Autor Tema: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?  (Posjeta: 46352 vremena)

Offline SrndaćVlašić

  • K 100
  • **
  • Postova: 159
Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
« Odgovori #15 u: 20. 09. 2007. 08:36:42 »
Ima još jedan "fazon" koji ja ponekad koristim ako gačam iz stoječeg stava, a nemam nikakav naslon.Iskoristi se lijeva ruka kao oslonac.Okrenuti smo bočno prema meti,ali se ne nagnemo naprijed,več unazad.Nadlaktica lijeve ruke se privuče uz tjelo, a lakat se osloni na kuk (kost, oni deblji na što imaju..).Dlan lijeve ruke je otvoren, a prsti ispruženi.Palac na jednu, aostali prsti na drugu stranu.Puška se oslanja na vrhove prstiju (na jagodice).Neko jagodicu palca stavi ispod štitnika obarača,a neko neposredno ispred štitnika. treba malo vježbe,ali se isplati...probajte

Offline dean

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3393
  • Prvo gledaj od koga ide, a onda kaj ide
Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
« Odgovori #16 u: 20. 09. 2007. 09:13:15 »
Drago mi je da se tema razvila, ali ne bi li joj bolje mjesto bilo u streljaštvuč Ipak ovo ide domenu tehnika gačanja, bez obzira na to koje oružje se korišti.

Offline medo

  • K 3000
  • *
  • Postova: 4140
  • Metaka, pusaka i sexa nikad dovoljno......
    • Hunting Agency
Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
« Odgovori #17 u: 20. 09. 2007. 10:51:36 »
Ima još jedan "fazon" koji ja ponekad koristim ako gačam iz stoječeg stava, a nemam nikakav naslon.Iskoristi se lijeva ruka kao oslonac.Okrenuti smo bočno prema meti,ali se ne nagnemo naprijed,več unazad.Nadlaktica lijeve ruke se privuče uz tjelo, a lakat se osloni na kuk (kost, oni deblji na što imaju..).Dlan lijeve ruke je otvoren, a prsti ispruženi.Palac na jednu, aostali prsti na drugu stranu.Puška se oslanja na vrhove prstiju (na jagodice).Neko jagodicu palca stavi ispod štitnika obarača,a neko neposredno ispred štitnika. treba malo vježbe,ali se isplati...probajte
Ja sam taj sistem koristio dog sam gledao ove sa takmicenja zracnim puskama. To mi je bilo dobro do 8x57 ali sa 375 i 416 Rigby skoro sam se raspao ;D ;D ;D
 Stvar je o fizickoj konstituciji strijelca.Meni je kuk malo nize pa koristim prsni kos.Inace svaki oslonac pomaze i treba se vjezbati sto vise sa osloncem.

Offline SrndaćVlašić

  • K 100
  • **
  • Postova: 159
Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
« Odgovori #18 u: 20. 09. 2007. 13:58:58 »
Drago mi je da se tema razvila, ali ne bi li joj bolje mjesto bilo u streljaštvuč Ipak ovo ide domenu tehnika gačanja, bez obzira na to koje oružje se korišti.
Ne, ne bi joj bolje mjesto bilo u streljaštvu. Mi smo prvenstveno lovci, a svaki lovac MORA poznavati tehniku gačanja. Naj veča šteta u lovištu je ranjena i ne pronačena divljač. A to se dešava upravo zbog toga što su lovci ponekad loši strelci.
osim toga ovo je samo ukratko, da se bavimo baš streljaštvom bilo bi toga puuuno više (pitaj mede)

Offline skyangel

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1842
  • DEFENDER RULZ!
Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
« Odgovori #19 u: 20. 09. 2007. 14:26:11 »
kad god je moguće. obavezno koristim oslonac. bilo to čeka, drvo, ili kolac ili slično. no kad oslonac izostane, kao što je medo več rekao, na nepokretnu metu odozdo prema dole i kad križ doče na mjesto gdje želiš stiskaš bez oklijevanja. što se tiče pokretne mete, poprati se od guzice prema glavi i u pokretu stisneš. znači nema pračenja držajuči križ na meti več iza nje par metara počneš i u jednom pokretu pucaš. bez oslonca je dobro uvijek imati remen na pušci jer možeš dodatno smiriti ruku tako da metneš lakat u remen i omotaš šaku oko njega jednom i stisneš na pušku. taj princip jako pomaže. kaj se tiče oslanjanja lakta na kuk, s malim kalibrima je to vrlo korisno, no ja to s 8x68 ne mogu izvesti jer mi ode i lakat i kuk u PM i lagano si samo sjednem na guzicu hehe  ;D d6

