Autor Tema: Kako se gospodari sa šumama u vašim lovištima?  (Posjeta: 30100 vremena)

Offline 7 rem mag

  • Moderator
  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2185
  • Kad sam bio mlađan lovac jaaaa...
Odg: Kako se gospodari sa šumama u vašim lovištima?
« Odgovori #45 u: 16. 04. 2010. 20:43:42 »
Tu gdje se posjekao hrast, a sad raste topola i ostale pionirske vrste je iz tog razloga što je prirodni pomladak nestao iz opravdanih razloga (najčešće su to šokovi u sastojini kao npr. povlačenje podzemnih voda i dr. popratni faktori da ne nabrajam). Tad se pristupilo pošumljavanju,pa popunjavanju- ne bih sad objašnjavao ove termine,a ako to nije uspjelo CILJ je stvoriti ŠUMSKO TLO gdje do izražaja dolaze vrste koje je Turopoljac nabrojao,a kad se stvore uvjeti unijet će se hrast.
Tu je moja draga ravan slavonska, ponosim se Slavonac sam ja!

Offline TUROPOLJE

  • K 500
  • ***
  • Postova: 565
Odg: Kako se gospodari sa šumama u vašim lovištima?
« Odgovori #46 u: 16. 04. 2010. 21:25:01 »
Mislim da to ja neču doživjeti ;)

Offline Štef

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3098
Odg: Kako se gospodari sa šumama u vašim lovištima?
« Odgovori #47 u: 01. 04. 2013. 12:00:18 »
Neki dan sam prolazio kroz Spačvansku šumu... pa što je ono dole ,  ne kužim se u šumarstvo ali je zlo koliko je šume pod kosu porušeno! paci paci paci Baš mi došlo žao kad sam to vidio - a nekad mi je bilo najljepše kad sam prošao granicu i vidim takovu šumu na samom ulazu u Hrvatsku - uvijek mi palo na pamet kakva sve divljač se kreće kroz nju.
 Ima dosta forumaša iz tog dijela Hrvatske , što vi kažete na to i gdje završavaju ti silni stoljetni kubici hrastovine?
Homo sum: humani nihil a me alineum puto

Offline antoniog

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1099
Odg: Kako se gospodari sa šumama u vašim lovištima?
« Odgovori #48 u: 01. 04. 2013. 12:15:49 »
U šumi u vlasništvu Hrvatskih šuma u ograđenom lovištu  se kreče gladna divljač ,a ona koja se nekreče uginula je od gladi .
 

Offline Fratt

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1878
Odg: Kako se gospodari sa šumama u vašim lovištima?
« Odgovori #49 u: 01. 04. 2013. 12:30:36 »
Upravljanje spačvanskim šumama je jednom riječju,ekocid.
I da se mene pita ti koji to dozvoljavaju i rade bi gulili robiju.
"i samilosni je za ljude!!!"

Offline evaeva

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3872
  • 270 Win, gente et non dimittet.....
Odg: Kako se gospodari sa šumama u vašim lovištima?
« Odgovori #50 u: 01. 04. 2013. 15:03:11 »
Inače "odjel lovstvo" u Hrvatskim šumama totalno je sporedna stvar, njih zanima samo eksplatacija drvne mase.
270 Win, gente et non dimittet.....

Offline 7 rem mag

  • Moderator
  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2185
  • Kad sam bio mlađan lovac jaaaa...
Odg: Kako se gospodari sa šumama u vašim lovištima?
« Odgovori #51 u: 01. 04. 2013. 15:08:53 »
U šumi u vlasništvu Hrvatskih šuma u ograđenom lovištu  se kreče gladna divljač ,a ona koja se nekreče uginula je od gladi .
U kojem to lovištu, kolega?
Tu je moja draga ravan slavonska, ponosim se Slavonac sam ja!

