Autor Tema: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?  (Posjeta: 46534 vremena)

Offline nazime

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1486
  • Vodu za nikim, vino za nekim, rakiju za svakim
Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
« Odgovori #45 u: 22. 09. 2008. 11:49:24 »
Mislim da je na vidiku jedna prava LOVČINA, u svakom smislu te riječi.  ref
Jesi kupio karabin ili si se samo odlučio što ćeš? Bilo je riječi o CZ 550 lux u 30.06.

Offline fly

  • K 100
  • **
  • Postova: 477
Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
« Odgovori #46 u: 22. 09. 2008. 12:00:05 »
Mora se skupiti još malo novčića za 550-cu.Btw da li je na tvojoj oznaka sa strane samo 550 ili pise 550 lux?Odosmo malo s teme.Jos jedan detalj. Dolazak do lov. doma u subotu oko podne.
Kolega guli vepra od cca170 kg kojeg je odstrijelio to jutro. impresivna životinja.Mauzer, kal 8x68,
zrno, ako sam dobro zapamtio 14gr.Predveče prije nego sam išao na čeku odnijeli smo sol na dva solišta. Nisam moga vjerovati šta svinje rade od zemlje po kojo je razbacana sol.

Offline HuntR

  • K 100
  • **
  • Postova: 179
Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
« Odgovori #47 u: 22. 09. 2008. 13:31:20 »
da i ja kazem kako gadjam mislim da ce ovo pocetnicima koristiti.kod gadjanja na divlac koja stoji uvek posle ubacivanja puske u rame pogledom proveriti da li nisani padaju na metu(divljac) ako ne promeniti polozaj tela u odnosu na metu,telo mora da se nalazi u ugodnom polozaju.dobro proveriti pre okidanja da vam neko slucajno nije u vidokrugu a ne samo u pravcu mete,pa tek ako nikog nema ciljati.kad nanisanite okidanje treba da vas iznenadi,jer u protivnom cete bezpotrebno zgrciti saku sto ce dovesti do promasaja onoga sto gadjate.vezbanje izvlacenja obarace se vezba danima pre samog lova,prvo bez municije posle na strelistu,ako hocete da budete fer prema divljaci i samom sebi.rezultat to jest pogodak zavisi samo od toga koliko ste bili pribrani i koliko ste puta pogodili centar mete na strelistu, a sve ostalo su srecni tj nesrecni slucajevi.

Offline dean

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3393
  • Prvo gledaj od koga ide, a onda kaj ide
Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
« Odgovori #48 u: 22. 09. 2008. 13:58:25 »
Moj primjer. Uzmem zračnicu, par stotina metaka u stojećem i sjedećem stavu. Par stotina iz MK, sjedeći stav. Nekoliko stotina na leteće meta na strelištu. Nekoliko desetaka iz svoje puške prije lova. Kad pucaš pomiriš se s time da si ti u tom trenutku i sudac i porota i krvnik. Fiksiraš oba lakta ako je ikako moguće, ako ne, barem lakat ruke u kojem ramenu ti leži puška. Naciljaš. Otkočiš par sekundi prije nego želiš pucati, odmah nađeš koljeno jer poznaš svoju pušku, zrak taman izdišeš da smanjiš napetost tijela i lagano stisneš okidač. Mnogi vole reć da te opaljenje iznenadi, makar znamo da to nije tako jer smo potpuno svjesni kaj se dešava u tom trenutku. Ubrzica pomaže, makar ju ja ne koristim, stvar navike.

Offline fly

  • K 100
  • **
  • Postova: 477
Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
« Odgovori #49 u: 22. 09. 2008. 18:06:43 »
Mene su prva dva hica s brenekicom i te kako iznenadila.Sacmu mi je bilo ugodnije pucati.Uglavnom razbio sam onu pocetnicku tremu.Pucao sam bez ikakvog naslona.Odusevljen sam i preciznoscu puske iucinkom zrna na meti. Ali kao sto kazes treba trenirati.Kad god uhvatim
priiku ispalicu par kugli u metu mijenjajuci razdaljinu (dok ne dodje karabin).ali cini mi se da i ova
opcija (kugla iz sacmarice) ima i te kako rezona.Poz. i dk.

