Autor Tema: Psi bez nadzora-stalna opasnost za divljač u lovištima tijekom cijele godine  (Posjeta: 50405 vremena)

Offline HS-2000

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1356
  • Živim,lovim i uživam...
    • 0000000
Red,rad stega  teaa
Odavno smo graničari stari!!!!

Offline dario

  • K
  • *
  • Postova: 23
nisam htio ali ne mogu prešutit

Ma ne mogi ni ja prešutiti da se u 6 sati provedenih na forumu nisi stigao predstaviti na za to predviđenom mjestu.
http://forum.lovac.info/index.php?board=27.0

Što se tiče problematike pasa u lovištu, članak 55 zakona o lovstvu, stavak 3 kaže:
"Lovoovlaštenik ima pravo u lovištu ukloniti pse i macke koji se krecu lovištem
protivno odredbi stavka 2. ovoga clanka, bez naknade vlasniku psa i macke. "

Što znači riječ ukloniti? Ako znači odstrijeliti, da li onda u članku 79. stavak ista riječ ima značenje spaliti ili uništiti?? Malo bi bilo nelogično odstrijeliti poljoprivredne usjeve.
"4. ukloniti poljoprivredne usjeve najkasnije mjesec dana od agrotehnickog vremena za
berbu ili žetvu uroda."

Ili je ipak riječ o fizičkom premještanju na drugu lokaciju u oba slučaja??

Nadalje, pas nije divljač, pa je upitno da li je psa uopće dozvoljeno odstrijeliti osim u krajnjoj nuždi (a i tu se može dogoditi da tužitelj pita "od svih xxxxha lovišta vi se niste mogli skloniti od običnog psa?", "niste mogli otjerati mačku?" ili "u koji vas je kut pas stjerao, da nije bilo drugog izlaza?"). Samo je pitanje dana kada će očajni vlasnik angažirati dobrog  odvjetnika (tu ne mislim na zvučna imena, već na nekoga tko stvarno zna posao).
I još za kraj, samo dajte još "štofa" zelenima, ne mrze nas dovoljno.
tocno,tu se kose zakon o lovstvu i zakon o oruzju,jer psi i macke nisu divljac i ne smijes ih odstrelit.
nema dugo dobijem naputak vetrinarskog inspektora gdje trazi da se izvrsi pojacani odstrel lisica,pasa lutalica i macaka.onda ti evidentiras da si ostrelio psa lutalicu i evo belaja!
a braco zeleni,svi radimo za dobrobit flore i faune,jedino nam se metode nekad razliokuju.

Offline Macak

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1646
Mislim da tu nema puno filozofije sa lutalicama...suti i radi..zakopas i idemo dalje!

Offline Jedan

  • K 500
  • ***
  • Postova: 587
  • Na putu do cilja najvažniji je put!
Teško je ostati hladan kad pronađeš netom ulovljenu srnu koja je još živa (doslovno), a već su joj psi rastrgali utrobu i razvukli po snijegu.
Obratite samo pažnju jer je naš kolega imao velikih problema s policijom zbog posve pravilnog i legalnog odstrijela psa kojeg je njegov vlasnik redovito i namjerno puštao u lovište - usprkos višekratnim opomenama. Naknadno je naime (lažno) tvrdio da je u trenutku odstrijela pas bio u njegovoj neposrednooj blizini, zbog čega je i njemu bio ugrožen život!!!! Pa ti braco dokaži da nije bila istina! zagi

Offline Pepi18KA

  • K 500
  • ***
  • Postova: 635

 lijepo nađeš kakvog razbojnika...platiš mu i  dois dois dois...problem riješen... rol rol rol
(šala)

  Moj rođak je lovočuvar.i sad u zadnje vrijeme...kad je nastala frka oko tih pasa lutalica a i krivolovaca  sor  offtopic ...lijepo zove mene i još jednog lovočuvara...sjednemo u ladu i u obilazak...tako da zasad nemamo  pesi sa pametnjakovićima...
 
