Autor Tema: Lov na velikim daljinama  (Posjeta: 403437 vremena)

Offline Ivan75

  • K 100
  • **
  • Postova: 317
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1710 u: 05. 02. 2019. 23:45:51 »
Kada sam se već uhvatio ekstrema, još jedna stvar. Ako je meta van vidnog polja, znači li to da je gotovo? Ne, još se može improvizirati.

Treba izračunati MRAD ili MOA, ovisno o konačnici, koliko nedostaje.

Meta se pogleda kroz optiku pa se konačnicom izmjeri dio koji nedostaje. Tada se horizontalno i vertikalno pokušaju naći marke (mrlje, kamen...) tako da se optika može dovesti na tu razinu poravnato sa metom (marke blizu točaka su idealne marke). Podigne se optika gore, meta izađe van vidnog polja, a konačnica se poravna prema markama. To je tada point of aim.

Eksperimentirao sam sa ovim, promašaji su česti. A da ne govorim da ponekad nema jasne marke, pa treba natrag pomaknuti metu i sve ponovo.

Bolje se igrati mountima i podloškama, ali za zadnju očajničku opciju, dobro je znati i to.

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1711 u: 06. 02. 2019. 00:51:19 »
Po meni ovo je posebna tema koju treba premjestit sa ove teme u posebno tematiku.  Ova tema se ne bavo zracnim oruzjem nego lovackim I sreljackim kalibrima I tehnikom lova I gadjanja dalekih meta. 

Offline Ivan75

  • K 100
  • **
  • Postova: 317
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1712 u: 06. 02. 2019. 06:57:06 »
Zapravo nema veze sa zračnim oružjem. To je nešto čime ja eksperimentiram u nedostatku većih streljana.

Ovo su streljačke tehnike(ne lovačke) kako izvući maksimum iz optike i puške koju imaš. Extreme long range.

Većinom informacije vadim sa Sniper's hide. A to nema veze sa zračnim oružjem.

Istina. Long range nije lov, može se, ali ga mnogi vide u sukobu sa etikom. Zasebna tema bi bila dobra, ali ne vjerujem da to zanima toliko ljudi.

300m ne da je kratko za .308 win, kratko je i za MK pušku, za obrađivati ove tehnike.
« Zadnja izmjena: 06. 02. 2019. 07:12:26 od Ivan75 »

Offline Ivan75

  • K 100
  • **
  • Postova: 317
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1713 u: 06. 02. 2019. 08:19:50 »
Extreme long range je područje otvoreno novostima i istraživanjima.

Evo ja sam već primjetio da npr. trenutne metode određivanja stabilnosti vrijede samo na kratkim udaljenostima. Brzina leta pada brže od rotacije. Svaki projektil je nakon nekog vremena overstabilized.
Bitno je preživjeti taj prvi dio nestabilnosti, kloniti se transoničnig leta i vjetra.
Prije ulaganja u novu cijev, isplati se probati trenutnom.

E, da mi je one američke daljine.

Offline springo

  • K 500
  • ***
  • Postova: 827
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1714 u: 06. 02. 2019. 15:32:35 »
Po meni ovo je posebna tema koju treba premjestit sa ove teme u posebno tematiku.  Ova tema se ne bavo zracnim oruzjem nego lovackim I sreljackim kalibrima I tehnikom lova I gadjanja dalekih meta.

+1
Ovo što Ivan piše treba prebaciti u drugu temu, tj. otvoriti novu - Extreme Long Range
Nije usko vezana s lovom na velikim daljinama.
Kad umreš, ti ne znaš da si umro i nije ti teško. Teško je drugima.
Tako je i kad si glup.

Offline Ivan75

  • K 100
  • **
  • Postova: 317
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1715 u: 06. 02. 2019. 16:30:00 »
Možete otvoriti i posebnu temu, a tko će sudjelovati? Kod nas je i LR problem, kamoli ELR.

Može se jedino simulirati nečim manjim za osjetiti o čemu se tu sve radi.

MK - blizu pravoj stvari, ali s obzirom na naše udaljenosti ne preveliki izazov. Izazov da, ali ne onaj ekstremni.
Zračno - neka su pravila drugačija, ali je jako veliki izazov, ide se do kraja.

