Autor Tema: Gonic-obuka  (Posjeta: 118558 vremena)

Offline Nermin

  • K 100
  • **
  • Postova: 100
Odg: Gonic-obuka
« Odgovori #90 u: 30. 10. 2008. 20:30:14 »
Zaboravi, gledao sam neke dokumentarce o lovu gdje Francuzi puštaju štenad od 2-3 mjeseca na zeca u ograđenom prostoru i to sam gledao više puta sa više pasmina goniča.

Offline donet

  • K
  • *
  • Postova: 49
Odg: Gonic-obuka
« Odgovori #91 u: 31. 10. 2008. 00:13:14 »
Pa naravno da je lakše obučiti psa na zeca u lovištu gde zeca ima dosta. A šta da radimo mi što tragamo i po više sati da bi odstrelili zeca. Ni moj teren uopšte nije bogat zecom, ne zbog konfiguracije terena, već zbog lovokradica i ološa koji divljač ubijaju noću, i stalno je plaše(inace živim u Nišu). onda mi moramo primenjivati neke od metoda upoznavanja psa sa divljači u zatvorenom prostoru. Sto se tice starosne granice kad bi trebalo od psa ocekivati da pocne da radi bilo koju divljac, mi nemožemo raspravljati jer je to relativno, neki počnu da gone ranije, neki kasnije...ali sam misljenja da sa 12,13.. meseci, ukoliko je pas upoznat sa divljaci, on pocinje tu divljac i da goni.E sad to ne znači da je pas spreman za lov, već da ima dobru osnovu da u otvorenom lovištu razvije lovačke osobine koje od njega očekujemo na pravi način, i to sto je naučio u zatvorenom prostoru dodatnim iskustvom unapredi. Pa nemožemo od deteta očekivati da piše ako mu ne objasnimo šta je i čemu služi olovka ili ako to ne vidi od nas. Mislim da je i sa psima slično...

Znači mislim da je potrebno psa upoznati sa divljači koju goni, pa posle toga ga izvoditi u lovište gde će tu divljač i pronači u prirodi...

Druga stvar nisu ni sva lovišta ista. Ja nevolim ako se pas prilikom pretrage terena udalji 2-3km... Pa on onda ne goni za mene, već za ko zna koga. Ja volim da pas pretražuje teren u prečniku od 50m od mene, jer su tada šanse da odstrelim divljač veće, kao i šansa da će pas uspeti da okrene divljač još makar jedanput pored mene. To je što se tiče zeca, a kad lovimo svinju mi pse vodimo na povodniku dok ne nadjemo trag, blokiramo teren, a zatim pustimo pse na trag...

« Zadnja izmjena: 31. 10. 2008. 00:18:48 od donet »

Offline Nosler

  • Global Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 6944
Odg: Gonic-obuka
« Odgovori #92 u: 31. 10. 2008. 00:57:17 »

Druga stvar nisu ni sva lovišta ista. Ja nevolim ako se pas prilikom pretrage terena udalji 2-3km... Pa on onda ne goni za mene, već za ko zna koga. Ja volim da pas pretražuje teren u prečniku od 50m od mene, jer su tada šanse da odstrelim divljač veće, kao i šansa da će pas uspeti da okrene divljač još makar jedanput pored mene.

Pa zar to nije posao za cunjavca ili pticara?
I aint asked any pardon for anything I've done.

Offline lovacpd

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1277
  • Nema lova bez starog Garova!
Odg: Gonic-obuka
« Odgovori #93 u: 31. 10. 2008. 08:58:22 »

Druga stvar nisu ni sva lovišta ista. Ja nevolim ako se pas prilikom pretrage terena udalji 2-3km... Pa on onda ne goni za mene, već za ko zna koga. Ja volim da pas pretražuje teren u prečniku od 50m od mene, jer su tada šanse da odstrelim divljač veće, kao i šansa da će pas uspeti da okrene divljač još makar jedanput pored mene.

Pa zar to nije posao za cunjavca ili pticara?
Mozda dobrog terijera....
Eeee, konacno da neko primjeti sta mnogi zele napraviti od gonica.....
Nikako da shvate da se sa gonicem lovi sjedeci, pustis psa i na prelaz i uzivaj, kad pretrazi jedan teren prebaci se na drugi i opet ga pusti, itd....
A da bi se dobilo to, treba da se pravilno obuci!
Ako se lovi lagano krecuci se kroz teren, 99% divlajci ce da pobjegne u pravcu naseg kretanja, pogotovo sa gonicem ispred sebe....
Zuto zensko i zuto pasce ne vodi kuci!!! (M.Lovric, davnih 80-tih)

Offline Nosler

  • Global Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 6944
Odg: Gonic-obuka
« Odgovori #94 u: 31. 10. 2008. 09:21:53 »
Zato drzim obje pasmine! ;D

Kada treba akcija tu je terijer a za  dr.i  i z14 ....lov za srce i dusu.. onda ide gonic. On trazi,dize i tjera(to su pseca posla) a ja i kolege razmisljamo gdje da se postavimo.

