Autor Tema: Kako se gospodari sa šumama u vašim lovištima?  (Posjeta: 30058 vremena)

Offline dabar

  • K 100
  • **
  • Postova: 398
  • Od svih ljubavnica najdraža mi puška!
Odg: Kako se gospodari sa šumama u vašim lovištima?
« Odgovori #75 u: 02. 04. 2013. 18:53:44 »
U Gorskom Kotaru gospodarenje šumama dosta dobro funkcionira kako mi se čini, npr. gdje je bila sječa šumarija pripremi teren  i lovačka društva u prolječe i jesen imaju radne akcije pošumljavanja gdje se plača 1,5kn po sadnici,  svaki lovac dobije 100 sadnica jele ili smreke za posadit taj dan, lijepa cifra se tu nakupi da se pokrpaju neke rupe u udruzi. Naravno sve se to radi uz nadzor stručnih šumara, tako da se nemože baš reč da HŠ ne mare za niš!

Offline 7 rem mag

  • Moderator
  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2185
  • Kad sam bio mlađan lovac jaaaa...
Odg: Kako se gospodari sa šumama u vašim lovištima?
« Odgovori #76 u: 02. 04. 2013. 19:10:26 »
U Gorskom Kotaru gospodarenje šumama dosta dobro funkcionira kako mi se čini, npr. gdje je bila sječa šumarija pripremi teren  i lovačka društva u prolječe i jesen imaju radne akcije pošumljavanja gdje se plača 1,5kn po sadnici,  svaki lovac dobije 100 sadnica jele ili smreke za posadit taj dan, lijepa cifra se tu nakupi da se pokrpaju neke rupe u udruzi. Naravno sve se to radi uz nadzor stručnih šumara, tako da se nemože baš reč da HŠ ne mare za niš!
U Gorskom Kotaru je drukčiji način gospodarenja - prebor, premda ima i monokultura...
Tu je moja draga ravan slavonska, ponosim se Slavonac sam ja!

Offline Lazar

  • Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 5506
  • Panem et circenses
Odg: Kako se gospodari sa šumama u vašim lovištima?
« Odgovori #77 u: 02. 04. 2013. 19:44:15 »
jesam li ja to dobro razumio , neko okrene velike pare drvetom a onda trazi ludog da mu zadzaba radi  telll
Mihi est compositum in Taberna Mori

Offline dabar

  • K 100
  • **
  • Postova: 398
  • Od svih ljubavnica najdraža mi puška!
Odg: Kako se gospodari sa šumama u vašim lovištima?
« Odgovori #78 u: 02. 04. 2013. 21:18:59 »
tako nekako, 90% ljudi ovde za đaba radi  d13

Offline Jedan

  • K 500
  • ***
  • Postova: 587
  • Na putu do cilja najvažniji je put!
Odg: Kako se gospodari sa šumama u vašim lovištima?
« Odgovori #79 u: 04. 06. 2013. 19:37:25 »
Šumari, kako stati na kraj "Mlečanima" iz mojeg lovišta koji vrše TOTALNU sječu (pri čemu su među prvima stradale divlje trešnje) i pri tome nepovratno uništavaju šumske puteve, bez imalo obzira ili želje da "malo poprave" iza sebe. Na dijelu puteva "kolotrazi" su duboki koliko i klirens velikih šumskih traktora, tako da vožnja običnim traktorom ili terenskim vozilom doslovno nije moguća.  teaa zagi

Offline drazenx

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2122
Odg: Kako se gospodari sa šumama u vašim lovištima?
« Odgovori #80 u: 04. 06. 2013. 19:41:40 »
Mlečani ih i kod nas zovemo teaa

Offline Laufer 223

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2146
Odg: Kako se gospodari sa šumama u vašim lovištima?
« Odgovori #81 u: 04. 06. 2013. 19:43:09 »
Uglavnom možeš sjest i plakat, nema pomoći.

