Autor Tema: Lov na svinje - goniči vs. ostale pasmine  (Posjeta: 16527 vremena)

Offline Nikola

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1940
    • LD "JELEN" Divuša
Odg: Trobojka BRNJA
« Odgovori #15 u: 06. 02. 2008. 11:36:35 »
Otišli ste u OFFTOPIC, jer je tema TROBOJKA BRNJA!

Offline Nikola Vojinovic

  • K 100
  • **
  • Postova: 289
Odg: Trobojka BRNJA
« Odgovori #16 u: 06. 02. 2008. 11:39:15 »
Otišli ste u OFFTOPIC, jer je tema TROBOJKA BRNJA!

Izvinjavam se, mozes slobodno obrisati moje komentare bez ljutnje! d4
Priroda, kerovi i lov :-)

Offline Nikola

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1940
    • LD "JELEN" Divuša
Odg: Trobojka BRNJA
« Odgovori #17 u: 06. 02. 2008. 11:40:50 »
Ne, samo sam htio da se rasprava preseli na drugo "bojno" polje.... z10

Offline dean

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3393
  • Prvo gledaj od koga ide, a onda kaj ide
Odg: Lov na svinje - goniči vs. ostale pasmine
« Odgovori #18 u: 06. 02. 2008. 12:42:41 »
Ajmo nastavit ovu temu u kojoj mislim da ćemo se svi složit oko nekoliko stvari, samo su varijacije na temu.
Svima nam treba pas velikog radiusa traženje, velike ustrajnosti da može lajati na vepra sa 5-10 metara ako treba i sat-dva da mi stignemo doć i vidjet kaj to pas laje. Pa tada ocjenjujemo da li puštamo još kojeg psa na tu divljač ili šta nam je činiti. Meni je draže da pas ne ulazi u kupinu jer tamo nema šanse sa veprom, ali lajati na nos sat vremena zato što zna da vepar leži 10 metara od njega a neće se dić, znači niš se ne dešava, takvih pasa je malo.

Offline Nikola

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1940
    • LD "JELEN" Divuša
Odg: Lov na svinje - goniči vs. ostale pasmine
« Odgovori #19 u: 06. 02. 2008. 12:58:02 »
Deane nije svugdje poimanje "psa za lov DS" takav, znam masu lovaca koji uživaju kada pas ima kontakt s DS, vole da pas grize svinju.
Ja osobno volim slijedeće karakteristike:
1. DA SAMOSTALNO TRAŽI U VELIKOM RADIJUSU (cca do 1 km)- znači pustim ga u šumi, nevodim ga friški trag pa puštam kao mnogi, onda ja tražim a ne on...
2. DA SE JAVLJA SAMO NA FRIŠKOM TRAGU - dosta važno po meni, jer popizdim na pse koji se javljaju na tragu starom nekoliko dana
3. OBLAJAVA I POKREĆE SVINJU - a pritom se mora razaznati kad laje na mjestu, a kad laje na tragu
4. AKO SVINJA PROÐE KROZ ŠTAND DA PRESTAJE GONITI - ako ode dalje u 1. pogonu izgubljen je za lov taj dan
5. ODLIČNA ORIJENTACIJA DA GA NEMORAM TRAŽITI PO ŠUMI DANIMA - svi lovci znaju kako je to kad svi idu u birtiju ili na feštu a ti tražiš psa po šumi satima...danima...

E sad... kad jedom nađeš takvog psa, on vrijedi milione za mene, za nekog drugog ništa...
« Zadnja izmjena: 06. 02. 2008. 13:02:19 od Nikola »

Offline dean

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3393
  • Prvo gledaj od koga ide, a onda kaj ide
Odg: Lov na svinje - goniči vs. ostale pasmine
« Odgovori #20 u: 06. 02. 2008. 13:31:58 »
Ti imaš takvog psa kakvog si opisao i ja sam ga vidio. A da grize DS i ide u kontakt sigurno ne bi doživio zdrav toliko godina koliko ima i pružio ti toliko užitka u lovu s njim i pucanja pred njim.

Offline ante kula

  • K 100
  • **
  • Postova: 294
Odg: Lov na svinje - goniči vs. ostale pasmine
« Odgovori #21 u: 06. 02. 2008. 19:41:44 »
kod mene je trska,mocvara blato,cesmina itd.najgori teren za psa. osobno sam isao na koljenima i po 50 metara kroz tunele i na kraju njih je tzv."okretiste" i tu vepar ceka pasa na kljovu i jasno ajme onom koji udje unutra...da vidis kako leti van...takav je lov na teskom terenu..najsrcaniji psi uvijek nastradaju...

Offline dean

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3393
  • Prvo gledaj od koga ide, a onda kaj ide
Odg: Lov na svinje - goniči vs. ostale pasmine
« Odgovori #22 u: 07. 02. 2008. 11:59:03 »
kod mene je trska,mocvara blato,cesmina itd.najgori teren za psa. osobno sam isao na koljenima i po 50 metara kroz tunele i na kraju njih je tzv."okretiste" i tu vepar ceka pasa na kljovu i jasno ajme onom koji udje unutra...da vidis kako leti van...takav je lov na teskom terenu..najsrcaniji psi uvijek nastradaju...
I opet se vraćamo na moju "teoriju" da pravi pas treba i na nos lajati a ne unutra ulazit jer tako brzo završi karijeru. Točno?