Offline KOBI

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2278
Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
« Odgovori #50 u: 11. 10. 2008. 14:25:49 »
Nadjoh jedan poucan tekst pa sam ga kopirao i stavio.
procitajte...
Tokom pocetka nove lovne sezone, uvijek se nadje odredeni broj mladih lovaca kojima je to prva ili druga sezona. Mnogi lovci sa malim stažom imaju i veoma malo iskustva. Ako je rijec o lovcima koji su poticu iz porodica gdje je lov tradicija i oni vec imaju dovoljno iskustva, imaju odgovarajuce puške, municiju i dobro odabrane pse. Ali ako to nije slucaj i mladi lovac nema mnogo prilika za dobar savjet, mnogi se na pocetku suocavaju sa jednim velikim problemom-neuspjeh u lovu. Nekad je u pitanju loše odabrana(sa neogdovarajucim kundakom ili jakim cokovima) puška, nekada prekrupna municija, a nekada loš savjet o nacinu preticanja.
Sada kada je sezona pocela, veoma aktuelan problem je preticanje. Kako, koliko i da li uopšte treba preticati odgovoricemo u narednim redovima.Veoma je važno koja se divljac lovi, pošto je najcešce rijec o zecu i fazanu, mnogim lovcima starije kolege iz grupe mogu itekako odmoci sa lošim procjenama. Isto je važno koju municiju lovac koristi kao i situacija u kojoj divljac odlijece ili dolijece, odnosno trci ili dotrcava. Svi naši domaci proizvodaci municije prave veoma kvalitetne metke, koji sa svojom brzinom veoma malo zaostaju za cuvenim italijanskim mecima. Jedino stari dobri Krušik i dalje pravi standardnu seriju koja je kapislirana ,,ževelo`` kapislom. Ova kapisla je pomalo zastarjela i malo sporija u odnosu na CX2000 ili SUR DFS 615 i 616. Lovac koji ima ovakvu municiju treba da zna da sa njom ipak treba preticati nešto više u odnosu na druge metke i istog i ostalih proizvodaca. Sa našom domacom municijom svih proizvodaca(Alpen, Belom, Krušik, Peloponez) u mnogim situacijama ne treba uopšte preticati, jer su meci dovoljno kvalitetni i brzi, a preticanje dovodi do promašaja. Za sve podatke koje nadju u knjigama ili nekim tekstovima, lovci treba da znaju da su oni poprilicno ,,bajati`` i zastarjeli i da se prepisuju vec decenijama. Navešcemo samo jedan toliko prepisavani primjer-,,za zeca na cetrdeset metara treba uzeti preticanje od 2,2 metra''.........- cime kremenjacom?! Svi manje iskusni lovci treba da znaju da divljac treba preticati i to samo u odredenim situacijama. Fazan koji dolijece prema lovcu a podignut je od druge grupe i još ispracen hicima, leti veoma brzo i predstavlja metu veoma tešku za pogodak i iskusnim strelcima, a jedina šansa je ako leti bocno. Ako je udaljen do trideset metara treba gadati malo ispred ( ne više od trideset centimetara), a ako je dalje treba nišaniti od tridesetak do cetrdesetak centimetara ispred.U istoj situaciji, ali kada fazan ide ka lovcu i prelijece ga, treba pucati što prije i to dok fazan nije preleteo lovca i to prvo iz cokirane cijevi, pa onda i slabije cokirane cijevi. Jer ako fazan u punom zaletu preleti lovca koji puca za njim, tada ga ne pogada ni najbolja municija ni najbolji strijelac. Ovaj podatak treba da zapamte mladi lovci kako se ne bi razocarali, jer je rec o veoma teškoj poziciji bez obzira koliko je fazan udaljen i na kojoj visini leti.Sa zecom je nešto lakše. Najcešca situacija je kada lovac puca na zeca koji je ustao sa loge , tada treba gadati direktno. A ako je rec o zecu koji dolazi podignut od druge grupe i bježi bocno ne treba gadati dalje od tridesetak santimetara ispred njega. Ako zec ide u punom trku pravo prema lovcu(koji najšecce cuci), u tom slucaju zeca treba pustiti do dvadesetak metara i naglo ustati, tada ce on pokušati da skrene i predstavljace mnogo vecu i mnogo lakšu metu za svakog lovca koji na toj udaljenosti nema potrebe za preticanjem.U svim ostalim situacijama bez obzira da li je rec o zecu ili fazanu lovci nemaju potrebe za preticanjem, jer je naša domaca municija dovoljno kvalitetna i brza  tako da preticanje sa njom uopste nije potrebno.

