Autor Tema: Najpromašaj  (Posjeta: 70771 vremena)

Offline isa

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1541
Odg: Najpromašaj
« Odgovori #15 u: 22. 09. 2007. 15:12:56 »
Ja osobno se ne ljutim na "dobre čiste" promašaje ,ljutim se na slabe  pogotke, naročito ako dotični ne želi ničiji savjet ,pucaju "devetacima" odnosno  krupnom sačmom  od 8,5 mm,  iako je ona u Hrvatskoj zabranjena za lov divljih svinja ,dozvoljeno je pucati  "kuglom" iz pušaka sa glatkim cijevima i karabinima.
Jedan dobar dio lovaca još uvjek koriste  "devetak" a da nikada nisu probali na meti  kao nose na 20 , 25,30 metara,neki pucaju svinju u trku  u guzicu devetakom na daljinam od 40 metara,čude se da nisu pogodili ,kao  puco je on i drugi put  kada je bila i preko 50 metara daleko,moralo je zakačiti ,e to me ljuti.
Mnogo ljudi zna tako malo o svom oružju,daljinama  do kojih je učinkovito pucati,meni se smiju kada ja  uzmem karabin i idem ispucat 20 -tak metaka na strelište.
Opravdanje da je on jednom  ubio divlju svinju devetakom na preko 40 metaka ,meni ne znači ništa ,to je  čista sreča ,jedan od drvet balina,pogodio je u mozak.
Ja  sam osobno jednom  video vepra od 50 kg  na daljini od 50 metara  kojeg je jedan "lovac" odstrelio malokalibarskom puškom ,pogotkom u srce ,pa to ne znači da je malokalibarka pogodna za lov divljih svinja,več da dotični gospodin ili dobro cilja ili je imao sreče ,ništa više... >:(






Offline medo

  • K 3000
  • *
  • Postova: 4140
  • Metaka, pusaka i sexa nikad dovoljno......
    • Hunting Agency
Odg: Najpromašaj
« Odgovori #16 u: 22. 09. 2007. 19:08:51 »
I mene to ljuti kao i vecinu forumasa.Ja sam jos davno pogodio sa PP na 20m DS oko 100 kg.Prvoga velikog srusio sam s kuglom taj manji stajao je medju bukvama.Ja sam naciljao i plasirao mu tri kugle od 8.5mm u plecku.Prase je hitro otislo i zaleglo uz vrlo mali krvni trag na snijegu. Nasli smo to prase i u trku pucali za njim. Napokon kad je bio odstrijeljen isli smo pogledati kako su se ponasali ti devetaci. Sva tri ostali su par cm ispod koze u plecci te je to prilicno paraliziralo prase.Vjerojatno bi i uginulo da nisam inzistirao da ga se pronadje jer sam znao u sto sam pogodio. Ipak ucinak je bio generalno los i od tada sam odlucio da vise necu koristiti devetake.Slicna iskustva imali su i dr. kolege ali jos i sada koriste ih u lovovima.Ja sam odustao i taman 2 god. nakon dosao je zakon o zabrani PP.
 To o zapinjanju mrzim jer svi se srame reci promasio sam.Ovako krive municiju kako nije dovoljno dobra itd. d6

Offline descha

  • K
  • *
  • Postova: 71
Odg: Najpromašaj
« Odgovori #17 u: 22. 09. 2007. 19:48:34 »
I mene to ljuti kao i vecinu forumasa.Ja sam jos davno pogodio sa PP na 20m DS oko 100 kg.Prvoga velikog srusio sam s kuglom taj manji stajao je medju bukvama.Ja sam naciljao i plasirao mu tri kugle od 8.5mm u plecku.Prase je hitro otislo i zaleglo uz vrlo mali krvni trag na snijegu. Nasli smo to prase i u trku pucali za njim. Napokon kad je bio odstrijeljen isli smo pogledati kako su se ponasali ti devetaci. Sva tri ostali su par cm ispod koze u plecci te je to prilicno paraliziralo prase.Vjerojatno bi i uginulo da nisam inzistirao da ga se pronadje jer sam znao u sto sam pogodio. Ipak ucinak je bio generalno los i od tada sam odlucio da vise necu koristiti devetake.Slicna iskustva imali su i dr. kolege ali jos i sada koriste ih u lovovima.Ja sam odustao i taman 2 god. nakon dosao je zakon o zabrani PP.
 To o zapinjanju mrzim jer svi se srame reci promasio sam.Ovako krive municiju kako nije dovoljno dobra itd. d6

činjenica je da mi prava municija diže samopouzdanje i uvek sam nekako sigurniji u pogodak. Samo da Vas pitam koliko ste kugli (karabinske ili brener)našli pod kožom odstreljene svinje, a koliko kugli prečnika 8,50mm. To je više nego jak argument u prepirci sa starijim lovcima koji samo za PP i znaju.     