Offline 7 rem mag

  • Moderator
  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2185
  • Kad sam bio mlađan lovac jaaaa...
Odg: Kako se gospodari sa šumama u vašim lovištima?
« Odgovori #52 u: 01. 04. 2013. 15:28:31 »
Neki dan sam prolazio kroz Spačvansku šumu... pa što je ono dole ,  ne kužim se u šumarstvo ali je zlo koliko je šume pod kosu porušeno! paci paci paci Baš mi došlo žao kad sam to vidio - a nekad mi je bilo najljepše kad sam prošao granicu i vidim takovu šumu na samom ulazu u Hrvatsku - uvijek mi palo na pamet kakva sve divljač se kreće kroz nju.
 Ima dosta forumaša iz tog dijela Hrvatske , što vi kažete na to i gdje završavaju ti silni stoljetni kubici hrastovine?
Ja sam šumar po zanimanju,ne znam šta je stvarno stanje odnosno što ste vidjeli, ali pretpostavljam da ste vidjeli dovršni sijek određenog odjela što bi laički značilo da je određena sastojina doživjela svoj vrhunac, ako je hrast u pitanju, onda je to cca 140 godina starosti i tad se siječe, ispod je pomladak hrasta koji će se njegovati, čistiti i opet će na tom mjestu biti sastojina,samo što će je sjeći naši praunuci. To je jedan ciklus, ne znam što je tu vama toliko čudno?! Kubici se prodaju na tržištu, drvne industrije itd. Sada, Štef, ne znam jel tebe pati zbog čega se ruši ili gdje to završava? 
Tu je moja draga ravan slavonska, ponosim se Slavonac sam ja!

Offline velimir

  • K 100
  • **
  • Postova: 315
Odg: Kako se gospodari sa šumama u vašim lovištima?
« Odgovori #53 u: 01. 04. 2013. 15:59:21 »
7 rem mag kao šumar možeš mi pojasniti sjeću Kaptolske (popove) šume, odnosno dali tamo mora doznaku i ostalo nužno prije sjeće izvršiti strućno osoblje iz šumarije ili netko drugi . Gledam svakodnevno sjeću Hrasta starosti oko 50 - 60 godina i odvoz trupaca a prića je da to sjeće Kaptol. Čudno mi da nikad nevidim nikoga iz Šumarije pa molim ako možeš pojasniti d4

Offline Štef

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3098
Odg: Kako se gospodari sa šumama u vašim lovištima?
« Odgovori #54 u: 01. 04. 2013. 16:03:16 »
Neki dan sam prolazio kroz Spačvansku šumu... pa što je ono dole ,  ne kužim se u šumarstvo ali je zlo koliko je šume pod kosu porušeno! paci paci paci Baš mi došlo žao kad sam to vidio - a nekad mi je bilo najljepše kad sam prošao granicu i vidim takovu šumu na samom ulazu u Hrvatsku - uvijek mi palo na pamet kakva sve divljač se kreće kroz nju.
 Ima dosta forumaša iz tog dijela Hrvatske , što vi kažete na to i gdje završavaju ti silni stoljetni kubici hrastovine?
Ja sam šumar po zanimanju,ne znam šta je stvarno stanje odnosno što ste vidjeli, ali pretpostavljam da ste vidjeli dovršni sijek određenog odjela što bi laički značilo da je određena sastojina doživjela svoj vrhunac, ako je hrast u pitanju, onda je to cca 140 godina starosti i tad se siječe, ispod je pomladak hrasta koji će se njegovati, čistiti i opet će na tom mjestu biti sastojina,samo što će je sjeći naši praunuci. To je jedan ciklus, ne znam što je tu vama toliko čudno?! Kubici se prodaju na tržištu, drvne industrije itd. Sada, Štef, ne znam jel tebe pati zbog čega se ruši ili gdje to završava?

