Autor Tema: Provjera puška-lovac prije nove lovne sezone  (Posjeta: 14970 vremena)

Offline dean

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3393
  • Prvo gledaj od koga ide, a onda kaj ide
Provjera puška-lovac prije nove lovne sezone
« u: 28. 04. 2008. 12:56:22 »
Ovaj vikend je u udruzi u kojoj sam član bila provjera. Svatko tko je došao sa užljebljenom cijevi je morao sa prvim metkom na 100 metara pogoditi barem osmicu na meti srnjaka.
Mnogi su pogađali, mnogi promašili, mnogima puška nije bila u redu. Ja sam puknuo 10-15 metaka na opće čuđenje svih prisutnih, jer kao to nije potrebno ako sam iz prve pogodio 10?!?!?! Tada dolazi kolega koji pogađa meta srnjaka u but. Te ponosno veli kako bi srnjak ostao, a uvjerava me da se za njega ne brinem kad dođe pravi srnjak pred njega. Ja mu na to velim da li te hvatala frka kad si se doma sam zabavljao, a da li te hvatala kad si prvi put išao jeb.. Šutnja je uslijedila.
Vjerujem da u mnogim društvima postoje slični pacijenti.
Kasnije smo pucali iz 308 i to je tako precizna puška da nam je dosadilo gađati desetku na srnjaku pa smo kao sky počeli gađati u glavu. Nema čovjeka kojem ta pučka nije ležala i tko nije imao grupu od 5-10 cm iz puške koju je prvi puta stavio u rame.
Po meni bi provjera trebala izgledati ovako. Na streljani se prvi metak pukne iz škripca da vidimo da je puška u redu, a onda iz nje treba pucati lovac da vidimo da li je on u redu. Da li 2,3 ili 5 mora pogoditi u 9 ili 10 je svejedno. Ali da svi vide i uvjere se da je taj lovac vrijedan lova na visoku divljač. Počeo sam na dugo i na široko, skoro ko naš isa!

Offline oliverl

  • K 500
  • ***
  • Postova: 695
Odg: Provjera puška-lovac prije nove lovne sezone
« Odgovori #1 u: 28. 04. 2008. 14:33:59 »
Odlično napisano i potpuno se slažem s tobom deane. Kod nas još nije bila provjera a živo me interesira kako će to završiti.
Lani ne da jedan nije pogodio metu već su svi bili sretni što su ostali živi. Majstor se spremao da puca, nanišani, potegne i ništa. Puška je opalila nakon neznam više, 5-10 sekundi.
I onda bi on trebao dobiti dozvolu na srnjaka?!  ččč
Po meni onaj tko iz prva dva metka ne dobije barem 8 nema što tražiti u lovu. Zna se kada je isprobavanje i svatko može na vrijeme upucati pušku i vježbati gađanje!

Offline proof

  • K 100
  • **
  • Postova: 426
Odg: Provjera puška-lovac prije nove lovne sezone
« Odgovori #2 u: 28. 04. 2008. 15:04:47 »
Ima li lovačko društvo uskratiti pravo lovcu da učestvuje u lovu na srnjaka ako je on odbio prisutpiti provjeri oružja iz razloga što se nije provjeralo na odobrenoj streljani.

Ima nekih lovačkih društava koja jednostavno odu u pusti dio lovišta i tamo isprobavaju oružje. Što bi bilo da netko pozove policiju?

Offline Huntercro

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3352
  • 200+
Odg: Provjera puška-lovac prije nove lovne sezone
« Odgovori #3 u: 28. 04. 2008. 15:22:07 »
Ja sam to uveo kod evo već sad petu godinu, a i u aktima Udruge stoji da se može zahtijevati provjera oružja prije lova.
Imamo mjesto gdje inače provjeravamo oružje u lovištu ali sam ove godine u dogovoru s dečkima odlučio da odemo na pravu streljanu i napravimo poslije provjere i jedno takmičenje u pet disciplina (naravno tko želi).
Sve rezultate objavim na internet stranici naše Udruge još večeras poslije 21:00 h.
Ne da je bilo promašaja nego su se neki čudili kako im puška nosi a bil je upucana prošle godine. Od kako obvezno provjeravamo oružje unazad 5 godina nije nam otišlo niti jedno grlo srneće, svinjsko ni jelensko. Vjerujem da sve ima svoje pa tako i to. E sad ako netko promaši zbog uzbuđenja nije mu za zamjeriti.
I tako smo proveli jedan divan dan na novo otvorenoj streljani i uspu puno puno  d7
Dobra Kob!   www.lov-pro.hr  oprema za reloading