Offline medo

  • K 3000
  • *
  • Postova: 4140
  • Metaka, pusaka i sexa nikad dovoljno......
    • Hunting Agency
Odg: Najpromašaj
« Odgovori #18 u: 22. 09. 2007. 20:11:22 »
U pravu si.Ipak oni stariji nisu imali samopouzdanja ni u sebe ni u municiju pa su mislili vise kugli veca sansa za pogodak.Losa filozofija skroz d4

Offline isa

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1541
Odg: Najpromašaj
« Odgovori #19 u: 22. 09. 2007. 21:06:26 »
Mogao bi razumjeti starog lovca koji pomalo več slabo vidi pa cijeli je život koristio PP,
nanišani na 30 metara otprilike prema meti   ,može nišaninit ispod ,iza ,iznad,po koji balin  zna  zaluta na pravo mjesto,dobro, ako promaši  onda je kriva puška ,municija,....
Veci je problem što  u biti ne promeše ,vrlo je teško promašiti sa PP na 30 metara ,problem je što divlja svinja  lako podnese nekoliko krupnih balina,naročito  ako je malo dalje i ako je malo jača,ode bez krvnog traga ,lovac je ne traži,ponekad i preboli ranu ,odstreljivao sam DS u kojom sam nalazio čak sačmu  3.5 mm čččč,devetake pod kožom,svinje sa  omčom  oko vrata koja se urezala  u meso po 1 cm ,sa inficiranom ranom i popratnim životinjicama u rani,sa omčom oko papka.
Ne mislim mjenjat  lovca starog  65  godina ,žao mi je jedino  što nemogu prominiti  mlačeg lovca i on tuče sa PP  !!ččč. >:(

Offline Huntercro

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3352
  • 200+
Odg: Najpromašaj
« Odgovori #20 u: 22. 09. 2007. 21:18:35 »
Slažem se sa vašim mišljenjima potpuno.  d4. I vidjeli ste u Gradištu opet je lovac lovca ranio PP-om iako je zabranjeno loviti svinje i ostalu divljač s njime još uvijek je omiljen kod velikog dijela lovaca nažalost.
Dobra Kob!   www.lov-pro.hr  oprema za reloading

Offline medo

  • K 3000
  • *
  • Postova: 4140
  • Metaka, pusaka i sexa nikad dovoljno......
    • Hunting Agency
Odg: Najpromašaj
« Odgovori #21 u: 22. 09. 2007. 22:32:02 »
To mi nije jasno da ima jos puno mladih koji misle kao njihovi djedovi ili ocevi.Daleko od toga da se pono od njih nauci ali u balistici je drugacije.Toliko je toga na trzistu dobroga da je tesko odoljeti i ne probati to sve :D
 Promasio sam lisicu sa 22LR na 15m ispred auta po noci >:(
Kakoč
 Brzopletost i nespretnost ;D
Huntercro ne zamjeri mi jer mozda dodje k tebi ;D ;D ;D

Offline Huntercro

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3352
  • 200+
Odg: Najpromašaj
« Odgovori #22 u: 23. 09. 2007. 08:22:11 »
Došla došla ali nije ošla. Sinoč mi izače jedna na jedno 150 metara i krene od mene. Srce junačko nije dalo mira i probao sam sa 22 lr ali je otišla u kanal, dal je dobila ili ne ne znam. Ali za 10 minuta, sumrak dobrano pao, gledam 8 komada srneče dalekozorom u kukuruzištu di hodaju kad čujem nješta oda po kukuruzu kad vidim ide lijač. Ja lagano zacvrčim ciiik ali ništa on samo nastavi. Nema druge, križ na plečku i zviz. Frrrrrr  ijauuuu preokrene se jednom, drugi put i čujem di lupa po kukuruzištu. Sičem dole pao mrak pogledam ne moš vičet sve je žuto. Ali neka nije daleko. Takvi pogotci su smrtonosni. Metak Sellier bellot standard, 40 graina.
Prije toga na 90 koraka mačka lutalica hvata miševe. Prvi hitac malo ispod, ona skoči u zrak krene nekoliko koraka i malkec se zaustavi. Korekcija i samo noge u zraku, 10 u vrat.     
Dobra Kob!   www.lov-pro.hr  oprema za reloading

Offline fazan

  • Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 3773
  • Živim da lovim
Odg: Najpromašaj
« Odgovori #23 u: 24. 09. 2007. 13:16:12 »
PP ili slične gluposti več 20- tak godina strogo su zabranjene u mom Društvu.Prilikom jutarnjeg postrojavanja kod koga lovnik nače sačmu krupniju od 4,5 mm (Za lisice) može se pozdraviti taj dan sa izlaskom na teren.
Hrvatske Domovine Sin.