 Ma ja sam odmah rekao da nisam šumar i da se ne razumijem u gospodarenje drvom ali kad vidiš plohu od nekoliko kilometara uz autocestu i barem 2 kilometra (možda i više ) u dubinu gdje je sve skinuto na nulu, hrpa recimo otpada drvenog  - tj. panjeva koji su zajedno sa barem metar dva trupa isčupani iz korijena i ostavljeni, kubici i kubici granja koji bi mogli služit za  ogrijev a to sve ostavljeno na tako ogromnoj plohi koja garantiram još nije zasađena mladim nasadom.
  Sedmica,  nemam ja tu nikakvog svog interesa, imam interes kao građanin RH kojemu je žao da su naši pradjedovi znali zasadit takvu šumu a da mi njihovi nasljednici ne znamo time gospodarit tj. da večinom industrijsko drvo izvozimo u Italiju a onda kupujemo uvozni namještaj i ostale produkte te zarađujemo skoro pa ništa i krpamo tim drvom proračunske rupe.... Znam da sam otišao daleko ali postoji ona jedna "misli globalno - djeluj lokalno "  zagi
Homo sum: humani nihil a me alineum puto

Offline 7 rem mag

  • Moderator
  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2185
  • Kad sam bio mlađan lovac jaaaa...
Odg: Kako se gospodari sa šumama u vašim lovištima?
« Odgovori #55 u: 01. 04. 2013. 16:08:22 »
7 rem mag kao šumar možeš mi pojasniti sjeću Kaptolske (popove) šume, odnosno dali tamo mora doznaku i ostalo nužno prije sjeće izvršiti strućno osoblje iz šumarije ili netko drugi . Gledam svakodnevno sjeću Hrasta starosti oko 50 - 60 godina i odvoz trupaca a prića je da to sjeće Kaptol. Čudno mi da nikad nevidim nikoga iz Šumarije pa molim ako možeš pojasniti d4
Više se ništa ne smije srušiti bez čekića tj., šumara koji je obavio doznaku, kako u državnoj tako i u privatnoj šumi. Jbg, nemoj me držat za riječ,ali ako je obavljena sječa bez čekića, ilegalna je. Ako je šuma 50-60 g starosti, koliki su to trupci? U toj fazi bi trebale biti prorede svakih 10 godina, izuzev sušaca.
Tu je moja draga ravan slavonska, ponosim se Slavonac sam ja!

Offline leonardo

  • K
  • *
  • Postova: 56
Odg: Kako se gospodari sa šumama u vašim lovištima?
« Odgovori #56 u: 01. 04. 2013. 16:15:56 »
U šumi u vlasništvu Hrvatskih šuma u ograđenom lovištu  se kreče gladna divljač ,a ona koja se nekreče uginula je od gladi .
U kojem to lovištu, kolega?
U Spačva kao lovna destinacija ,svinje za vrijeme lova su izgledale kao da su došle iz Biafre sramota za državno lovište .
Maćkovac ,kraj Đakova je 10km od mene ,priče kruže kako je puno crknuti svinja u gateru jer nemau šta jesti .

Offline 7 rem mag

  • Moderator
  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2185
  • Kad sam bio mlađan lovac jaaaa...
Odg: Kako se gospodari sa šumama u vašim lovištima?
« Odgovori #57 u: 01. 04. 2013. 16:45:32 »
Neki dan sam prolazio kroz Spačvansku šumu... pa što je ono dole ,  ne kužim se u šumarstvo ali je zlo koliko je šume pod kosu porušeno! paci paci paci Baš mi došlo žao kad sam to vidio - a nekad mi je bilo najljepše kad sam prošao granicu i vidim takovu šumu na samom ulazu u Hrvatsku - uvijek mi palo na pamet kakva sve divljač se kreće kroz nju.
 Ima dosta forumaša iz tog dijela Hrvatske , što vi kažete na to i gdje završavaju ti silni stoljetni kubici hrastovine?
Ja sam šumar po zanimanju,ne znam šta je stvarno stanje odnosno što ste vidjeli, ali pretpostavljam da ste vidjeli dovršni sijek određenog odjela što bi laički značilo da je određena sastojina doživjela svoj vrhunac, ako je hrast u pitanju, onda je to cca 140 godina starosti i tad se siječe, ispod je pomladak hrasta koji će se njegovati, čistiti i opet će na tom mjestu biti sastojina,samo što će je sjeći naši praunuci. To je jedan ciklus, ne znam što je tu vama toliko čudno?! Kubici se prodaju na tržištu, drvne industrije itd. Sada, Štef, ne znam jel tebe pati zbog čega se ruši ili gdje to završava?