Vjerujem da drugi love na druge nacine ali se meni ovaj svidja. d4
I aint asked any pardon for anything I've done.

Offline lovacpd

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1277
  • Nema lova bez starog Garova!
Odg: Gonic-obuka
« Odgovori #95 u: 31. 10. 2008. 11:18:31 »
Mislim da mnogi brkaju rasu  i namjenu psa sa svojim potrebama i nacinom lova
Pas mora da prati nacin lova, a gonic ne moze i ne treba biti cunjavac, jamar ili pticar
Zuto zensko i zuto pasce ne vodi kuci!!! (M.Lovric, davnih 80-tih)

Offline dean

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3393
  • Prvo gledaj od koga ide, a onda kaj ide
Odg: Gonic-obuka
« Odgovori #96 u: 31. 10. 2008. 11:22:56 »
Ja šunjkavca koristim kao goniča jer za to pokazuje afinitet, ali sam s njim probao i sve druge radnje koje se traže od jednog svestranog lovačkog psa.

Offline SEJFO

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2801
  • MAGNUM LEGENDA
Odg: Gonic-obuka
« Odgovori #97 u: 31. 10. 2008. 12:17:42 »
 POZDRAV!!!
 dečki bravo ova tema je ispala super, čak i za mene starog iskusnog lovca ima novih saznanja!!!
 (PST) ;) ;D z10
NE SLIJEDITE ME I JA SAM IZGUBLJEN!!!

Offline lovacpd

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1277
  • Nema lova bez starog Garova!
Odg: Gonic-obuka
« Odgovori #98 u: 31. 10. 2008. 13:45:08 »
POZDRAV!!!
 dečki bravo ova tema je ispala super, čak i za mene starog iskusnog lovca ima novih saznanja!!!
 (PST) ;) ;D z10
Sejfo, jesi li pogledao temu
http://forum.lovac.info/index.php?topic=1887.75?
Ja se spremam za ono a ti spremaj rakiju i ostalo....heheheh
pa kad na proljece krenem put Bihaca, naletim.
Zuto zensko i zuto pasce ne vodi kuci!!! (M.Lovric, davnih 80-tih)

Offline donet

  • K
  • *
  • Postova: 49
Odg: Gonic-obuka
« Odgovori #99 u: 31. 10. 2008. 13:52:33 »

Druga stvar nisu ni sva lovišta ista. Ja nevolim ako se pas prilikom pretrage terena udalji 2-3km... Pa on onda ne goni za mene, već za ko zna koga. Ja volim da pas pretražuje teren u prečniku od 50m od mene, jer su tada šanse da odstrelim divljač veće, kao i šansa da će pas uspeti da okrene divljač još makar jedanput pored mene.

Pa zar to nije posao za cunjavca ili pticara?

Pa cunjavac, a pogotovu ptičar, neće lajati na tragu divljaci(možda hoće, ali kratko...).A ptičar nema šanse da markira zeca u polubrdskom gustom terenu. Oseti ga zec pa se izvlači. Reko bih da je za ovaj način lova kojim mi lovimo najbolji jazavicar, jer je kratkonog i dozvoljen na svakom terenu, dobrog njuha, mali je, oglašava se i prati trag divljači...Ja lovim u nekoj varijanti brdsko-poljskog terena. Tako da mi nije potrebno više časovno gonjenje i nadmetanje psa i zeca, već kratko...Lično baš zbog mojih ubedjenja hoću da kupim jednog brak-jazavičara.Nažalost ovde kod nas u Nišu baš ih nema nešto puno. ALi gledeao sam kako rade na našem terenu i oduševljen sam ovom pasminom  ref...

