Autor Tema: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?  (Posjeta: 46354 vremena)

Offline SrndaćVlašić

  • K 100
  • **
  • Postova: 159
Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
« Odgovori #30 u: 21. 09. 2007. 11:50:30 »
Drago mi je da se tema razvila, ali ne bi li joj bolje mjesto bilo u streljaštvuč Ipak ovo ide domenu tehnika gačanja, bez obzira na to koje oružje se korišti.
Ne, ne bi joj bolje mjesto bilo u streljaštvu. Mi smo prvenstveno lovci, a svaki lovac MORA poznavati tehniku gačanja. Naj veča šteta u lovištu je ranjena i ne pronačena divljač. A to se dešava upravo zbog toga što su lovci ponekad loši strelci.
osim toga ovo je samo ukratko, da se bavimo baš streljaštvom bilo bi toga puuuno više (pitaj mede)
Mislim da se ovdje govori o tehnikama pucanja, streljanja, znači domena streljaštva.
A to kaj je mnoga divljač ranjena i ne pronačena možemo pripisat i drugim faktorima. Masne cijevi puške, neočiščene, neupucana sa optikom, neupucana na municiju, puška nema grupu, neadekvatno streljivo ni po gramaži ni po konstrukciji... Ako znaš najbolje pucat na, a samo jedan od navedenih uvjeti ti u tome smeta, promašaj, ranjavanje divljači ili nešto slično je lako moguće, zar neč
tehnike pucanja nisu vezane isključivo za streljaštvo...ova tema je namjenjena mladim lovcima koji se tek susreču sa oružjem...i ne ba ve se streljaštvom nego lovom.
A ti nam napiši nešto o tim faktorima koji utiču na loš pogodak i o neadekvatnom streljivu. Siguran sam da će mnoge zanimati

Offline dean

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3393
  • Prvo gledaj od koga ide, a onda kaj ide
Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
« Odgovori #31 u: 21. 09. 2007. 11:57:54 »
Ako tehnike pucanja nisu vezane za (lovno) streljaštvo, za šta su onda vezaneč
U jednom od prošlih postova sam napisao neke faktore koji mogu utjecati na loš pogodak, ali zbog vida komunikacije, koji je ispod moje razine, ne želim više komentirati.

Offline Nikola

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1940
    • LD "JELEN" Divuša
Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
« Odgovori #32 u: 21. 09. 2007. 12:09:50 »
tema je Kako gačamočZašto pogačamo, a zašto promašivamoč

Svi ste opisali puno tehnika i razloga, a to jest bit promašaja, svaki promašaj je različit, kod svakog lovca može biti subjektivnih i objektivnih razlog za promašaj..

Najbitnije je da svaki ozbiljni lovac svojim odgovornim ponašanjem eliminira one faktore koje može eliminirati (neupucanost optike ili oružja na metak, nečisto oružje ili nedaj bože neispravno oružje i sl.), i tada može tesati svoju vještinu  gačanja na STRELJANI, nakon toga tek ste tada spremni izači u lovište i reči da ste poduzeli SVE DA BI DOBRO GAčALI, i nakraju opet postoji mogučnost PROMAŠAJA...
ima li drugih načina da se dotjera vještina gačanja-sigurno da ima, ja poznajem ovu i mislim da je ova metoda  dobra...

Offline Nosler

  • Global Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 6944
Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
« Odgovori #33 u: 21. 09. 2007. 12:40:01 »
Ima jedna kombinacija koja je cesta a vrlo kobna.
Nadju se ljudi koji ne probaju svoje puske tj.ne znaju kako idu...moooozda su nekad pukli koji metak ili sretno pogodili,obicno imaju razne vrste metaka u pusci...kao, za raznu upotrebu i daljine...ali su za to jako naoruzani samopouzdanjem i nekom "urodjenom" sposobnoscu da pogadjaju na sve daljine!!! :o
Daleko im lijepa kuca...