Offline medo

  • K 3000
  • *
  • Postova: 4140
  • Metaka, pusaka i sexa nikad dovoljno......
    • Hunting Agency
Odg: Provjera puška-lovac prije nove lovne sezone
« Odgovori #4 u: 28. 04. 2008. 18:05:38 »
Ja sebe provjeravam cesto ;D
 Problem je sto mnogi clanovi ne zele pucati "bez veze" jer streljivo je skupo. Slazem se da je skupo ali najskuplje je kad ranis i ne pronadjes divljac.
 Zna se dogoditi da lovcu puska ispadne i koncanica se pomakne medjutim ima onih koji pojma nemaju s cim pucaju i gdje pogadjaju.
 Slazem se sa Deanom da bi se to trebalo uvesti u statut drustva i Huntercroovo drustvo je odlican primjer.
 10 ne treba pogoditi pa ni 8 ali zrno mora zavrsiti barem u smrtnoj zoni srnjaka koja je promjera skoro 25 cm. Za pocetak bi to bio dobar rezultat i kad se sve malo dotjera neka taj krug bude promijera 10ak cm s tim da je srce neko srediste.
 Lovce isto tako treba forsirati da koriste oslonce za pucanje sto vise bili oni prirodni ili umjetni.

Offline PinzHunter

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1823
Odg: Provjera puška-lovac prije nove lovne sezone
« Odgovori #5 u: 28. 04. 2008. 18:16:18 »
svaka cast onim društvima sto svojim članovima pruze mogućnost provjere sebe i svog naoružanja. Nase društvo broji blizu 1000 članova ( nakon podjele društava ova cifra je malo pomjerena) a mi kao članovi nemamo nikakve mogućnosti da treniramo.Ako pokušamo to pred lov onda se kaze nemojte tad jer kvarite lov, ako to radimo van lovne sezone onda kazu nemojte uznemiravati lovište. Ako pak odemo na svoje njive,livade i slično, onda možemo računati da ce nas neko zbog pucnjave prijaviti i eto problema.Nemamo strelište niti nesto slično.

Hocu reci da je provjera jako bitna i nužna barem nekoliko puta u godini.da je municija skupa to znamo svi, ali se nemora ispucati vise od 10 komada sto je sasvim dovoljno za jednu probu....
Tornjak.."Biće koje posjeduje ljepotu bez sujete, snagu bez oholosti, hrabrost bez okrutnosti i sve ljudske vrline bez ijedne ljudske mane"

Offline dean

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3393
  • Prvo gledaj od koga ide, a onda kaj ide
Odg: Provjera puška-lovac prije nove lovne sezone
« Odgovori #6 u: 28. 04. 2008. 20:04:31 »
Ma kak je municija skupa? Pa ne treba ispucat vagon municije!!! Malo zračnica, malo MK i na kraju 5 metaka tjedno mjesec-dva prije sezone i to je to. A tko si ne može godišnje priuštit 2-3 kutije metaka, neka pušku okači na klin! Samo će štetu u lovištu radit.
Moj jedan kolega mi je neki dan objašnjavao da može pogit na 200 metara srnjaka. Ja sam samo rekoa da će vidjet idući vikend. Puca 243 i pogodine je 8! To znači da ga na 200 proašuje taman da je velik kao jelen! A kad je uhvatio pucat iz haubice, 9,3 proašio je i metu. Pustimo priče, ajmo malo pucat! Po mogućnosti na onim mjestima koja nam kronično fale, a to su streljane za karabine. U kontroliranim uvjetima pod stručnim nadzorom. Možda jednog dana!

Offline Huntercro

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3352
  • 200+
Odg: Provjera puška-lovac prije nove lovne sezone
« Odgovori #7 u: 28. 04. 2008. 23:17:35 »
Evo rezultata, slike stižu sutra

http://free-po.t-com.hr/Galeb/pr.htm
Dobra Kob!   www.lov-pro.hr  oprema za reloading

Offline sinisa

  • K
  • *
  • Postova: 39
Odg: Provjera puška-lovac prije nove lovne sezone
« Odgovori #8 u: 29. 04. 2008. 00:27:48 »
Dean ,kad kazes da ste pucali i testirali oruzje , na kojoj je to daljini bilo i sa osloncem ili bez?
pozdrav d4

Offline dean

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3393
  • Prvo gledaj od koga ide, a onda kaj ide
Odg: Provjera puška-lovac prije nove lovne sezone
« Odgovori #9 u: 29. 04. 2008. 08:41:49 »
Dean ,kad kazes da ste pucali i testirali oruzje , na kojoj je to daljini bilo i sa osloncem ili bez?
pozdrav d4
Na 100 metara sa oslonca, makar je nas par pucalo i stoječki te bez oslonca. Znači školska klupa i tronožac a klupu-oslonac si namjestiš kak ti paše. I tu su se vidjele greške. Npr. rijetko tko je ukrivio klupu da si nasloni desni lakat na nju a svi drže podkundat i tog se drže kao pijan plota. Ja naslonim oba lakta na klupu, puška slobodno leži na koferu za pušku a ispod nje je jastučić, kapa, majica ili tak nekaj. Lijevom rukom primim desnu podlakticu i fiksirao sam ju u 3 točke. To je po meni dovoljno za kvalitetno pucanje.