Offline lovacpd

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1277
  • Nema lova bez starog Garova!
Odg: Lov na svinje - goniči vs. ostale pasmine
« Odgovori #23 u: 07. 02. 2008. 13:25:12 »
I opet se vraćamo na moju "teoriju" da pravi pas treba i na nos lajati a ne unutra ulazit jer tako brzo završi karijeru. Točno?
Netacno...Takvi laju i na nocasnjem brlogu....na svakom drvetu gdje se cesale DS.
Oblajavati kad je vidi, dotad je goniti glasno, uciniti je nervoznom  i po mogucnosti pokrenuti je
A sad pokretanje DS...to je prica za sebe....ostri psi je pokrecu ugrizom (najcesce situacija kad 2 psa oblajavajuDS, tad onaj ostriji, prestaje da laje i iz pritaje vreba gdje da ujede i tako pokrene vepra), manje ostri "zaskakivanjem" ka DS, a oni meksi samo laju bez prilaska(takvima se DS lako izvuku iz gustog a pas ostaje)
Zuto zensko i zuto pasce ne vodi kuci!!! (M.Lovric, davnih 80-tih)

Offline Nikola

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1940
    • LD "JELEN" Divuša
Odg: Lov na svinje - goniči vs. ostale pasmine
« Odgovori #24 u: 07. 02. 2008. 13:33:47 »
A sad pokretanje DS...to je prica za sebe....ostri psi je pokrecu ugrizom (najcesce situacija kad 2 psa oblajavajuDS, tad onaj ostriji, prestaje da laje i iz pritaje vreba gdje da ujede i tako pokrene vepra), manje ostri "zaskakivanjem" ka DS, a oni meksi samo laju bez prilaska(takvima se DS lako izvuku iz gustog a pas ostaje)
Auuuu, da vidiš kako se pokreće svinja i bez ugriza......

Offline lovacpd

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1277
  • Nema lova bez starog Garova!
Odg: Lov na svinje - goniči vs. ostale pasmine
« Odgovori #25 u: 07. 02. 2008. 13:36:13 »
Vjerujem!!!
Ali to mora da bude strasan lavez, strasna brzina kruzenja oko vepra, da se sam vepar podje okrettati i tad vec pocinje da bjezi...
zar ne?
Zuto zensko i zuto pasce ne vodi kuci!!! (M.Lovric, davnih 80-tih)

Offline Nikola

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1940
    • LD "JELEN" Divuša
Odg: Lov na svinje - goniči vs. ostale pasmine
« Odgovori #26 u: 07. 02. 2008. 13:39:27 »
pisao sam nedavno, svinja kao da osjeti koji pas je jak... čudo
Neki psi mogu lajati do besvijesti, a ona ne kreće, a u LD imamo par pasa koji kreću svinje i bez ugriza kao od šale...

Offline dean

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3393
  • Prvo gledaj od koga ide, a onda kaj ide
Odg: Lov na svinje - goniči vs. ostale pasmine
« Odgovori #27 u: 07. 02. 2008. 13:41:28 »
Ako neki psi imaju problem da razlikuju vrući trag, od DS koja leži na 10 metara od njih onda očito ti psi imaju problem.
A o pokretanju DS se može napisati knjiga. Međutim, svaka divljač ide linijom manjeg otpora jer zna da ako nastrada nema doktora. Znači, vepar se drži gustog dok god se u njemu osjeća sigurno. Pokreće se kad procijeni da su se psi opustili i da ih se može riješiti bijegom ili su nadmoćniji, ali onda on ide na silu i tad obično psi dobiju po repu. Bio sam svjedok kad je krmača uštrojila posavca. Znači on je tjera i kad je ona odlučila da je dosta, okrenula se i hvatala psa dok ga nije uhvatila. Na njegovu žalost, uhvatila ga je za...
A 100 puta se desilo da su DS u borovici, kupini, trsci i ne idu van nego se vrte. Uđe unutra nekoliko terijera i laju u mjestu, kad vepru dosade, psi trče van, vepar za njima i tjera ih, nakon toga se vraća u sigurnost gustog.

Offline ante kula

  • K 100
  • **
  • Postova: 294
Odg: Lov na svinje - goniči vs. ostale pasmine
« Odgovori #28 u: 07. 02. 2008. 19:39:18 »
oblajavaju i moji pasi al je problem kad ih ima vise,manje su oprezni i onda se opuste i kad vepru dosadi, zna se..trk za njima,gledao sam par puta kako ih goni i po 500 metara..najgore je loviti u 12.mjesecu kad se krmace pare tad su veprovi najagresivniji..

Offline DRAGANST

  • K
  • *
  • Postova: 28
Odg: Lov na svinje - goniči vs. ostale pasmine
« Odgovori #29 u: 07. 02. 2008. 20:25:34 »
Od kad lovim DS nikad se nije desilo nesto isto.Svaki lov je bio prica za sebe.Tako je bilo i sa kerovima,dosta kera su bili pocepani u nekim bezveznim situacijama kad se tome niko nije nadao.Vremenom smo naucili neke stvari npr.da ne treba pustiti vise kera nego samo jednog pa ako on ne odradi onda dodati jos nekog.I pored tih saznanja opet se desi da ker dobije.I slozio bi se u 12 mesecu je najgore.Znam kera starog desetak god.nikad nije pocepan do ove zime,ubijeno pred njim preko 100 svinja[samo ta grupa a drugi mozda jos toliko],utragu radi na plus 35 nalazi svinje na 5km i kad dodje blizu oblajava u krug nije neki lavez ali svinje se pokrenu kako i sam neznam.Kad drugi lovci cuju Liska kako tera ili laje u mestu oni puste svoje mlade kerove pored njega valjda da bi se i oni nesto naucili.I sad ker sto nikad nije radio krene onako ohrabren u gustis i dobije po grudima 20 konca.