Da se izbjegne postajanje takvog "tipa" lovca preporucujem da se ova tema dobro procita i sto je najvaznije da se osnovne stvari stave na svoje mjesto.
Znaci da se:
- oruzje drzi cisto i u ispravnom stanju
- dobro upuca i proba na sve aktuelne nisane(opticki,mehanicki)
-koristi municija primjerena velicini divljaci
-proba puska na aktuelne daljine gadjanja (tu se vidi kako je 100m a da ne kazem 200m daleko)
-proba vise puta u sezoni zbog mogucih udara,padova itd.
-da se prazni odmah po zavrsetku lova zbog sprjecavanja nesreca
-i na kraju Dobra Kob

Ovoliko od mene! d4
I aint asked any pardon for anything I've done.

Offline medo

  • K 3000
  • *
  • Postova: 4140
  • Metaka, pusaka i sexa nikad dovoljno......
    • Hunting Agency
Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
« Odgovori #34 u: 21. 09. 2007. 13:14:09 »
Evo samo kratki primjer.
Dosao sam u Englesku i proslo je oko 10mj. dok nisam dobio priliku pucati.Dosao sam na streljanu dali su mi super upucanu pusku i rekli :"Probaj". Bio sam tad u maloj panici jer dogo nisam pucao,ne poznam oruzje i prva meta je bila na 200m,2. na 30m i zadnja na 400m.
 Posto na dalje od 150 nisam cesto pucao u HR zadatak mi se cinio teskim. Nista,uzeo sam pusku,legnuo stavio tablicu pada zrna kraj sebe i poceo pucati. Sva zrna su zavrsila u centru i Englezi su mi rekli da sam odlican i da vjerojatno lazem da nisam pucao zadnjih 10mj.
 Stvar je bila prije svega u vrhunskoj pusci, dobroj tehnici pucanja iz lezeceg stava koristeci bipod te samopouzdanju nakon prvog pogotka u centar.Psiha je odigrala puno i kad sam pogodio prvi centar sve ostalo bila je rutina. d4

Offline SrndaćVlašić

  • K 100
  • **
  • Postova: 159
Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
« Odgovori #35 u: 21. 09. 2007. 17:03:57 »
Ako tehnike pucanja nisu vezane za (lovno) streljaštvo, za šta su onda vezaneč
U jednom od prošlih postova sam napisao neke faktore koji mogu utjecati na loš pogodak, ali zbog vida komunikacije, koji je ispod moje razine, ne želim više komentirati.
Zar ne bi bilo bolje da napišeš nešto korisno, pa da neko nešto i nauči....zasto dio svog znanja i iskustva ne bi prenio na nekoga ko se tek uvodi u lovč
Evo, na primjer, preticanje kod gačanja DS u pokretu..

Offline Huntercro

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3352
  • 200+
Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
« Odgovori #36 u: 21. 09. 2007. 18:51:40 »
čim ude u optiku boom, bez optike u vrh njuške, ako je jako blizu di oš tamo ide. ja ih obično pustim u pogonu na daljinu do 1-2 metara i onda počinjem šarafat. tek nakon trečeg metka počnu bježat u panici (ako ko stigne)
Dobra Kob!   www.lov-pro.hr  oprema za reloading

Offline SrndaćVlašić

  • K 100
  • **
  • Postova: 159
Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
« Odgovori #37 u: 21. 09. 2007. 19:53:39 »
Gleda o samna nekim lovačkim DVD izdanjima kako pucaju sa nekih 50 m na DS u punom trku..
Imaš li iskustva sa tim, koliko se preticanje uzimač

Zoran

  • Gost
Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
« Odgovori #38 u: 21. 09. 2007. 23:38:37 »
sta je ovaj natego remen od puske na remen od gaca
sta je ovoč

Offline lovacpd

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1277
  • Nema lova bez starog Garova!
Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
« Odgovori #39 u: 22. 09. 2007. 08:23:02 »
naslonio pusku na kuk nekim pomagalom tipa sipke odredjene duzine
Zuto zensko i zuto pasce ne vodi kuci!!! (M.Lovric, davnih 80-tih)