Offline Tihomir

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1423
Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
« Odgovori #51 u: 11. 10. 2008. 15:19:10 »
Nisam moga vjerovati šta svinje rade od zemlje po kojo je razbacana sol.

Jel ovo?
Dobra kob  d1

v=BtLBo7C8P1c&feature=related

Offline KOBI

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2278
Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
« Odgovori #52 u: 11. 10. 2008. 15:23:24 »
Vole one sol ali nekada ih zna kostati glave mislim na zimu kada se sol baca po putevima da otapa led.
divljac silazi i lize tu sol a kada vozilo naidje zasljepe ju svjetla i  pic ju udari.

Offline enigma

  • K 500
  • ***
  • Postova: 972
Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
« Odgovori #53 u: 27. 11. 2009. 15:59:29 »
 Nnisam znao di bi ovo stavio pa reko tu ču,danas malo prošetao čz550 i evo rezultata;
Sako hh sam pucao sa prečke na vratima (ono ko na čeki,upucan je na tu municiju na 100 +3-4cm)3 metka bez puno čekanja 100m
S&B sp 3 kom( i ovaj prekrižen na slici ispod ova dva je sp)100m sa ove klupice i jedan beži dole moja greška
S&B space 3 kom 50m naslon klupica jedan beži desno al niš strašno  uf
Ali prije toga ispucao sam tri grupe po pet sp sa katastrofa rezultatima dok se puška hladila mislim si kaj je sad to ččč ččč ččč i onda se sjetim !!!!! ref
Pucao sam iz zatvorenog prostora pa je buka bila strašna i nekako posle prvog hica sam zažmirio pri svakom opaljenju uf 2p :tommy: pljus
Onda sam uzo neke maramice začepio uši i evo rezultata  teaa
P.s
Dobro da sam skužil ovu grešku jel bi bili nevalja municija ,puška ,montaža a u biti nevaljam ja d2 ;D
Hey Joe

Offline fly

  • K 100
  • **
  • Postova: 477
Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
« Odgovori #54 u: 29. 03. 2010. 18:50:05 »
Evo i mojih dokumentiranih pokušaja...prvi ispaljeni karabinski u životu negdje u desetom mjesecu 2008. Na prvoj meti Norma Oryx 13gr (s tim da prva dva uopće nisu završila u papiru), na drugoj lakši Vulkan.

Offline fly

  • K 100
  • **
  • Postova: 477
Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
« Odgovori #55 u: 29. 03. 2010. 18:56:56 »
Na drugoj slici probalo se s 8x57, malo s optikom, malo s Aimpointom, pa malo iz ruke na 50m...pa malo Grom na 100m

Offline fly

  • K 100
  • **
  • Postova: 477
Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
« Odgovori #56 u: 29. 03. 2010. 19:00:32 »
Nastavak...prošle godine s CZ527 i ručno motanim 223rem

Offline fly

  • K 100
  • **
  • Postova: 477
Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
« Odgovori #57 u: 29. 03. 2010. 19:04:12 »
A, morao sam isprobati i kuglu iz sačmarice...

Offline fly

  • K 100
  • **
  • Postova: 477
Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
« Odgovori #58 u: 29. 03. 2010. 19:11:07 »
Neke katastrofalne pokušaje s prerađenim M48 kad sam ga tek dobio (još uvijek imam dosta respekta prema njemu), nisam od srama mogao staviti na forum. Bilo je razbacivanja...gore..dole..lijevo...desno, bez ikakve logike i zakonitosti. Ali polako se navikavamo jedan na drugog.

Offline Nosler

  • Global Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 6944
Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
« Odgovori #59 u: 29. 03. 2010. 20:06:59 »
 just Svaka cast decki! Vidi se da trenirate,a to je najvaznije! d4
I aint asked any pardon for anything I've done.