Autor Tema: Pad u vatri  (Posjeta: 51889 vremena)

Offline Lazar

  • Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 5506
  • Panem et circenses
Odg: Pad u vatri
« Odgovori #165 u: 24. 02. 2009. 23:43:02 »
prije svega iskusnog lovca koji je radio vec dosta potraga i dobrog psa, sve ostalo je amaterski rad i nevodi nicemu
Mihi est compositum in Taberna Mori

Offline KOBI

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2278
Odg: Pad u vatri
« Odgovori #166 u: 24. 02. 2009. 23:47:24 »
prije svega iskusnog lovca koji je radio vec dosta potraga i dobrog psa, sve ostalo je amaterski rad i nevodi nicemu

Tako je majstore.to se trazi...  d4

Offline Nosler

  • Global Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 6944
Odg: Pad u vatri
« Odgovori #167 u: 24. 02. 2009. 23:49:22 »
prije svega iskusnog lovca koji je radio vec dosta potraga i dobrog psa, sve ostalo je amaterski rad i nevodi nicemu

Nema sta da se doda... just
I aint asked any pardon for anything I've done.

Offline Nosler

  • Global Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 6944
Odg: Pad u vatri
« Odgovori #168 u: 24. 02. 2009. 23:55:33 »
.
ja bih rekao da sa jakim kalibrom tipa 8x68 treba uvijek pucati u plecku jer jedino je to skolski pogodak koji je u svakoj knjizi oznacen sa 10 poena a njegove karakteristike bi trebale da omoguce brzu smrt a najcesce pad u vatri.

Evo vidi...statistika od laze kaze padaju ko kruske....a ja puknem vepra sa 8x68 i KS os 11,7g sto ide ihhhhhiiiiii m/s na dobrih 15 koraka kroz obe plecke.Ovaj se okrene i ode uzbrdo(ne nizbrdo) 60m. :shok:

Valjda nije citao sta mi pisemo... happi

Ja ni ne pomisljam da lazo prica gluposti jer znam da ima dosta divljaci polegnuto na bok,ali nekog pravila o padu u vatri nema....sve zavisi od puno toga!
Bar je to moje misljenje! z10
I aint asked any pardon for anything I've done.

Offline Lazar

  • Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 5506
  • Panem et circenses
Odg: Pad u vatri
« Odgovori #169 u: 24. 02. 2009. 23:58:26 »
.
ja bih rekao da sa jakim kalibrom tipa 8x68 treba uvijek pucati u plecku jer jedino je to skolski pogodak koji je u svakoj knjizi oznacen sa 10 poena a njegove karakteristike bi trebale da omoguce brzu smrt a najcesce pad u vatri.

Evo vidi...statistika od laze kaze padaju ko kruske....a ja puknem vepra sa 8x68 i KS os 11,7g sto ide ihhhhhiiiiii m/s na dobrih 15 koraka kroz obe plecke.Ovaj se okrene i ode uzbrdo(ne nizbrdo) 60m. :shok:

Valjda nije citao sta mi pisemo... happi

Ja ni ne pomisljam da lazo prica gluposti jer znam da ima dosta divljaci polegnuto na bok,ali nekog pravila o padu u vatri nema....sve zavisi od puno toga!
Bar je to moje misljenje! z10
jos jedna interesantna stvar sto mnogi nece vjerovat,meni je vise ds palo u vatri sa 8x57 nego 8x68
Mihi est compositum in Taberna Mori

Offline Nosler

  • Global Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 6944
Odg: Pad u vatri
« Odgovori #170 u: 24. 02. 2009. 23:59:35 »
.
ja bih rekao da sa jakim kalibrom tipa 8x68 treba uvijek pucati u plecku jer jedino je to skolski pogodak koji je u svakoj knjizi oznacen sa 10 poena a njegove karakteristike bi trebale da omoguce brzu smrt a najcesce pad u vatri.