Ako ima neki entuzijast, isplati se probati. Sve ono što se čitalo postane jasnije i ima se priliku isprobati. Istina, u maketarskoj izvedbi, ali bolje i to, nego ništa.

A i čovjeku se otvore oči. Pa vidi koliko je glume i snobizma u LR i ELR, lažnog elitizma.

Odgovorno tvrdim, da je na ovom forumu hrpa ljudi koji bi napravili duplo bolje rezultate, sa samo 30% opreme, od raznoraznih glumaca po stranim forumima i YT. Kojima je jedini odgovor na izazov, veći kalibar i još skuplja oprema.
Samo čekam, kada će prvi opaliti topom laserski navođeni projektil i pohvaliti se da je gađao iznad 2000m. Bravo. Samo mu je rupa na meti široka, pa ne zna jeli submoa grupa ili ne.

Ja vas malo upilao, neću više.

Uživajte ljudi. :-)

Offline roger

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3159
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1716 u: 07. 02. 2019. 03:04:22 »
Zasto ne otvoriti novu temu? Ja se slazem s tom idejom.
Uostalom kad malo pogledas o lovu u Australiji vecinom pise Goran, i prethodn Ry.
O novom zelandu pise vecinom Goran.
Mi ostali pratimo.

Long range traget shooting je jedno. Long range hunting je drugo, Extreme long range nesto trece.
I sad kad u te kategorije uvrstis mali kalibar ili zracnu pusku, dobio si vrlo specijalisticku temu.

A obzirom da zracne puske ne traze nabavnu dzovolu, nego samo obavezu registracije - mnogima ce ova tema biti zanimljiva.
Moje je misljenje je da vecina neinformiranih jos uvjek vidi zaracnu pusku kao nesto kalibra 4.5 mm, s cim se gadja do 10 m. Ali to nije bas tako.
Gente Balcanico!

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1717 u: 07. 02. 2019. 07:23:49 »
I ja tako mislim zato sam i predlozio da se otvori nova tema a da ostane koncentirara na onome sto jeste.
 Sve teorije, provjere,  ucenje i stjecanje znanja su dobre ali trebaju biti vezane uz temu na kojoj se pise. Po meni nista ne moze zamjeniti vrijeme s puskom i optikom, vjezba i provjera na metama, vrijeme na okidacu i stjecanje stvarnog iskustva sa puskama i kalibrima koji se uopbicajeno koriste. Super oprema je dobra stvar i pomaze ali samo onom ko nesta zna i zna kako je iskorisiti. U vrijeme plitkih dzepova pametno je znati iskorisiti sve najbolje od onog sto imas. Ako se nema prilike za LR vjezbe onda postoje takmicenja kojih sad ima dovoljno za godisnju obavezu  i probanje i stjecanje nekakve forme.  Sve teorije, razglabanja i kalkulacije su dobre za stjecanje generalnog znanja a stvarno je samo vrijeme sa puskom i postignuti rezultati kao i naucene greske koje treba pamtiti i ne ponavljati.  Za LR lov treba daleko vise od samog preciznog pucanja a treba biti mudar i nekad ne pucati. Kod vas se moze pucati 300 i 600 a nekad i 800 m i to treba imati u dzepu pa traziti dalje i posjetiti Kahles kup u Austriji ili ici na takmicenje u Poljsku gdje ima 1000m. Sto se tice lova treba dobro poznavati svoje oruzje ( opremu) i limitacije onog sto imas  i stati tamo gdje je realno ali treba poznavati i divljac i njene navike  i ponasanje.  Mene osobno samo zanima realnost i realne mogucnosti i iskustva bez obzira na kojoj daljini. Nekom je 300 sto je nekom 600 i to nema veze vazno je uciti i vjezbati i napredovati.  ja evo trubim na ovoj temi ( skoro sam) preko 100 stranica  i probam nesto bolje napraviti za forum i druzenje i saznanja onih koje to zanima- podjeliti dobra i losa iskustva. Koristim obican stari SSG kakvih kod vas ima jako puno i micem mete sve dalje i dalje jer radim na tome i testiram sebe u svim prilikama, raznim zrnima i daljinama trazeci bolje i konsistentu preciznost do maxsimalnih mogucnosti opreme. Cilj je konstantno odrzavanje preciznosti  u krugu od 1 moa do 1 km i pogadjanje divljaci do etickih i energetskih daljina koja oprema nudi. To nisu neke strasne daljine koje su nedostizne ali na kojima treba raditi.  Stari M 48 je jos davno napravljen ali i izgraviran do 800 m bez optike na primjer....