                                                                                          pozdrav Pepi 
Bog je svakom čovjeku odredio broj dana u životu. Dani provedeni u lovu nisu ubrojeni u taj broj.

Offline Miro

  • Moderator
  • K 1000
  • *****
  • Postova: 1239
  • ...ako želiš biti sretan cijeli život budi LOVAC
Teško je ostati hladan kad pronađeš netom ulovljenu srnu koja je još živa (doslovno), a već su joj psi rastrgali utrobu i razvukli po snijegu.
Bravo Jedan - to je ono što muči pravog lovca, kako oprostiti pa makar imao ne znam kakvo rodoslovje, a istina je (doduše žalosna) da o tome moramo šutjeti, ali bez obzira na sve potpisujem da takve pse treba "UKLONITI" iz lovišta. zagi

Offline KOBI

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2278
Lov na lutalice al bas one prave poludivlje je jako zahtjevan i naporan.Ako je on naucio kako prezivjet jeduci i loveci divljac u lovistu znaci da je pohvato cake kako se prikrit,izbjec opasnost,predvidjet i spasit se.Najgore je kad se udruze u skupine po par komada,imaju dominantnu jedinku koja vodi.Tu se onda mora pristupit detaljoj analizi i pracenju traga kao da lovis sakala,svinju.Mrcinista bi isto trebala dati dobre rezultate.
Ako se lutalice zapuste i ne vodi se briga o njima,poslije imas velike probleme kako to dovesti na normalu...

Offline zoki

  • K 100
  • **
  • Postova: 268
Mislim da tu nema puno filozofije sa lutalicama...suti i radi..zakopas i idemo dalje!

 I ja sam prije par godina proveo čitavo prijepodne na policiji radi ispitivanja. Bila uključena čak i udruga za zaštitu životinja, ali ipak me nisu uspjeli nadmudriti. Međutim sada sam pametniji. Više me nitko niti čuje niti vidi, a takvi psi koji su stalno u lovištu i rade štete nestanu, pa nek dokaže da je pas odstrijeljen.  z14 Valjda ga netko ukral!! hao

Offline toni(c)

  • K 100
  • **
  • Postova: 104
Potaknut postom od 50ae malo sam se raspitao na visim instancama (ing. lovstva i sudac) i odgovori koje sam dobio idu za tim da je sudska praksa i postupanje ovdje na strani lovaca. Problema ima samo kod ispravne procjene radi li se o psu lutalici/bez nadzora ili ljubimcu/psu pod nadzorom.

Uglavnom pravno tumacenje koje sam dobio (da ne prepricavam njihove kobasice) govori da ako se neupitno radi o psu ili macki lutalici ili bez nadzora vlasnika (naravno u lovistu i radi stetu) lovcu je dozvoljen odstrjel takve zivotinje.

Oni uglavnom gledaju na zakonsko rangiranje divljači (kao posebnog dobra za RH), loviste kao interesno podrucje na kojem vrijedi posebno napisana legislativa o lovu i koje povjereno na gospodarenje lovackom drustvu - odn lovcima, te na drugoj strani stetu koju divljaci nanose psi/macke lutalice i odgovornost vlasnika koji ima obavezu da ljubimce drzi pod nazorom.

Da li ce se uklanjanje ovdje izvrsit lovackim oruzjem ovisi po njima o procjeni lovca  ::)

Da se uklanjanje odnosi i na odstrijel prema procjeni lovca oni tumače pravima i obvezama lovca koje proizlaze iz zakona o lovstvu, a vidi se i iz konteksta istog članka točke 4 koja definira izuzeće situacije dozvoljenog djelovanja točke 3 - ili tako nekako  ;D

Inace su obojica apelirali na etiku i naglasili da se to dozvoljeno djelovanje ne bi trebalo zloupotrebljavati.