Evo vidi...statistika od laze kaze padaju ko kruske....a ja puknem vepra sa 8x68 i KS os 11,7g sto ide ihhhhhiiiiii m/s na dobrih 15 koraka kroz obe plecke.Ovaj se okrene i ode uzbrdo(ne nizbrdo) 60m. :shok:

Valjda nije citao sta mi pisemo... happi

Ja ni ne pomisljam da lazo prica gluposti jer znam da ima dosta divljaci polegnuto na bok,ali nekog pravila o padu u vatri nema....sve zavisi od puno toga!
Bar je to moje misljenje! z10
jos jedna interesantna stvar sto mnogi nece vjerovat,meni je vise ds palo u vatri sa 8x57 nego 8x68
Eto...pa ti to sada objasni!! laz
I aint asked any pardon for anything I've done.

Offline KOBI

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2278
Odg: Pad u vatri
« Odgovori #171 u: 25. 02. 2009. 00:05:22 »
Ma tesko je to objasniti onima koji imaju ili nemaju par lovova iza sebe a mi koji smo svasta dozivljavali lako shvatimo da je lov nepredvidiv sport a valjda zato i jest zanimljiv...

Offline perop

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1909
Odg: Pad u vatri
« Odgovori #172 u: 25. 02. 2009. 08:44:36 »

jos jedna interesantna stvar sto mnogi nece vjerovat,meni je vise ds palo u vatri sa 8x57 nego 8x68

Razlog da 8x57 više pada u vatri  je po meni slijedeći:to je srednje brz kalibar, teška kugla, dobro streljivo i svakako dobar pogodak. Također puno ovisi i o veličini i snazi divljači. Mislim da manjim brzim i rezantnim kalibrima ako se puca na malim i uobičajenim daljinama teže postiže šok divljači i "pad u vatri". (Moje mišljenje da se divljač jednostavno "prosvira" i da nekih recimo pedesetak metara nije ni svijesna što joj se dogodilo). Kada je na tu daljinu pogodi 8x57 to je kao da je udario malj. Ovdje ne govorim o onim mjestima pogotka gdje je pad u vatri pravilo (kičma i mozak) Tu je vrlo bitna i konstrukcija zrna. Određeni projektili jednostavno su bolji za "pad u vatri".
Svakako da nije bitno da divljač dobrim pogotkom ode 10m pa i 100m ali ovdje raspravljamo o padu u vatri zašto se  nekada dešava "pad u vatri"  a nekada sličnim  pogotkom i sličnom divljači iste vrste to se ne dešava.

Offline Tava

  • K 100
  • **
  • Postova: 488
Odg: Pad u vatri
« Odgovori #173 u: 25. 02. 2009. 09:55:14 »

jos jedna interesantna stvar sto mnogi nece vjerovat,meni je vise ds palo u vatri sa 8x57 nego 8x68

Razlog da 8x57 više pada u vatri  je po meni slijedeći:to je srednje brz kalibar, teška kugla, dobro streljivo i svakako dobar pogodak. Također puno ovisi i o veličini i snazi divljači. Mislim da manjim brzim i rezantnim kalibrima ako se puca na malim i uobičajenim daljinama teže postiže šok divljači i "pad u vatri". (Moje mišljenje da se divljač jednostavno "prosvira" i da nekih recimo pedesetak metara nije ni svijesna što joj se dogodilo). Kada je na tu daljinu pogodi 8x57 to je kao da je udario malj. Ovdje ne govorim o onim mjestima pogotka gdje je pad u vatri pravilo (kičma i mozak) Tu je vrlo bitna i konstrukcija zrna. Određeni projektili jednostavno su bolji za "pad u vatri".
Svakako da nije bitno da divljač dobrim pogotkom ode 10m pa i 100m ali ovdje raspravljamo o padu u vatri zašto se  nekada dešava "pad u vatri"  a nekada sličnim  pogotkom i sličnom divljači iste vrste to se ne dešava.
Pa ljudi moji u tome je i draž lova. Čitao sam negdje da je čovjek preživio pad bez padobrana (nije se otvorio)sa 3000 m visine. Ne treba gubiti vrijeme na proučavanju toga pada da bi se omogućilo da netko drugi uspije isto. Čuda se događaju. Isto je u lovu. Jedan moj kolega je sa čeke pucao na ds koja se srušila kao pokošena. Kada je prišao bliže vidio je da je još živa pa je ispalio još jedan metak iza uha. No nakon 5 min. svinjče se diglo i oteturalo u grmlje. On u čudu se nije pomakao. Nakon 7 dana na istom mjestu je njegov prijatelj odstrelio, a on je prišao svinji i prstom našao već usmrdjelu ranu iza uha. Čuda se događaju, ali ona čine lov lijepim. Pad u vatri treba biti cilj, no ukoliko se i ne desi nije tragedija. Bitno je da se divljač nađe, a sve ostalo će poslužiti za još poneku lijepu lovačku priču.

