Lovna kinologija > Lovna kinologija

AUTOHTONE PASMINE

<< < (5/6) > >>

hrvoje:
Ti suci još uvijek sude, gotovo na svim lovačkim manifestacijama. Da vam kažem imena, mislim da nije u redu. Pitao bih sad vas, dali i kod vas jedan kinolog može bit sručan da sudi svim lovačkim pasminama(čoniči,  ptičari, jamari, krvosljednici...). Ja sam 2004 g. vodio svog njemačkog goniča na izložbu u Split, gdje su sudili dotični suci. Jedan je povjerenik, drugi sudac. Pas mi je inače od najpoznatijeg uzgajivača "njemaca" u Njemačkoj, od Hansa Hanslmana, predsjednika njihovog kluba. Psi su mu doslovno savršeni. A naš sudac je tom psu naša masu grešaka, a kako i nebi kad njemačkog goniča uspoređiva sa standardom jugoslavenskog trobojnog goniča. I napisa da je pas predugačak, ima tanku narančastu crtu preko nosa, šta obavezno mora imat, previše dug rep, šta također mora imat, da nema izrazito crn plašt, šta ta vrsta ne smije ni imat, i da ne nabrajam. Ja san taj izvještaj posla u Njemačku, a oni napisali prijavu i sve skupa poslali u središnji ured FCI-a. Šta je bilo od sveg toga nezmam, al oni još sude. Zbog takvih ja više ne uzgajam autohtone pasmine, jer uz sve šta mu u rodovniku piše, nisam siguran da je čistokrvan. U Njemačkoj, na primjer, svakom se štenetu radi DNA analiza krvi. Od 100 pasa gotovo svi imaju iste karakteristike. Kod nas se i kod najpoznatijih uzgajivača oštene psi sa nepravilnim zubalom, petim prstom, i sl. U Dalmaciji je to sve normalno.

STARI AVDZIJA:
malo,malo pa se zastrani.kolege uzgajivači su ti koji uzgajaju i praktično održavaju stanje pasmine pa kakve veze sudije imaju s uzgojem i izborom pasa u reprodukciji.Kerber ima jedno realno  razmišljanje i stav pravilan po mome mišljenju a u svakoj kinologiji u bilo kojoj zemlji ima manje više"muljanja"takođe treba imati na umu da između ostalog i u Njemačkoj se u incestu mnogo stvarale pasmine otuda i "uniformnost" kad je u pitanju DNK analiza. zagi

hrvoje:
Ne bi se Redzo složio s tobom. Zaboravljaš da je svaki sudac u pravilu i kinolog. Bar bi triba bit. I oni su ti koji bi tribali kontrolirat stanje u kinologiji. Danas je tu u mom kraju bila utakmica u gateru. I onaj ko ništa ne zna o psima shvatia bi da niti jedan od pasa nije čistokrvan. Zašto suci uopće dopuštaju tim psima da nastupe. Ja bi ih diskvalificira, pa bi vidia onda da bi se isti iduće godine pojavili sa čistokrvnim životinjama. I to je najmanje šta suci mogu napravit.

Radan:
kerber ćitam tvoju diskusiju i hvala na lijepin riječima koje ne oskaču od istine hrvoje na koliko si ipo bio koliko utakmica jeli znaš koliko je pasa položilo i koji su pušteni jeli znaš koliko ih dobilo ocjenu za lov a ne za uzgoj kerber je podvuka koji su bili problemi ja neznan za nijednu uvjetnu rodovnicu u ovi 6-7 godina  jesi gleda rezultate na utakmici na zeca juče utakmica u gateru 5 pasa priko 180 bodova  zašto pljuješ po rezultatin i ljudin koji se bave uzgojon  a ti dobri pasi u istri sa rezultatin su iz dalmacije i bosne pojedini ne svi a hrvoje ukoliko si kinološki sudac molim adresu jer dosad su sudili iz karlovca sarajeva imotskog splita drniša i nemogu se sitit a kad zovem sudce nastojim da su iz razni mista i da nemaju obaveza utakmice tičara svjetske i nisu pronašli divljač di nije im palo napamet reć nema divljači reka si hrvoje puno laži

Terza:
Da se vratimo na sejfino pitanje dokle se stiglo sa unapredjenjem autohtonih pasmina,dovoljno je u oglasima pogledat kakvi se gonici prodaju u jednom oglasu,pa to je strasno,sve mjesanci ili su to neke strane rase koje ja ne znam,ali ne bih reko. Bez uvrede ali stvarno je zalosno sta se drzi a pogotovo prodaje,kao neki svinjari ovo ono...

Navigacija

[0] Lista Poruka

[#] Slijedeća stranica

[*] Prethodna stranica

Idi na punu verziju