Offline Ivan75

  • K 100
  • **
  • Postova: 317
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1718 u: 07. 02. 2019. 09:52:01 »
Hmmmm.... Mislim da će te me nagovoriti.

Otvorio bih temu u Tehnici gađanja. Zašto? Jer je jako puno toga primjenjivo na bilo koju pušku i bilo koji kalibar, za bilo koju udaljenost.

Tema bi bila LR i ELR za MK i zračno. Za početak ne bih dirao MK, jer ne prakticiram. Iako mislim da će se to ubrzo primijeniti. MK je prateća disciplina na F-Class, službena streljačka disciplina, a udaljenosti koje imam i MK long range. Problem je reloading i koliko su komponente za MK dobavljive kod nas. A ovo je jako bitan dio za držati uske grupe na ekstremnin udaljenostima. Može i bez toga, ali nakon neke udaljenosti grupe bi mogle postati toliko velike da se može govoriti o rasipanju, ne o grupama. Definitivno, meni jako zanimljiva opcija.

O svemu više, u zasebnoj temi.

BTW Krenuo bih od osnova. Znači što je moa, a što mrad. Kako koristiti balističke kalkulatore i što je tu što. Znam da neki znaju, ali vidim po pitanjima, kako tu, tako i po drugim forumima, da bi bilo dobro razjasniti osnove, pa onda dalje.

Gorane, pratiš ovo kao i ja. Naravno da je oprema dobro došla. Imam je i ja, ne zato jer ne mogu bez nje, nego jer me interesira kako to sve radi i izgleda. I dobro je došla.

Ne jednom sam gledao neki video, nekog lika kako se hvali npr. pogodkom na 600 yardi. Elektronika mu je sve odredila i pripremila, puška skoro pa u morsi (a to baš i nije pametno). Netko drugi mu je pripremio metke. Sve što treba je pogledati kroz optiku i povuči obarač. I to napravi krivo pa promaši, i na kraju pogodi. Pa to bez svega toga ne bi bilo u stanju pogoditi trokrilni ormar na 100m. Glumci. :-)


Možete i sami malo prosurfati po stranim forumima i YT, ima svega. Od vrhunskih strijelaca koji me ostave bez teksta, do glumaca.

Offline roger

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3159
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1719 u: 07. 02. 2019. 10:06:19 »
samo naprijed, pokreni temu. Pratimo te...  z1
Gente Balcanico!

Offline springo

  • K 500
  • ***
  • Postova: 827
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1720 u: 07. 02. 2019. 14:22:11 »
... I tako se prijavih na ovaj forum, da se informiram i naučim nešto.

U streljaštvu nisam baš totalni početnik, ali već jako dugo nisam ispalio metak, znači malo zahrđao. Iskustva su vezana za vojsku i zračno oružje u ranoj mladosti. U long range shootingu, totalni početnik.

Niti 6 mjeseci kasnije, nakon kupovine zračne puške... sauf

...
BTW Krenuo bih od osnova. Znači što je moa, a što mrad. Kako koristiti balističke kalkulatore i što je tu što. Znam da neki znaju, ali vidim po pitanjima, kako tu, tako i po drugim forumima, da bi bilo dobro razjasniti osnove, pa onda dalje....
Kad umreš, ti ne znaš da si umro i nije ti teško. Teško je drugima.
Tako je i kad si glup.