Offline Huntercro

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3352
  • 200+
Odg: Provjera puška-lovac prije nove lovne sezone
« Odgovori #10 u: 29. 04. 2008. 22:00:59 »
Konačno evo slika.
Ujutro 9 sati vrijeme idealno pomalo sunčano ali prohladno. Streljana u Bokšiću nedaleko od Našica cca 20 min vožnje od centra grada.
Pogled na streljanu


g. Jukić i Miro Čagalj isprobavaju stalak


naš predsjednik Udruge isprobava svoj karabin i stalak


razmatranje pogodaka uz durbine
 

bilo je i gađanja i iz pištolja


a i raspucavanja u trapu
« Zadnja izmjena: 29. 04. 2008. 22:07:13 od Huntercro »
Dobra Kob!   www.lov-pro.hr  oprema za reloading

Offline ikova371

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1012
  • manje teorije,više lova
Odg: Provjera puška-lovac prije nove lovne sezone
« Odgovori #11 u: 29. 04. 2008. 23:42:51 »
svaki lovac koji drži do sebe i svog oružja bi trebao i nekoliko puta godišnje provjerit svoju-e pušku-e (nakon fulanja) i sl.,jer ako čovjek pozna svoju pušku u 90% slučajeva skuži kad je  :pferd:,a ak je siguran da je dobro pucao provjera mora ić

Offline Tihomir

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1423
Odg: Provjera puška-lovac prije nove lovne sezone
« Odgovori #12 u: 30. 04. 2008. 06:44:08 »
Mi smo to uveli tek ove godine i sada će isto za koji dan biti provjera i mislim da će to od sada biti pod obavezno,ali kao što je mislim Medo rekao,puno ljudi se protivi jer je kao skupo pucati u "prazno",a sada će morati jer inače nema dozvole  d4
Dobra kob  d1

v=BtLBo7C8P1c&feature=related

Offline SSG

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2246
  • Da je pas čovjekov prijatelj, mišljenje je čovjeka
Odg: Provjera puška-lovac prije nove lovne sezone
« Odgovori #13 u: 30. 04. 2008. 07:32:23 »
Mi imamo u mom društvu provjeru užljebljenih cijevi sa mini takmičenjem svake godine.To je obavezno jer bez toga nema dozvole za lov srnjaka.Takmičenje je uvijek tijekom 4 mjeseca,dakle pred lov na srnjaka.Puca se tri metka s time da svaki lovac ima jedan probni šus prije.Oni koji ne pogode ni metu zato nemaju nikakvih konsekvenci što me posebno ljuti >:(  I njima bi zabranio da idu u lov dok na ponovljenom gađanju,kojeg nažalost nema,ne pogode metu.
« Zadnja izmjena: 30. 04. 2008. 07:35:12 od SSG »
Užasno osjećam ovu krizu. Vozim auto bez krova, pijem staro vino, jedem pljesnivi sir..

Not to open the hunting season on the pretext that there is no game would be as if one gave up celebrating Christmas because there was not enough snow to go by sleigh to midnight Mass.

Offline fazan

  • Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 3773
  • Živim da lovim
Odg: Provjera puška-lovac prije nove lovne sezone
« Odgovori #14 u: 30. 04. 2008. 08:44:22 »
Mi imamo u mom društvu provjeru užljebljenih cijevi sa mini takmičenjem svake godine.To je obavezno jer bez toga nema dozvole za lov srnjaka.Takmičenje je uvijek tijekom 4 mjeseca,dakle pred lov na srnjaka.Puca se tri metka s time da svaki lovac ima jedan probni šus prije.Oni koji ne pogode ni metu zato nemaju nikakvih konsekvenci što me posebno ljuti >:(  I njima bi zabranio da idu u lov dok na ponovljenom gađanju,kojeg nažalost nema,ne pogode metu.
Moram priznati da mi nije jasno čemu onda sva muka i trud oko organizacije obaveznog gađanja, ako na plemenitu divljač može i onaj tko nemože ili nezna pogoditi maketu, a kamoli pun adrenalina ocijeniti i odstreliti srnjaka.
Hrvatske Domovine Sin.