Offline Nosler

  • Global Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 6944
Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
« Odgovori #20 u: 20. 09. 2007. 18:54:42 »
kad god je moguće. obavezno koristim oslonac. bilo to čeka, drvo, ili kolac ili slično. no kad oslonac izostane, kao što je medo več rekao, na nepokretnu metu odozdo prema dole i kad križ doče na mjesto gdje želiš stiskaš bez oklijevanja. što se tiče pokretne mete, poprati se od guzice prema glavi i u pokretu stisneš. znači nema pračenja držajuči križ na meti več iza nje par metara počneš i u jednom pokretu pucaš. bez oslonca je dobro uvijek imati remen na pušci jer možeš dodatno smiriti ruku tako da metneš lakat u remen i omotaš šaku oko njega jednom i stisneš na pušku. taj princip jako pomaže. kaj se tiče oslanjanja lakta na kuk, s malim kalibrima je to vrlo korisno, no ja to s 8x68 ne mogu izvesti jer mi ode i lakat i kuk u PM i lagano si samo sjednem na guzicu hehe  ;D d6
Moj kolega je to probao sa 300WM i laganom puskom.Fino si je zasadio optiku u celo.. :o
I aint asked any pardon for anything I've done.

Offline SrndaćVlašić

  • K 100
  • **
  • Postova: 159
Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
« Odgovori #21 u: 20. 09. 2007. 19:18:26 »
kad god je moguće. obavezno koristim oslonac. bilo to čeka, drvo, ili kolac ili slično. no kad oslonac izostane, kao što je medo več rekao, na nepokretnu metu odozdo prema dole i kad križ doče na mjesto gdje želiš stiskaš bez oklijevanja. što se tiče pokretne mete, poprati se od guzice prema glavi i u pokretu stisneš. znači nema pračenja držajuči križ na meti več iza nje par metara počneš i u jednom pokretu pucaš. bez oslonca je dobro uvijek imati remen na pušci jer možeš dodatno smiriti ruku tako da metneš lakat u remen i omotaš šaku oko njega jednom i stisneš na pušku. taj princip jako pomaže. kaj se tiče oslanjanja lakta na kuk, s malim kalibrima je to vrlo korisno, no ja to s 8x68 ne mogu izvesti jer mi ode i lakat i kuk u PM i lagano si samo sjednem na guzicu hehe  ;D d6
Moj kolega je to probao sa 300WM i laganom puskom.Fino si je zasadio optiku u celo.. :o

Upravo zbog takvih i trebaju ovakve teme..da nešto naučimo. Pgotovo mladi lovci kooji tek stiču prva iskustva sa oružjem. da je tvoj drugar pratio forum lovac,možda se to ne bi
desilo. Što više pišemo i prenosimo iskustva to će svima biti bolje. Mislim da na forumu nema osobe koja nije baš ništa naučila čitajuči postove...
Ja osobno bi više volio da se više javljaju mladi lovci i da ponešto i pitaju

Offline Bobi

  • K 100
  • **
  • Postova: 326
Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
« Odgovori #22 u: 20. 09. 2007. 20:02:45 »
Evo da i ja kazem svoje navike i kako su me ucili.
Kad god je moguce (srnjak) nosim sa sobom kolac jedno 2 metra koji mi sluzi kao oslonac za gadjanje i pomagalo u kretanju sumom, ako je prilika pucam i iz lezeceg stava s naprtnjace...
Osim toga koristim oslonac na ceki ili neko drvo ako nema nista drugo...
A ako bas nema nicega u blizini onda kao sto su neki rekli lagano krecem s puskom odozdo prema gore i cim vidim da sam s nisanom na mjestu pucam bez puno korekcije jer u tom slucaju sve pada u vodu...

Offline SrndaćVlašić

  • K 100
  • **
  • Postova: 159
Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
« Odgovori #23 u: 20. 09. 2007. 21:36:34 »
Još nešto...
Ruka kojom se vrši okidanje ne bi trebala da grčevito steže kundak.Stisak ne smije biti prejak. Povlačenje obarače ne treba vršiti naglo, to treba da bude lagan i konstantan pokret, sve do opaljenja. Treba i pripaziti da prst gura obarač ravno nazad, nimalo ustranu

Offline Huntercro

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3352
  • 200+
Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
« Odgovori #24 u: 21. 09. 2007. 04:02:50 »
ma ajmo ljudi ma meni se promašaj desi uvijek kad požurim i polakomim se jer nakon nekoliko godina lova i  pucanja ma nema tu više dobrih i loših stavova, lovac i puška su kao prst i nokat. svako nakon toliko goina zna jel mu puška paše ili ne paše. ako paše koristi ju ako ne ne
Dobra Kob!   www.lov-pro.hr  oprema za reloading