Offline medo

  • K 3000
  • *
  • Postova: 4140
  • Metaka, pusaka i sexa nikad dovoljno......
    • Hunting Agency
Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
« Odgovori #40 u: 22. 09. 2007. 12:50:54 »
Postoji nekoliko naslona za pucanje i ovaj oslonac je prilicno praktican.Praktican je jer je kratak i lako ga se nosi,pomaze u pucanju ali samo do odredjenih granica.Sto je kal. jaci to je teze kontrolirati pusku,a posebno na ovakvom nosacu.

Offline SrndaćVlašić

  • K 100
  • **
  • Postova: 159
Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
« Odgovori #41 u: 22. 09. 2007. 14:48:22 »
Ajmo malo dalje...
KOSI HITAC...(za one koji ne znaju)
Kada gačamo divljč koja se nalazi na večoj ili manjoj visini u odnosu na lovca, dolazi do prebačaja...što je razlika u visini veča, to je i prebačaj veči. Ovakve situacije su česte u lovu na muflona i divokozu.
Da bi odstrelili divljač, potrebno je izvršiti korekciju po visini....

Offline medo

  • K 3000
  • *
  • Postova: 4140
  • Metaka, pusaka i sexa nikad dovoljno......
    • Hunting Agency
Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
« Odgovori #42 u: 22. 09. 2007. 19:14:36 »
Ajmo malo dalje...
KOSI HITAC...(za one koji ne znaju)
Kada gačamo divljč koja se nalazi na večoj ili manjoj visini u odnosu na lovca, dolazi do prebačaja...što je razlika u visini veča, to je i prebačaj veči. Ovakve situacije su česte u lovu na muflona i divokozu.
Da bi odstrelili divljač, potrebno je izvršiti korekciju po visini....
Pa stvar je jednostavna.
Prebacaj nastaje zato sto daljina od npr. 100m ukoso nije isto sto idaljina vodoravno.Naime ako zrno putuje ukoso gore ili dole prevali manju daljinu na kojoj djeluje gravitacija koja usporava zrno i uvjetuje pad zrna.Ovo je slabo objasnjenje ali uskoro cu vam napisati pravu elaboraciju tog problema sa tablicama itd.

Offline SrndaćVlašić

  • K 100
  • **
  • Postova: 159
Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
« Odgovori #43 u: 24. 09. 2007. 18:23:57 »
Imao sam nekoliko odstrela sa lovačkog tronošca. Vrlo zgodan položaj za gačanje. Koljena se rašire u širinu ramena i laktovi se naslone na koljena. Vrlo stabilan položaj za gačanje.

Offline fly

  • K 100
  • **
  • Postova: 477
Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
« Odgovori #44 u: 22. 09. 2008. 11:01:47 »
Jucer isprobao svoju novu ZP149 Zbrojovku. Improvizirana streljana u kamenolomu u dubini lovista.Prvi put pucao od JNA (1980g.). 7 komada kugla breneke (samo iz desne slabije cokirane cijevi). Nisam mogao odoliti da i kuglu ne isprobam iako su me poštovani cl. foruma upozoravali da
ona ipak steti oruzju. Meta 80x80cm. udaljenost cca 50 koraka. Prva dva potpuni promasaji. Jedan prebacaj,jedan podbacaj. Ostalih pet cca 20 cm od centra.Uglavnom lijevo i lijevo dolje. i pet patrona sacma.Prezadovoljan sam. Uglavnom pucao me adrenalin. U subotu "sjeo" na čeku,
(iso prvi put u životu), kratko od 18h do maraka. Popnem se, iz džepa mi ispadne bat.lampa,siđem po nju s ceke, popnem se ponovo, sjednem i nakon 2 min na livadu cca 100m od
čeke izlaze srnjak i srna. Nisam moga vjerovati, ali počinjem shvaćati uzbudjenje, strast... poz. i dk.