 Ma ja sam odmah rekao da nisam šumar i da se ne razumijem u gospodarenje drvom ali kad vidiš plohu od nekoliko kilometara uz autocestu i barem 2 kilometra (možda i više ) u dubinu gdje je sve skinuto na nulu, hrpa recimo otpada drvenog  - tj. panjeva koji su zajedno sa barem metar dva trupa isčupani iz korijena i ostavljeni, kubici i kubici granja koji bi mogli služit za  ogrijev a to sve ostavljeno na tako ogromnoj plohi koja garantiram još nije zasađena mladim nasadom.
  Sedmica,  nemam ja tu nikakvog svog interesa, imam interes kao građanin RH kojemu je žao da su naši pradjedovi znali zasadit takvu šumu a da mi njihovi nasljednici ne znamo time gospodarit tj. da večinom industrijsko drvo izvozimo u Italiju a onda kupujemo uvozni namještaj i ostale produkte te zarađujemo skoro pa ništa i krpamo tim drvom proračunske rupe.... Znam da sam otišao daleko ali postoji ona jedna "misli globalno - djeluj lokalno "  zagi
Štef, slažem se s tobom u vezi izvoza i kupovine svega samo ne Hrvatskog, žalosno jer imamo potencijala jbčkog,samo uvijek onaj ALI... Nemoj me krivo shvatit, nisam ja napisao da ti imaš nekog interesa, nemam ni ja, već ljudi pitaju kud to ide, ti kubici, moje je da uzgojim i vodim brigu kao šumar(sad sam na lovstvu, nisam više na "šumi"), a komercijala prodaje. Ne mora se saditi ako postoji prirodni pomladak, ide se i s unosom žira ako je predviđena sječa a nema dovoljno pomlatka, kasnije ide popunjavanje sadnicama ako pomladak strada od suncožara ili ostalih nepogodnosti. Nije to granje bez veze na hrpi, postoji šumski red,a vjerujem da će i to granje,kao i panjevi, otići u biomasu(bit će usitnjeno i iskoristit će se kao ogrijev- briketi). Vjeruj da se nakon sječe puno ulaže za što veći opstanak pomlatka.   
Tu je moja draga ravan slavonska, ponosim se Slavonac sam ja!

Offline 7 rem mag

  • Moderator
  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2185
  • Kad sam bio mlađan lovac jaaaa...
Odg: Kako se gospodari sa šumama u vašim lovištima?
« Odgovori #58 u: 01. 04. 2013. 16:50:41 »
U šumi u vlasništvu Hrvatskih šuma u ograđenom lovištu  se kreče gladna divljač ,a ona koja se nekreče uginula je od gladi .
U kojem to lovištu, kolega?
U Spačva kao lovna destinacija ,svinje za vrijeme lova su izgledale kao da su došle iz Biafre sramota za državno lovište .
Maćkovac ,kraj Đakova je 10km od mene ,priče kruže kako je puno crknuti svinja u gateru jer nemau šta jesti .
Mislio sam da kolega puca na nešto drugo. Spačva kao lovna destinacija nije sva u vlasništvu HŠ, a te priče što kruže, jel imaju kakve argumente ili je samo rekla-kazala? Jel tamo bilo kuge, možda su zbog bolesti crknule? Jel vam šalju veterinarske inspekcije svoje monitoringe? Zašto se samo hvatate za ono što ste čuli a nemate nikakav dokaz ili argument?
Tu je moja draga ravan slavonska, ponosim se Slavonac sam ja!

Offline antoniog

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1099
Odg: Kako se gospodari sa šumama u vašim lovištima?
« Odgovori #59 u: 01. 04. 2013. 16:57:46 »
Ima na ovom forumu puno pogoniča koji su išli goniti u Državno lovište SPAČVA ,ako se kaže SPAČVA onda se odnosi isključivo na državno vlasništvo HRVATSKIH ŠUMA.
I nema čula kazala za takvu situaciju u našem djelu Slavonije znaju i vrapci na grani ,tako da nemoraš braniti svoju firmu.Koliko ja zna ovog siječnja nije bilo kuge .