Offline zhrvoje

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2457
  • Gun Nut
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1721 u: 07. 02. 2019. 16:21:15 »
 ludiloo fre z10
Hunting is getting as close as you can, shooting is getting as far away as possible.
https://www.youtube.com/channel/UCnDcMjnFpvRMCtlVHqFqUVQ

Offline Ivan75

  • K 100
  • **
  • Postova: 317
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1722 u: 08. 02. 2019. 08:39:08 »
Nemojte ignorirati činjenicu gdje navodim da nisam totalni početnik u streljaštvu. Ne sportskom, ali nekakvom da. Sport je moje vrijeme bio na ledu, bilo je to neko drugo vrijeme.

Istina, totalno nov u LR, ali ne nov na obaraču. Imam ja poprilično metaka iza sebe. Neke udaljenosti kojima se pojedinci hvale da su pogodili koristeći NASA tehnologiju. Ja sam pogađao mehaničkim nišanom, odokativno određujući udaljenost, a pad zrna iskustvom.
Nisu mete bile 4 MOA, nego puno veće, kao i grupe, daleko iznad 1 MOA. Ali dam se kladiti da mi se vratiti vremeplovom, da bih i tu 4 MOA metu uz puno sreće pogodio na toliko pokušaja.
Zato pojedince i nazivam glumcima.

Probao sam to ponoviti, CZ 8x57mm karabin. Ne ide, godine i ozljede su napravile svoje. Jači kalibri nisu za mene, kao ni mehanički nišan i gađanje stojeći. Nekoliko metaka može, ali tada krenu leđa, pa rame... i zaboravi na preciznost. A tu je već i mala dioptrija.

Tehnologiju koristim i ja, kao npr. digitalnu obradu meta, lasersko određivanje daljine, kompjuterski proračuni, koristim i podatke sa doppler radara, ako ih nađem, vremenske stanice itd. itd. Zaista pomaže, ali je strijelac taj na kojemu je sve na kraju.

Objasnim kako se sve to koristi kroz daljne tekstove, ali prvo osnove. Netko tko ima problema sa osnovama nema šanse da ispravno koristi npr. balistički kalkulator. Polako, korak po korak. Kao i kada idete na veće daljine. Korak po korak.
« Zadnja izmjena: 08. 02. 2019. 08:46:33 od Ivan75 »

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1723 u: 08. 02. 2019. 11:16:45 »
Ne da se smetati samo naprijed. Otvori temu I udri

