Autor Tema: Lov na svinje - goniči vs. ostale pasmine  (Posjeta: 16528 vremena)

Offline dean

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3393
  • Prvo gledaj od koga ide, a onda kaj ide
Lov na svinje - goniči vs. ostale pasmine
« u: 05. 02. 2008. 09:18:19 »
Nije mjerilo psa svinjara broj šavova koji ima na sebi. Tebi ne bi trebao pas koji skače DS na glavu-to je temperament, meni treba ustrajan pas-onaj koji kad nađe DS laje u mjestu sat-dva ako treba i to samo na nos na par metara od divljači. A i njemački ovčar će "odradit" DS tako da zaradi šavove!
« Zadnja izmjena: 06. 02. 2008. 11:45:44 od Nikola »

Offline ante kula

  • K 100
  • **
  • Postova: 294
Odg: Trobojka BRNJA
« Odgovori #1 u: 06. 02. 2008. 07:52:06 »
nisu mjerilo savovi al da lovis di ja lovim vrlo brzo bi i tvoji imali savove..moja sva 4 psa su sivana... s kojim psima ti lovis deane?

Offline shaga

  • K 500
  • ***
  • Postova: 570
  • Wild Boar
    • Ima jedan grad na moru............
Odg: Trobojka BRNJA
« Odgovori #2 u: 06. 02. 2008. 08:16:01 »
Nije mjerilo psa svinjara broj šavova koji ima na sebi. Tebi ne bi trebao pas koji skače DS na glavu-to je temperament, meni treba ustrajan pas-onaj koji kad nađe DS laje u mjestu sat-dva ako treba i to samo na nos na par metara od divljači. A i njemački ovčar će "odradit" DS tako da zaradi šavove!
Potpuno si u pravu!!!!!
taj problem imam i ja sa mojim psom sto skace na DS ali za sada se dobro cuva ili noje jos naletio na pravog majstora.......
a kakav je ante taj teren gdje ti lovis pa pas mora da skace na svinju
"A u ruke Mandusica Vuka Bice svaka puska ubojita"!!!!

Offline Nikola Vojinovic

  • K 100
  • **
  • Postova: 289
Odg: Trobojka BRNJA
« Odgovori #3 u: 06. 02. 2008. 09:43:10 »
Cak i "naj meksi" kerovi budu pocepani! Svinja odmakne udje u gustis i saceka kera, dok joj ker jos prilazi krece prema njemu! normalno kako se kroz gustis svinja krece brze od kera, stize ga i ...
Praksa, pusti Deane teoriju! ;)
Priroda, kerovi i lov :-)

Offline Nikola

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1940
    • LD "JELEN" Divuša
Odg: Trobojka BRNJA
« Odgovori #4 u: 06. 02. 2008. 09:50:04 »
Imenjače, zna se desiti da pas dobije od vepra, većinom (govorim iz prakse - preko 50 lovova godišnje na svinju) se dešava psima koji su ili neiskusni ili "LUDI".
Svaki pas ima svoj način rada, može se svesti na nekoliko "običajnih" ponašanja.
Mi smo imali jednog krupnog baraka, kad god je naišao na vepra uvijek je dobio od njega. Kad nađe krmaču ili prasce istjera ih kupina kao od šale.
A opet moj istarac nalajava na svinje na 10 metara pred kupinama, nikad nije dobio od vepra.. a uspije ih pokrenuti...
Opet ima pasa koji mogu lajati na metar od vepra a nemogu ga pokrenuti..
Vepar vjerovatno kuži koji pas ima srce...

Offline shaga

  • K 500
  • ***
  • Postova: 570
  • Wild Boar
    • Ima jedan grad na moru............
Odg: Trobojka BRNJA
« Odgovori #5 u: 06. 02. 2008. 09:59:14 »
Cak i "naj meksi" kerovi budu pocepani! Svinja odmakne udje u gustis i saceka kera, dok joj ker jos prilazi krece prema njemu! normalno kako se kroz gustis svinja krece brze od kera, stize ga i ...
Praksa, pusti Deane teoriju! ;)
Desava se.............naravno..........a kolika je mogucnost da se to desi dobro obucenom psu "mekom" a kolika je mogucnost da se to desi psu koji (kazem jos jednom kao mom sa kojim ,priznam, nisam dovoljno radio po tom pitanju,ili je jednostavno tako rodjen "lud") koji skace na DS
« Zadnja izmjena: 06. 02. 2008. 10:02:51 od shaga »
"A u ruke Mandusica Vuka Bice svaka puska ubojita"!!!!

Offline Nikola Vojinovic

  • K 100
  • **
  • Postova: 289
Odg: Trobojka BRNJA
« Odgovori #6 u: 06. 02. 2008. 10:09:42 »
Sve zavisi od terena, u "cistoj" sumi, gde je vidljivost dovoljna, kerovi imaju prostora za beg... tako da i "naj ostriji" kerovi ne stradaju, dok u gustisu stradaju i iskusni "meki" kerovi... Takodje je vazna konstitucija kera, tezi ker uvek bude cepan, dok laksi (mislim na kilazu) cesto samo dobiju batine i ne budu pocepani... Tacno je da ima kerova koji uvek u svakom kontaktu stradaju, ali ima i kerova koji su stradali prvi put sa 6,7,8 godina!
Sve je to relativna stvar...
Priroda, kerovi i lov :-)