Offline SrndaćVlašić

  • K 100
  • **
  • Postova: 159
Odg: Najpromašaj
« Odgovori #24 u: 24. 09. 2007. 15:19:07 »
Bravo..svaka čast

Offline hunter

  • K 500
  • ***
  • Postova: 572
Odg: Najpromašaj
« Odgovori #25 u: 24. 09. 2007. 21:22:40 »
PP je odlicna samo treba imati prakse s njom i naravno daljina pucanja je presudna, PP za lisicu je prekrupna i nema sta da trazi u takvom lovu. Takodjer ova sacma zna biti i opasna u lovu ali ako se pazi kako se puca nije losa pogotovo pri odstrelu nazimadi nepada mi napamet pucati kuglom ili karabinom,

neznam zasto ljudi pljuju po PP-u mozda nelovite u predjelima gdje je PP nephodan i imate prilike pucanja na otvorenom sa optikom, ali da lovite gdje vam je mogucnost daljine pucanja 25m i sirine 1m, mislim da bi ostavili i kugle i karabine i trazili PP.

dugo koristim PP i sasvim sam zadovoljan i nikad se nista lose nije desilo pa cak ni ranjavanje divljaci!

Offline isa

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1541
Odg: Najpromašaj
« Odgovori #26 u: 24. 09. 2007. 21:53:08 »
PP je odlicna samo treba imati prakse s njom i naravno daljina pucanja je presudna, PP za lisicu je prekrupna i nema sta da trazi u takvom lovu. Takodjer ova sacma zna biti i opasna u lovu ali ako se pazi kako se puca nije losa pogotovo pri odstrelu nazimadi nepada mi napamet pucati kuglom ili karabinom,

neznam zasto ljudi pljuju po PP-u mozda nelovite u predjelima gdje je PP nephodan i imate prilike pucanja na otvorenom sa optikom, ali da lovite gdje vam je mogucnost daljine pucanja 25m i sirine 1m, mislim da bi ostavili i kugle i karabine i trazili PP.

dugo koristim PP i sasvim sam zadovoljan i nikad se nista lose nije desilo pa cak ni ranjavanje divljaci!
Po mom mišljenju je  daljina pucanja  sa PP po meni maksimalno 25 metara  i to kada je DS bočno okrenuta ili bar polubočno,problem sa PP kada lovci u mraku ,mjesečini i sl.okolnostima krivo procjene  udaljenost pa bezuvjetno pucaju na sve daljine ,problemi nastaju kada je divlja svinja malo krupnija nego očekujemo ,malo dalje nego mislimo  i eventalno ne sasvim idealno postavljena ,onada se dogode ranjavanja pa ako nemate pasa neče je nači.
Daleko od toga da i ja prije 6-7 godina nisam koristio PP ,jesam ali sam bio discipliniran što se tiče daljine  pucanja od 20-25 metara  maksimalno,nisam imao ni jednu izgubljenu svinju ali  kod ostalih lovaca promašaja i ranjavanju su bili dosta česta,naročito kod starijih lovaca.Što je najgore teško se i može skroz faliti divlja svinja  sa PP  na recimo 35 metara a da je ne uhvati koje  zrno ,pa je baš to problem  što je najčešče zakači i rani......


Offline hunter

  • K 500
  • ***
  • Postova: 572
Odg: Najpromašaj
« Odgovori #27 u: 24. 09. 2007. 22:02:10 »
da slazem se, zato i kazem da treba imati prakse i iskustva sa pucanjem PP sacme, takodje bitno je da sacma pogodi glavu ili vrat ako pogadja plecku tu nema srece.

to si u pravu da mnogi lovci daljinu od 70m procjenjuju na 20m i slicno, sto je svinja veca daljina pucanja je manja ako je u pitanju stariji vepar onda daljina pucanja neide preko 15 max 20m za siguran odstrel, a nazimad se moze pucati i do 40m opet PP zahtjeva puno prakse, pogotovo ako su psi u blizini divlje svinje na koju se puca treba biti vrlo oprezan na polozaj psa jer vrlo lako dodje do ranjavanja ili gubitka psa.

ima vrlina ima i mana daleko vise nego ostala municija.

Offline Nikola

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1940
    • LD "JELEN" Divuša
Odg: Najpromašaj
« Odgovori #28 u: 24. 09. 2007. 22:11:32 »
neznam zasto ljudi pljuju po PP-u mozda nelovite u predjelima gdje je PP nephodan i imate prilike pucanja na otvorenom sa optikom, ali da lovite gdje vam je mogucnost daljine pucanja 25m i sirine 1m, mislim da bi ostavili i kugle i karabine i trazili PP.
Hunter, PP je zakonom zabranjen u RH, kuglom se smije pucati jedino divlja svinja....
Nema smisla raspravljati o svrsi uporabe PP kad se nesmije koristiti...

Moram li opet stavljati link na Pravilnikčč

Offline hunter

  • K 500
  • ***
  • Postova: 572
Odg: Najpromašaj
« Odgovori #29 u: 24. 09. 2007. 22:43:41 »
Postovani kolega ako nema smisla o raspravljanju efekta PP sacme jer je zakonom zabranjena, kakvog smisla ima raspravljanje o IC optikama koje su takodje zakonom zabranjene za lov a cak ovdje imaju i svoj zaseban topicčččč

Ako cemo se drzati zakona onda neka to vrijedi za sve isto, a ne nekim stvarima se progleda kroz prste a neke se kritikuju i brisu!

Dobra Kob!