Ako je pogodak malo višlje od kralježnice, hidrodinamički šok koji obuhvaća puno šire područje od same ulazne rane, odrađuje svoje. Ovisno o izboru zrna, to područje je šire ili uže, ali uglavnom, šok spali živce u kralježnici i odradi skoro isti posao kao i da je sami pogodak direktno u kralježnicu. Dakle ima prva varijanta kad je pogodak direktno u kralježnicu, onda fizička šteta umrtvljuje kralježnicu. A onda je ona druga kad je pogodak iznad kralježnice, pa energija zrna uzrokuje štetu koja umrtvljuje kralježnicu. Rezultat u oba slučaja isti: divljač ostaje nepokretna i nastupa pad u vatri.
Naravno, kalibar ima popriličnu ulogu u svemu tome. Koristeći 8x68S, savršeno je svejedno da li će pogodak biti drito u kralježnicu ili 10 cm iznad nje. Koristeći neki puno manji, čije zrno ima puno manju energiju, a ako je mekano da ne prodre dovoljno u širinu, onda je upitno koliki dijametar zahvaća hidrodinamički šok ako je pogodak iznad kralježnice, tj. da li će taj krug biti dovoljno velik da energija spali živce, ili će mu faliti koji centimetar te divljač neće pasti u vatri.
Suma sumarum, to je OGROMNA lepeza faktora, od izbora kalibra preko težina zrna i konstrukcije zrna i ne može se sa sigurnošću uvijek potvrditi ova teorija. Ipak ti pukni drito u kralježnicu, pa nećeš morati mozgati o ovome hehe. Ja radim tak i nemam brige ni bojazni da bi se dogodio neki neželjeni efekt. Pravac streljana i trening, trening, trening!