Offline Max011

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1216
  • Zbogom Šakira bejbi...
Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
« Odgovori #25 u: 21. 09. 2007. 08:55:34 »
Još od JNA kad sam dobio nagradni izlaz u grad bije me glas(bolje glas nego siledžija) da sam dobar strelac (i skromnost je moja vrlina)... ;)Šalu na stranu pored savladane tehnike gadjanja vrlo je važna kondicija pucanja,rutina,uvežbanost... nazovite to stanje kako hočete. Vrlo često se na strelištu šalimo na račun drugara koji lošije pucaju da posle utrošenih 1000 evra na municiju mozak im neče ni trebati več će automatika raditi sama za sebe  ;)! Jeste zezanje ali ima dosta istine u tome konstantna vežba može opeglati mnogo nedostataka kod strelca-lovca !  ;) Ovaj pristup važi i za druge discipline poput švaleracije,čitanja tragova,ispijanja gemišta ...tj svih potrebnih radnji koje lovca čine kvalitetnom i kompletnom osobom !  :) :)

Offline dean

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3393
  • Prvo gledaj od koga ide, a onda kaj ide
Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
« Odgovori #26 u: 21. 09. 2007. 08:58:15 »
Drago mi je da se tema razvila, ali ne bi li joj bolje mjesto bilo u streljaštvuč Ipak ovo ide domenu tehnika gačanja, bez obzira na to koje oružje se korišti.
Ne, ne bi joj bolje mjesto bilo u streljaštvu. Mi smo prvenstveno lovci, a svaki lovac MORA poznavati tehniku gačanja. Naj veča šteta u lovištu je ranjena i ne pronačena divljač. A to se dešava upravo zbog toga što su lovci ponekad loši strelci.
osim toga ovo je samo ukratko, da se bavimo baš streljaštvom bilo bi toga puuuno više (pitaj mede)
Mislim da se ovdje govori o tehnikama pucanja, streljanja, znači domena streljaštva.
A to kaj je mnoga divljač ranjena i ne pronačena možemo pripisat i drugim faktorima. Masne cijevi puške, neočiščene, neupucana sa optikom, neupucana na municiju, puška nema grupu, neadekvatno streljivo ni po gramaži ni po konstrukciji... Ako znaš najbolje pucat na, a samo jedan od navedenih uvjeti ti u tome smeta, promašaj, ranjavanje divljači ili nešto slično je lako moguće, zar neč

Offline Max011

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1216
  • Zbogom Šakira bejbi...
Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
« Odgovori #27 u: 21. 09. 2007. 09:49:57 »
česta praksa u ozbiljnijim lovištima je da se pre lova proveri sibioza lovac-oružije. Negde vas lovočuvar dan ranije odvede na metu da proverite sebe i pušku i ako se tu obrukate neče vam biti dozvoljen ulaz u lovište. Zato je moja praksa i praksa drugara sa kojim lovim da pre odlaska proverim sebe i oružije na strelištu!Za razliku od streljaštva ili vojne upotrebe oružija lovna etika i filozofija naglašava da je siguran i bezbedan odstrel primaran. Možda je ta filozofija dovedena do ekstrema kod jednog engleskog lorda koji je najopasniju divljač Azije(tigrove ljudoždere) lovio samo sa jednometkom pozamašnog kalibra uz obrazloženje da ako nije siguran u sebe i svoje oružije zašto bi i pucaoč A ako se pouzda u drugi metak zašto ne onda u treči ili četvrti...čččč :(
Takodje smatram da lovac ili strelac koji nije savladao tehniku pucanja u dovolnoj meri na strelištu treba da u lovu bude mnogo više obazriv jer djavo nikad ne spava... :(
« Zadnja izmjena: 21. 09. 2007. 09:55:54 od Max011 »

Offline dean

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3393
  • Prvo gledaj od koga ide, a onda kaj ide
Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
« Odgovori #28 u: 21. 09. 2007. 09:58:16 »
Max, slažem se sa tobom!

Offline SrndaćVlašić

  • K 100
  • **
  • Postova: 159
Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
« Odgovori #29 u: 21. 09. 2007. 11:36:17 »
ma ajmo ljudi ma meni se promašaj desi uvijek kad požurim i polakomim se jer nakon nekoliko godina lova i  pucanja ma nema tu više dobrih i loših stavova, lovac i puška su kao prst i nokat. svako nakon toliko goina zna jel mu puška paše ili ne paše. ako paše koristi ju ako ne ne
Nakon nekoliko godina nikom ne treba solit pamet, naravno. Ali tema nije pokrenuta za stare i iskusne lovce, več za MLADE LOVCE KOJI SE PRVI PUT SUSREčU SA ORUŽJEM, a vi stari odgovarajte na pitanja ili prenesite svoja dobra i loša iskustva