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1724 u: 11. 02. 2019. 01:05:44 »
Jako vruc vikend kod nas .U  subotu je bilo 38C a u 7 na vece jos uvijek 32C sa puno vlage. proveli dan upucavajuci jednu pusku na 168 Amax TAP a drugu na 178 ELDX u SSG 69. Hornady je grupirao najbolej sa najmalnjom kolicinom karuta koaj je bila 44 grains ADI 2208 i svaki vec dodatak je sirio grupu pa sam se vratio na najbolju grupu. Zrno je odlicno ( BC 0.552 )ali bas i ne pase najbolje za SSG. Dobio  803 m/s ali sa razlikom temepretature bi se stvari promjenile na manju brzinu. Nakon sot sam brzo dobio grupu i napravio potrebne korekcije za nulu probao 495 m i odmah pogodio malo ispod centra. Dodatni klik gore i dva lijevo su poravnali situaciju medjutim na 642 m bilo je puno teze dobiti finu grupu. Stabilizacija dugog i teskog zrna ne odgovara naboju cijevi pa je 168 gr puno boji i prikladniji za preciznost a brzina je puno veca sto donosi i solidnu energiju. Svejedno zrno cu korisiti za lov svinja i jelena do 200 m bez problema a ima odlican terminalni efekt.  Ocistio sam cijev i vratio nazad Berger Classic Hunter  i opalio nekoliko komada u metu da provjerim stvari. Vrucina i vlaga nisu ugodna kombinacija. Visa temperatura afektira i let zrna pa je potrebno manje klikova na vertikalnoj turetu nego recimo kad je temperatura 20 C. Dobro je znati varijacije koje vasa oprema proizvodi u razlicitim situacijama. nakon kratkog rucka i puno vode krenuli smo na brsdo odakle osmatramo i gadjamo svinje s  daljian izmedju 350 -600 m ili onoliko koliko je eticki prihvatljivo za zrno tj dokle ima dovoljno brzine i energije da eticki odradi posao. Naravno blize je lakse i bolje.  Odmah po dolasku nadjem dva nazimeta kako se setaju medju kravama na nekih 380 m ali oni brzo nestanu u zbunju. Pojave se nakon par minuta ali preblizu krave i nije dovoljno sigurno za odstrijel pa smo se pomakli dalje. kako se supstalo vece tako su svinje sve vise izlazile i pocinjale sa vecerom i kretanjem izmedju zbunja. Sunce direktno u lice je sprecavalo nisanjene nekih meta i blokiralo cist pogled pa smo se krili lezeci ispod zbunjeva. Ubrzo otkrijem 4 veca vepra kako se suljaju kroz visoku travu kao da zarone pa izrone  i tako polako napreduju. Svako malo stanu i necujno se krecu. Samo zato sto sam imao pogled s visine sam ih mogao vidjeti. U formaciju strelaca lagano su napredovali prema kanalu suvog potoka i dalje prema rupi s vodom koja im je bila prijeko potrebna nakon ovakvog dana. Tommy i ja se nism odobro dogovorili i veprovi su nam nestali iza zbunja sto me malo nesekiralo. Citav dan smo vjezbali i bili smo spremni ali komunikacija nekad zakaze. Uvijek me impresionira kako tolika svinja moze tako brzo nestati na ocigled. Cim trepnes gotovo je i ko da nikad tu nija bila. Lukevi su veprovi ali i ja imam vremena i strpljenja pa sam nastavio pazljivo pretrazivati zonu nestanka. Imali su dva sakrivena puta prema vodi i kroz jarak gdje ih ne mogu vijedti ali sam pratio ako se neki vration kroz potok nazad i ubrzo nadjem jednog kako se polako gura kroz travu- dok sam ga nasao kroz koncanicu on je nestao u travi i stablo mi je blokiralo pogled pa sam se vratio na dvogled i nastavio gledati gdje ce izici van. Nakon desetak mitnuta vidim ga opet kao polu tamnu mrlju koja se korak po korak provlaci kroz travu  i pokazem Tomiju ali on ne vidi. Izmerim ga na 249 m i polako okrenem turetu na 2.5 Moa gdje mi je 250 m i tiho objasnjavam Tomiju gdje je ali on ne vidi.  