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3352
  • 200+
Odg: Pad u vatri
« Odgovori #96 u: 18. 02. 2009. 10:52:06 »
Brza i trenutna smrt u idealnim uvjetima da ali koliko je puta u lovu baš sve idealno?? E tu onda nastupamo mi sa pitanjem dal pucat ili ne, dal ovo zrno ili ne itd itd itd

Dobra Kob!   www.lov-pro.hr  oprema za reloading

Offline Battue

  • K
  • *
  • Postova: 32
Odg: Pad u vatri
« Odgovori #97 u: 18. 02. 2009. 10:57:34 »
Da,ali recimo mladi lovci, zeljni pucanja pucaju na sve sto vide i tu nastaje problem ranjavanja i patnje divljaci i po par dana prije nego ugine..  Iskusni lovci nece ni pucat ako nisu sigurni barem 70% sigurnog odstrela a vjerujem i iskustvom su bolji strijelci..
Samo nesposobni imaju sposobnost da onesposobe sposobne..

Offline skyangel

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1842
  • DEFENDER RULZ!
Odg: Pad u vatri
« Odgovori #98 u: 18. 02. 2009. 11:00:59 »
Zato smo i pisali da smo dužni omogućiti divljači brzu i bezbolnu smrt. Mislim da je ispravno tome težiti. Zakaj bi se divljač mučila bespotrebno? Normalno da puno toga ovisi o uvjetima. Ali, ako već imaš uvjete i to ipak ne učiniš, to mi nije nimalo lovački ni etički.

Offline fazan

  • Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 3773
  • Živim da lovim
Odg: Pad u vatri
« Odgovori #99 u: 18. 02. 2009. 11:23:16 »
Zato smo i pisali da smo dužni omogućiti divljači brzu i bezbolnu smrt. Mislim da je ispravno tome težiti. Zakaj bi se divljač mučila bespotrebno? Normalno da puno toga ovisi o uvjetima. Ali, ako već imaš uvjete i to ipak ne učiniš, to mi nije nimalo lovački ni etički.
Lovstvo i i etičnost se razvijaju cijeli život , no moram na žalost primjetiti da nekim članovima ovog cijenjenog foruma treba ponoviti gradivo.
Hrvatske Domovine Sin.

Offline zvedris

  • K 100
  • **
  • Postova: 422
Odg: Pad u vatri
« Odgovori #100 u: 18. 02. 2009. 11:31:10 »
e ovak,
nemojte generalizirat mladi lovci ovo, mladi lovci ono.....
ja sam mladi lovac.
ni u ludilu nisam pucao kad se nije moglo odstrijelit sigurno.
a nagledose i naslušo "starih" lovaca koji su izranjavali hrpu divljači i jer nije bila prilika za siguran odstrijel i onda se hvale s timjer su čuli da je njihova žrtva nađena kroz par dana (več napuhnuta i sl)
etičan lovac nemora nužno biti "stari", a mladi su svi usijane glave.

to se tak nemože i nesmije kategorizirat.

to je stvar individualnog karaktera osobe.

Offline fazan

  • Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 3773
  • Živim da lovim
Odg: Pad u vatri
« Odgovori #101 u: 18. 02. 2009. 11:43:54 »
Poštovani kolege zaglibili smo duboko u OT pa se idemo vratiti temi.
Molim nekog od mlađih kolega da otvori po meni vrlo interesantnu temu o odnosima i podjelama u društvima na stare i mlade , nove i stare članove , domicilne i dotepence i na sve ostale podjele kakvih ima ima na ovom našem lijepom kvrgavom Zapadnom Balkanu.

Živjeli!!!
« Zadnja izmjena: 18. 02. 2009. 11:50:43 od fazan »
Hrvatske Domovine Sin.

Offline PinzHunter

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1823
Odg: Pad u vatri
« Odgovori #102 u: 18. 02. 2009. 11:48:30 »
Zato smo i pisali da smo dužni omogućiti divljači brzu i bezbolnu smrt. Mislim da je ispravno tome težiti. Zakaj bi se divljač mučila bespotrebno? Normalno da puno toga ovisi o uvjetima. Ali, ako već imaš uvjete i to ipak ne učiniš, to mi nije nimalo lovački ni etički.
Lovstvo i i etičnost se razvijaju cijeli život , no moram na žalost primjetiti da nekim članovima ovog cijenjenog foruma treba ponoviti gradivo.

i zbog toga ovaj forum gubi "glanz" jer se pojedincima dopusta da se izivljavaju i negiraju lovacku etiku.
Tornjak.."Biće koje posjeduje ljepotu bez sujete, snagu bez oholosti, hrabrost bez okrutnosti i sve ljudske vrline bez ijedne ljudske mane"

Offline skyangel

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1842
  • DEFENDER RULZ!
Odg: Pad u vatri
« Odgovori #103 u: 18. 02. 2009. 12:38:06 »
Poštovani kolege zaglibili smo duboko u OT pa se idemo vratiti temi.
Molim nekog od mlađih kolega da otvori po meni vrlo interesantnu temu o odnosima i podjelama u društvima na stare i mlade , nove i stare članove , domicilne i dotepence i na sve ostale podjele kakvih ima ima na ovom našem lijepom kvrgavom Zapadnom Balkanu.

Živjeli!!!
Tema već postoji, ali dugo u nju nitko ništa nije napisao...

http://forum.lovac.info/index.php?topic=2712.15

Offline Kaligula

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1210
Odg: Pad u vatri
« Odgovori #104 u: 18. 02. 2009. 13:15:41 »
Poštovani kolege zaglibili smo duboko u OT pa se idemo vratiti temi.
Molim nekog od mlađih kolega da otvori po meni vrlo interesantnu temu o odnosima i podjelama u društvima na stare i mlade , nove i stare članove , domicilne i dotepence i na sve ostale podjele kakvih ima ima na ovom našem lijepom kvrgavom Zapadnom Balkanu.

Živjeli!!!

Ak mogu birati biram domicilne mlade i stare lovce  koji se znaju ponašati i kojima lovačka etika ima puno značenje.

Svakako bi izbjegao loviti sa lovcima koji "gađaju gdje stignu,bitno da je dobio" i nije im bitno što je divljač loše pogođena jer to su "šupljače".

Taj bahati,prepotentni stav i odnos prema divljači sve lovce dovodi na loš glas i pruža zelenima "streljivo" s kojim nas nemilice gađaju preko medija.

Svakodnevno se ( na žalost ) potvrđuje da novac,mogučnost putovanja i učestalog lova nisu garancija formiranja i stasanja etičnog lovca.

Kategoriziranje mladi i stari je nekorektno i nerealno ,jer ima i mladih i starih lovaca koji su vrlo korektni i vrlo ispravni po pitanju odnosa u lovu ali takav je odnos i na drugoj strani.

Ja svog mentora ne bih mjenjao za 153 druga lovca,makar je imao 60-ak godina.

 On mi je bio onda uzor,danas mi je uzor i biti će mi u budućnosti , jer je pravi gospodin stare škole , koji jasno stvari postavlja na svoje mjesto,u lovištu i van lovišta.

Žao mi je što neki među nama nisu imali priliku učiti od takvog lovca,Gospodina i prije svega čovjeka.

Onda bi im možda pogled na kvalitetan odstrel , brzu smrt nešto značio.