Pozdrav
Ako po lošem vremenu na polju vidiš čovjeka znaj ili je lud ili je lovac

Offline pepi2

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3381
  • Nigdar ni tak bilo da ni nekak bilo
    • Lovacka Agencija
Odg: Pad u vatri
« Odgovori #174 u: 25. 02. 2009. 10:29:29 »
ja sam moja razmisljanja o ovoj temi dao vec na prvoj stranici , a sama tema je ocito interesantna vecini lovaca jer koliko god da se odobrava da divljac malo òde`uglavnom svi mi prizeljkujemo da ostane sto blize mjestu nastrela.
Moj stariji kolega  dugogodisnji lovac kaze mi kako je uvijek tezio tomu da divljac nemora traziti poslije pucnja, ali on pad u vatri vidi odprilike tako da,ako bi divljac pala u vremenu dok se stisa zvuk od pucnja (on pod ``u vatri`` podrazumijeva vatru iz cijevi) onda bi to za njega bio pad u vatri makar za to vrijeme pogodjena divljac moze otici nekoliko metara od mjesta nastrela,ali bi ipak ostala u blizini nastrela pa ju netreba traziti. Cini mi se da dosta nasih kolega pod  ``u vatri``odobrava bijeg od nekoliko metara .Snimak koji je lazar postavio sigurno je pad u vatri ali tu se slazemo oko termina pad u mjestu(ostalo na mjestu).Znaci moglo bi se to malo razvuci na 2-3 sekunde ili mozda desetak metara od mjesta nastrela pa da bi to bio pad u vatri.
« Zadnja izmjena: 26. 02. 2009. 09:19:49 od pepi2 »

Offline draganco

  • Moderator
  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2539
  • Bez Lova nema zivota!
Odg: Pad u vatri
« Odgovori #175 u: 25. 02. 2009. 15:27:14 »
Ima li takvih kolega ovde na Forumu, koji su odstrelili na desetine grla i da su sva 100% pala u vatri ???
Mislim da ih nema!
Ponekad Lovac nemoze  da poveruje s kojim pogotkom-prostrelom divljac moze da ode na desetine metra ili cak i stotine metra uf od mesta pucanja..
Takvih prica ima mnogo i ne vredi ih pricati.
Dobra Kob-Dobar Pogled

>IAAMM<

Offline ikova371

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1012
  • manje teorije,više lova
Odg: Pad u vatri
« Odgovori #176 u: 25. 02. 2009. 16:42:33 »
o tom ti ja pričam  d1,draganco  d4

Offline Huntercro

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3352
  • 200+
Odg: Pad u vatri
« Odgovori #177 u: 27. 02. 2009. 10:59:28 »
nemojte se zavaravat ima kolega kojima je sva divljač pala u vatri 100 % jer se može radit na uzorku od 1 komada, znači ima takvih  rol
Dobra Kob!   www.lov-pro.hr  oprema za reloading

Offline ikova371

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1012
  • manje teorije,više lova
Odg: Pad u vatri
« Odgovori #178 u: 27. 02. 2009. 12:50:37 »
 d4  hao hao

Offline zvedris

  • K 100
  • **
  • Postova: 422
Odg: Pad u vatri
« Odgovori #179 u: 27. 02. 2009. 12:55:00 »
eto i meni je 100 % uspjeh,
jedan odstrijel i to odmah pad u vatri....al zbilja....
« Zadnja izmjena: 27. 02. 2009. 12:56:46 od zvedris »