Pazljivo nanisanim pod 10 stupnjava kutom ( kut efektivno smanji realnu daljinu ali to ne pravi veliku razliku u ovom slucaju ( zbog male daljine) samo malo nize i bice OK.) i smanjim povecanje na 10 x da povecam vidno polje. Vidno polje je jako vazno jer ga previse povecanja smanji a potrebno je da se vidi reakcija dilvjaci na pogodak i prati evenutalni bijeg koji je cest i nakon dobrog pogotka. FFP pruza lijepu i jednostavno opciju brzog povecanja vidnog polja odnosno povecanja a jos uvijek radis turetu na isti nacin i ne moras puno razmisljati nego se koncentrirati na okidanje i pogodan trenutak. Vepar je bio ubjedjen da je siguran i nije pokazivao znakove uznemirenosti mada nisam vidio citavo tijelo. Cekam i pratim polako dok Tommy trazi dvogledom da vidi pogodak. Vepar krene uz brdo  metar dva i odmah promjeni smijer u desno. Duga ledja i velika glava. Vidim mu oko  i usi. Cist pogled na glavu i lagano pritisnem okidac- Berger zvizne i vepar nestane u travi bez zvuka. Jednom vidim zadnju nogu kako trza i vidim travu kako se nervozno mice i savija u grcu. Brzo i to nestane ko da ga nikad nije ni bilo. Ne vidim mu tijelo jer je posrno na mjestu  i trava ga zakljanja. Tomy se vrti u nevjerici i nema pojma sta sam puco  i gdje.  Pucanj je razlomio dolinu i okolna brda pa cekam da se stisa i gledam ima li kakvih pomaka svinja i uzbune- uskoro zavlada apsolutna tisina i krave se vrate zvakanju trave a svinja nema nigdje na vidiku.  Ustanem i dvogledom pregledavam mjesto gdje je bio vepar ali ga ne vidim. Tomy pokazuje i dalje 0:0 i ne priznaje vepra kojeg ne vidi. Tiho mu kazem da se proseta niz brdo predje potok i 50 m uzbrdo i nace ga iznad jednog zbuna u travi. Hodanje/ probijanje kroz tako gusto zbunje na ovoj vrucini i velikoj mogucnosti susreta agilnih zmija ga brzo razoruza. Nastavimo osmatrati i ubrzo se stvari vrate u normalu. Vepar kratko pretrca izmedju dva zbuna i nestane. Pratimo ga ali je dosta daleko na 692 m. Ide prema rupi s vodom u pola brda i preko 700 m daljine a to je daleko za siguran i energetski jak pogodak. na drugoj strani jos jedan manji vepric se cese uz drvo po velikom krosnjom ali i on nestane dok ga je Tomy nasao u koncanici. Velika brzina u pripremi za odstrijel i dobra tehnika je potrebna za brzu i pravilnu reakciju na takve mete koje se krecu i brzo nestaju pa se pojave na drugom mjestu i daljini. Moras biti strpljiv i cekati pravu priliku i dobro poznavati ponasanje divljaci i znakove koje fizicki pokazuje. Ja sam bio sretan sa jednim pogodjenim veprom i dobio sam moju tjednu dozu adrenalina pa me vise nije zanimalo pucanje ali sam htio pomoci Tomiju da se usreci.  Teren na kojem smo lezali je bio ravan, sunce ja palo iza brda i situacija je sada idealna za gadjanje svih prihvatljivih meta.  6 sati na vece je proslo i jos ima dovoljno vremena ( i svjetla) da neko napravi gresku.  Dobar vepar samac izidje iz zbunja, zaruje na kratko i zvacuci nesto nestane iza drveca. Jos jedna propustena sansa jer jednostavno nemas vremena upucati sve parametre za tako malo vremena. Vjetar je 12 Km/h konstantan vecernji vjetar koji donosi malo ventilacije u dolinu i zivotinje su zivnule. Pristup vodi je zaklonjen zbunjem i tamo ih moze biti 20 ali ih mi ne vidimo mada svi putevi vode na vodu i rashladjenje. Ubrzo 2 svionje lagano istrce i krenu uz brdo na gornju rupu s vodom i ja zovem vepra na 405 m. Tomy brzo pomakne turetu i posalje Amax 168 koji za dlaku promasi i podigne prasinu malo ispred veprove desne prednje noge. On se brzo zabaci u stranu i odskoci niz brdo i izvan vidokruga dvogleda ali siva blatnjava krmaca jos stoji u zbunjoli- ostro izbacim- Tomy krmaca- i tren kasnije stigne je Amax i ona se strovali. Tomy prepuni dok se na sceni pojavi jos jedan vepar uzurbano gazeci uz brdo medjutim Tomy ga stigne na 425 m i pogodi u trku. Vepar posrne i ubrzo nastavi dalje a ja skocim da ga bolej vidim stojeci. Dodje do stabla i obliznjeg siprazja i pocne tresti zbun da bi se ubrzo srusio i vrteci se strovali niz brdo pet sest puta i ostade lezatii na ledjima s nogama skoro u zraku. Super! Odlicni pogoci, pogotovo ovaj u trku. Gledam i pratim situaciju i dalje dok cujem Tomija kako skace od srece i sam sebe hvali. Ne radi se o snobizmu nego o cistoj adrenalinskoj sreci strelca koji je ostvario jos jedan fin uspjeh i postigao novi rezultat. raniej je bio malo nervozan jer mora zuriti kuci a vrijeme istice kao i sansa da nesto odradi. Krmaca se ne mice i definitvno je gotova a vepar sudeci po nacinu kako lezi je odlutao u vjecna lovista i sigurno je usidren. Ponekad kad lovis svinje na ovaj nacin ne smijes se prerano radovati jer oni znaju skociti i nakon nekoliko minuta i pobjeci bez traga. Pa se misli kako ces ih naci i zavrsiti. Ostali smo pet minuta duze jer je Tomy obecao curi doci na veceru ali lijepih pet minuta uspjeha.