Offline ri istra

  • K 100
  • **
  • Postova: 231
psi lutalice bilo u lovistu,ili na cesti,jos ako je u pitanju copor onda predstavljaju opasnost za sve. u coporu im prorade instinkti koji su inace potisnuti. volio bi vidjeti te zelene da se oko njihovih kuca krecu takvi psi lutalice,a oni sa djecom tuda prolaze svaki dan. ko kaze da mu je svejedno ili je glup ili laze.

komunalni redar ne moze nista,znaci snadi se sam i rjesi problem.

nema tjela,nema zlocina

koja je najbolja riba u jadranskom moru???
kad janjac padne u more

Offline fazan

  • Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 3773
  • Živim da lovim
Rješavanje problema s lutalicama ovisi o položaju lovišta , suradnji i prihvaćanju lokalnog stanovništva nas lovaca kao djela zajednice i statusa lovaca u određenom kraju.
Prije nego nas je divlja urbanizacija "pojela" nije bilo kuće da netko nije bio lovac , odnosno da se netko u familiji nije bavio ovim plemenitim hobijem  i svi problemi oko ukanjanja lutalica bilo je lakše riješiti. Znalo se , čiji je pas u polju jer je vlasnik negdje u blizini na košnji ili u voćnjaku , odnosno je li to pas koji danima luta bez nadzora i gospodara.
Kada smo se već odlučili tijekom obilaska lovišta ukloniti psa lutalicu , gledali smo da to bude jednim hitcem i to tako da padne na mjestu. Nakon toga uzmak i kada padne mrak povratak na mjesto odstrela samo sa štihaćom ili motikom i pravilno zakapanje lešine.
Hrvatske Domovine Sin.

Offline Jedan

  • K 500
  • ***
  • Postova: 587
  • Na putu do cilja najvažniji je put!
Zakon o lovstvu RH
Članak 55.

(1) Pastirski psi smiju biti u lovištu samo uz stado.

(2) Pse i mačke njihovi vlasnici, a pastiri pastirske pse, ne smiju puštati da se kreću lovištem bez nadzora na udaljenosti 300 m od nastambe vlasnika, odnosno od stada.

(3) Lovoovlaštenik ima pravo u lovištu ukloniti pse i mačke koji se kreću lovištem protivno odredbi stavka 2. ovoga članka, bez naknade vlasniku psa i mačke.

(4) Nije dopušteno ukloniti pse koji u organiziranom lovu, na ispitima ili utakmicama pasa u gonjenju divljači prijeđu u drugo lovište.
--------------------------------
Kako biste postupili po ovom članku, u slučaju da u svojem lovištu zateknete pse koji razganjaju ili love divljač? teaa

Offline PinzHunter

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1823
ja lutalicama u lovištu izvadim svoj gablec i poslužim ih da ga pojedu.lijepo ih pomilujem,i dam im ono malo vode što nosim sa sobom da nebi od toliko mesa bili žedni poslije obroka.....

Kod nas je izašao zakon da se licu koje usmrti psa lutalicu,bilo u lovištu ili ne,se izriče kazna oduzimanja oružja,novčana kazna ili kazna zatvorom.Ovo je već bilo prakticirano

a ako ubije čovjeka na ulici u sred bijela dana,onda ništa,puste ge sutradan.
Tornjak.."Biće koje posjeduje ljepotu bez sujete, snagu bez oholosti, hrabrost bez okrutnosti i sve ljudske vrline bez ijedne ljudske mane"

Offline steiner

  • K 100
  • **
  • Postova: 382
Kod nas se lutalice uklanjaju iz lovišta, a lešine se zakapaju.

Offline Jedan

  • K 500
  • ***
  • Postova: 587
  • Na putu do cilja najvažniji je put!
Za one koji možda još ne znaju, za odstrijel psa lutalice sudac će vam odrediti zaštitnu mjeru oduzimanja oružja, jer ukloniti ne znači odstrijeliti. Kako da iz lovišta uklonim desetke pasa koje vlasnici namjerno ispuštaju u lovište, a da ne prekršim "civilizacijske" odredbe Zakona? Nisam doduše još probao metodu "sol na rep"! happi