Offline shaga

  • K 500
  • ***
  • Postova: 570
  • Wild Boar
    • Ima jedan grad na moru............
Odg: Trobojka BRNJA
« Odgovori #7 u: 06. 02. 2008. 10:16:05 »
Sve zavisi od terena, u "cistoj" sumi, gde je vidljivost dovoljna, kerovi imaju prostora za beg... tako da i "naj ostriji" kerovi ne stradaju, dok u gustisu stradaju i iskusni "meki" kerovi... Takodje je vazna konstitucija kera, tezi ker uvek bude cepan, dok laksi (mislim na kilazu) cesto samo dobiju batine i ne budu pocepani... Tacno je da ima kerova koji uvek u svakom kontaktu stradaju, ali ima i kerova koji su stradali prvi put sa 6,7,8 godina!
Sve je to relativna stvar...
Pricao sam o gustisu..........DESAVA SE NARAVNO............nije pravilo.......slazemo se d4
P.S. znaci definitivno nisu savovi mjerilo dali je dobar pas ili nije
"A u ruke Mandusica Vuka Bice svaka puska ubojita"!!!!

Offline dean

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3393
  • Prvo gledaj od koga ide, a onda kaj ide
Odg: Trobojka BRNJA
« Odgovori #8 u: 06. 02. 2008. 10:41:12 »
Ja lovim sa prepeličarom jedva 30-ak lovova godišnje i barem isto toliko puta sam na treningu sa njim, bilo u polju, bilo u gateru, bilo krvni trag. To je samo malo teorije na kojoj ja vršim svoje zaključke. Sljedoglasan je na zeca i fazana i imam odrađen trodnevni tečaj na temu krvni trag sa njim. Znači odradio je krvni trag star preko 24 sata.
« Zadnja izmjena: 06. 02. 2008. 10:46:11 od dean »

Offline dean

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3393
  • Prvo gledaj od koga ide, a onda kaj ide
Odg: Trobojka BRNJA
« Odgovori #9 u: 06. 02. 2008. 10:42:49 »
Moj prepeličar Lun, na toj temi se može vidjeti kako moj pas radi DS prvi put! Komentari su dobrodošli, makar sam malo skrenuo s teme, ali kad me vučete za jezik.

Offline Nikola Vojinovic

  • K 100
  • **
  • Postova: 289
Odg: Trobojka BRNJA
« Odgovori #10 u: 06. 02. 2008. 10:44:19 »
Moj prepeličar Lun, na toj temi se može vidjeti kako moj pas radi DS prvi put! Komentari su dobrodošli, makar sam malo skrenuo s teme, ali kad me vučete za jezik.
Mislim da mesas neke stvari?!
Priroda, kerovi i lov :-)

Offline shaga

  • K 500
  • ***
  • Postova: 570
  • Wild Boar
    • Ima jedan grad na moru............
Odg: Trobojka BRNJA
« Odgovori #11 u: 06. 02. 2008. 10:46:58 »
Moj prepeličar Lun, na toj temi se može vidjeti kako moj pas radi DS prvi put! Komentari su dobrodošli, makar sam malo skrenuo s teme, ali kad me vučete za jezik.
Mislim da mesas neke stvari?!
Deane pricamo o sumi.................
"A u ruke Mandusica Vuka Bice svaka puska ubojita"!!!!

Offline dean

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3393
  • Prvo gledaj od koga ide, a onda kaj ide
Odg: Trobojka BRNJA
« Odgovori #12 u: 06. 02. 2008. 10:48:03 »
Kaj sam pomiješao?
Kaj misliš da ja kad lovim DS ih lovi u polju?

Offline Nikola Vojinovic

  • K 100
  • **
  • Postova: 289
Odg: Trobojka BRNJA
« Odgovori #13 u: 06. 02. 2008. 10:54:40 »
Kaj sam pomiješao?
Kaj misliš da ja kad lovim DS ih lovi u polju?
Mislim da se ovde misli na kerove koji su gonici, pustaju se na utragu (na tragu od sinoc), nalaze svinju posle nekoliko sati utrage, oblajavaju je i gone nekoliko sati...
Ako ti sa tvojim prepelicarom lovis na taj nacin, onda izvini! d4
Priroda, kerovi i lov :-)

Offline dean

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3393
  • Prvo gledaj od koga ide, a onda kaj ide
Odg: Trobojka BRNJA
« Odgovori #14 u: 06. 02. 2008. 11:01:40 »
Mi lovimo na sličan način. Tjeramo manje terene od vas, manje se obilazi teren od vas- što ja smatram greškom. Znači odlučimo tjerati 2-3 brda, to ti je recimo 4-5 km sa 1-2 i to ekipa zaštanda, a nas par sa psima to pređemo. Kad nađemo trag psa puštamo na njega, međutim, najčešće se psi odmah puštaju čim krene prigon da rade slobodnim traženjem. Koliko je to dobro ili loše ne znam, ali zna se desiti da padne 7 komada, a zna se desiti da ne nađemo ništa osim srna. To je sve lov! Svaki kraj ima svoje specifičnosti i nama paše da pas tjera pola sata-sat i još toliko(X2) se vraća. Predugi psi nam ne trebaju jer pretjeraju kroz štand i tjeraju tamo gdje nema lovaca a i kasnije bi ih se moralo čekati.