Izvjezbao je Amax do gornje granice mogucnosti sa Viper PST 6-24x50 FFP moa optikom i zasluzio je  uspijeh. Turete su mu precizne do 800 m  i sva balistika poznata - sad je samo do njega da vjezba i lovi naravno do sigurnih daljina na kojima ovo zrno moze odraditi posao. Iako ga i sam koristim ne volim ga bas previse jer imam losih iskustava gdje je samo proslo krzo meso kao FMJ i slabo odradilo posao i u 308 i u 7 mm RM.  medjutim kad se pogodi kost zna biti jako brzo i efektivno sto je i Tomy pokazao. Meni je Berger puno bolji i eksplozivniji na divljaci i njemu vise vjerujem.
Pokupimo stvari i polako prema autu da momak stigne na veceru dva sata dalko u gradu.  Tomy je imao odlican dan i lijep uspjeh/ dozivljaj nakon nekoliko sati vjezbanja meta na slicnim i vecim daljinama. Gadjali smo 500,642 i 665m i lijep ose zabavili po velikoj vrucini.  babino brdo ili Supermarket kako od milja zovem ovo brdo / poziciju je kao i uvijek odradilo posao i ponudilo dosta meta. Ostalo je do nas. 
neke sitnice za zapamtiti:
U pustinji, ljetnjim mjesecima ili mjestima gdje ima puno sitne prasine nije dobro leci u prasinu i odatle pucati jer kad se opali digne se oblak prasine koja blokira pogled i zamagli optiku. Time instantno izgubis oci i tesko je naci metu. osim toga oblak prasine odaje polozaj strelca i mada to nema veze s lovom dobro je  izbjeci tu situaciju a  ako moras oblozi zemlju zelenim liscem i granjem da se ublazi prasina i pazi da ne legnes na mravinjak. 
Kontrola povecanja:
- cesto se desi da strelac puca na velikom povecanju koje je OK za metu ali ne i za divljac jer se suzi vidno polje i divljac lako nestane i pobjegne a da strelac nema pojma gdje.
 Manje povecanje- vece vidno polje.
 Vazno je imati povecanje koje pase situaciji i s kojim neces prilikom pucnja izgubiti sliku mete jer puska odskoci i povecanje je veliko pa trenutno izgubi metu i njeno moguce kretanje.
Potrebno je jako dobro poznavati ponasanje divljaci koju lovite da mozete predvidejti moguce promjene u ponasanju ili kretanju. Svaki znak uzbune bi trebao znaciti da treba sacekati bolju priliku ili poziciju. Divljac zna cisto pokazati da je uznemirena i to je vrijeme kad se "cita" i razmislja a ne puca.
Polozaj divljaci je jako vazan za bolju kvalitetu pogotka. Vjetar je uglavnom horizontalni igrac koji moze lijepo pogodak okrenuti i lijep promasaj i to treba uvijek imati u vidu pa je zato postranicno postavljena divljac laksa za gadjanje.
 Divljac okrenuta prema vama ili od vas nije dobra propozicija osim ako se ne radi od pogotku na malu daljinu.
Texas shot- pogodak od zadi  nije dobra opcija  i uglavnom je opcija ocajnika koji je vec jednom promasio ili lose pogodio.
Gadjanje divljaci dok se krece je samo za iskusne a ne za neuke sreckovice. Sto je veca daljina to je duplo veca sansa za promasaj- ili jos goru opciju- los pogodak. Tomy po pravilu nije trebao gadjati trceceg vepra i bio je jako sretan da je uspio pogoditi. Pogodak je ispao spektakularan ali uglavnom su jako rijetko takvi pa se treba suzdrzati.
Neiskustvo tesko kontrolira adrenalin.
Izabrano zrno treba izvjezbati u svim uvjetima i prakticnim daljina dokle ono moze eticno obaviti posao na odabranoj divljaci i za to postoji formula koja cisto kaze da li je nesto eticno ili nije.
 Gadjanje divjaci od 50 ili 150 kg nije ista stvar iako je meta veca ne znaci da ce zrno imati dovoljno terminalne energije.
Uvijek se moze prici blize ili strpiti do iduce moguce mete.