Offline lovacpd

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1277
  • Nema lova bez starog Garova!
Odg: Gonic-obuka
« Odgovori #100 u: 31. 10. 2008. 14:00:57 »
Ja šunjkavca koristim kao goniča.
to je lakse nego obrnuto! Ali opet sam ja protiv  teaa
cunjavac je cunjavac, gonic je gonic!
Zuto zensko i zuto pasce ne vodi kuci!!! (M.Lovric, davnih 80-tih)

Offline dean

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3393
  • Prvo gledaj od koga ide, a onda kaj ide
Odg: Gonic-obuka
« Odgovori #101 u: 31. 10. 2008. 14:43:53 »
Pročitati upotrebu čunjavca i za kaj se koristi, a onda ga sudit koliko je ili nije upotrbljiv za lov na ds. ALi ovdje je tam gonič, pa ajmo o njima.

Offline vajo

  • K
  • *
  • Postova: 65
Odg: Gonic-obuka
« Odgovori #102 u: 26. 12. 2008. 21:57:25 »
Nadam se da će se tema nastavit jer mi je jedna od najdražih, i volio bi čuti još vaših iskustva sa goničima. Ja imam posavca starog 19 mj, moram napomenut da sm ja početnik,ovo mi je prva lovna sezona a posavac moj prvi lovački pas,dobio sam ga kao štene od 3 mj. Počeo sam ga izvodit odmah u šetnje čisto da se navikavamo jedan na drugog, otprilike dvaput tjedno. Malo po malo počeo je pretraživat teren, prva divljač mu je bio fazan, a sa 8mj diže i goni prvog zeca otprilike 25 min, to se ponovilo još dva puta a imao je i susret sa srnama koje je gonio ali kratko, kraće od zeca. Nakon ljetne pauze došla je naša prva sezona lova sa puškama! Uglavnom, nije pokazivao veliku zainteresiranost za lov već mu je bila draža igra sa drugim psima a najžalosnije za mene je bila reakcija na pucanj, u tih pet šest izlazaka gonio je srne 4-5 puta,zeca jednom ili dvaput i to jako kratko, a na pucanj se lagano privikava ali još je osjetljiv na više uzastopnih u njegovoj neposrednoj blizini. Prije par dana izveo sam ga (samoga) na teren di sam znao da bi trebao biti zec,200m od kuće, nakon kraćeg pretraživanja diže zeca i goni u nedogled, bio je vani cijelo popodne do kasno u noć i uglavnom oblajavao, vratio se doma sam.
Uglavnom mislim da nisam trebao još izlazit u lov snjim već ga i dalje samog izvodit u kraće izlaske, jer kad je sam mnogo bolje radi. Volio bi čuti pokoji vaš savjet odnosno iskustvo, prioritet mi je zec eventualno lisica. Evo to bi bilo to "ukratko"  z11.
P.S još nije upucan zec ispred njega.

Offline Nosler

  • Global Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 6944
Odg: Gonic-obuka
« Odgovori #103 u: 26. 12. 2008. 22:11:59 »
Fino je to kada psic pocne da radi! d4 Ima za njega nade!! ;D

Kada ja treniram gonice,pocinjem od osnovnih komandi(sjedi,lezi i dodji i sl.) da bi stvorio pravi kontakt sa psom a sa radom na terenu ne zurim..

Kada osjetim da je pas spreman idem do terena gdje znam da ima zec(i sto manje srna) i onda sjednem i cekam....nikad ne vodim nekog drugog psa uz njega nego jednostavno hocu da pocne traziti sam.Prvih nekoliko puta je to samo izlazak na cist vazduh  ;D ali onda pas dobije sigurnost u sebe(da ce me naci gdje sam ga pustio) i ide sve dalje i trazi bolje i bolje. Prije ili kasnije pocne da tjera a onda ja uzivam... ;D

U pocetku obicno idem autom malo dalje od kuce i pustam psa.....hocu da se vraca meni a ne kuci!!! ;)

Samo nastavi sa radom i pisi kako se sve odvija!
Dobra Kob
I aint asked any pardon for anything I've done.

Offline vajo

  • K
  • *
  • Postova: 65
Odg: Gonic-obuka
« Odgovori #104 u: 26. 12. 2008. 22:39:11 »
 Smatram da sam dobro započeo dok ga nisam izveo u lov, morao se suočit sa svim drugim psima koji su kakvi su do pucanja na koje ga nisam ni testira a kamoli privikava. Razočarali su me kolege lovci sa svojim načinima odnosno znanjem o kinologiji i obuci, po nekima već sam se treba "rješiti" psa, a ja mislim da su  njihovi psi utjecali na njega barem kad su srne u pitanju(da ne opisujem detalje slL). Sad ću dalje sam i polako, a srne su mi noćna mora, nikako se ih otarasit ččč. Uglavnom zna me tako razveselit a i razočarat, a mislim i da ga puca pubertet pesi.