Offline Lazar

  • Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 5506
  • Panem et circenses
Odg: Kako se gospodari sa šumama u vašim lovištima?
« Odgovori #82 u: 04. 06. 2013. 19:44:01 »
gume za te masine du prilicno skupe , prvo lijepo porazgovarate sa njima i objasnite problematiku a poslije ovo drugon , skontaju to oni vrlo brzo
Mihi est compositum in Taberna Mori

Offline drazenx

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2122
Odg: Kako se gospodari sa šumama u vašim lovištima?
« Odgovori #83 u: 04. 06. 2013. 19:55:57 »
Kod nas još vuku drva iz šume,kao zakasnili su sa sječom a divljač se sva razbježala  mad

Offline Brane

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1363
  • ... Lovac - Vrbje ...
Odg: Kako se gospodari sa šumama u vašim lovištima?
« Odgovori #84 u: 04. 06. 2013. 20:07:06 »
Šumari, kako stati na kraj "Mlečanima" iz mojeg lovišta koji vrše TOTALNU sječu (pri čemu su među prvima stradale divlje trešnje) i pri tome nepovratno uništavaju šumske puteve, bez imalo obzira ili želje da "malo poprave" iza sebe. Na dijelu puteva "kolotrazi" su duboki koliko i klirens velikih šumskih traktora, tako da vožnja običnim traktorom ili terenskim vozilom doslovno nije moguća.  teaa zagi

To se događa kad se čovjeku na  šumskom traktoru kaže do toliko i toliko sati izvuci toliko i toliko kubika drva i za danas si gotov, a on što će jadan sretan, pa će još požurit da kasnije prodaje zjake, pa napravi pretovara, uz to po šumskim prosjekama razlije par litara rabljenog ulja, jer taj traktor nije stvoren za izvlačenje tolike mase drveta i uz to još tim uljem zagadi xxxxx litara podzemne vode koje je potrebna da se taj put ili ti prosjeka i nakon par godina jedva nekako oporavi, a iza sebe ostavi, kako kažemo "glajzove"  i do 80cm dubine, pa ti ajde ujutro prije zore ili uvečer do čeke normalno kao što svaki lovac očekuje da ide .. Svi smo svjedoci takvog stanja šumskih prosjeka i nekadašnjih nasutih makadamskih puteva koji sada služe jedino za kaljužanje divljih svinja ...
.... Lijepo je biti lovac ovoga našeg kraja ....

Offline gperic

  • K 500
  • ***
  • Postova: 722
Odg: Kako se gospodari sa šumama u vašim lovištima?
« Odgovori #85 u: 04. 06. 2013. 20:12:40 »
Odjednom su svi struka, i svi sve znaju.
Tipičan hrvatski primjer.
ex šumar

Offline Brane

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1363
  • ... Lovac - Vrbje ...
Odg: Kako se gospodari sa šumama u vašim lovištima?
« Odgovori #86 u: 04. 06. 2013. 20:32:06 »
Forum je i stvoren da razmijenjujemo iskustva i iznosimo svoja mišljenja, Ti ako imaš bolje, napiši ga, rado ćemo ga pročitati ...     zagi
.... Lijepo je biti lovac ovoga našeg kraja ....

Offline Miro

  • Moderator
  • K 1000
  • *****
  • Postova: 1239
  • ...ako želiš biti sretan cijeli život budi LOVAC
Odg: Kako se gospodari sa šumama u vašim lovištima?
« Odgovori #87 u: 04. 06. 2013. 21:52:55 »
U mom lovištu ima jedan dio šume u vlasništvu HŠ-a i pred nekih dva tjedna počeli su "sanitarnu sječu" smreke. Da ne opisujem sutra idem na teren poslikat stanje pa da vidite kako se radi uf paci uf paci uf paci

Offline Miro

  • Moderator
  • K 1000
  • *****
  • Postova: 1239
  • ...ako želiš biti sretan cijeli život budi LOVAC
Odg: Kako se gospodari sa šumama u vašim lovištima?
« Odgovori #88 u: 17. 06. 2013. 10:58:09 »
Ja nisam struka, ali evo par slika kako to "struka " radi kod mene, a od šumskih puteva su napravili da jedva prođeš i pješke!

Offline evaeva

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3872
  • 270 Win, gente et non dimittet.....
Odg: Kako se gospodari sa šumama u vašim lovištima?
« Odgovori #89 u: 17. 06. 2013. 11:20:07 »
Barem su napravili pola posla onima koji trebaju stupove za izgradnju čeka. Takvi prizori su svakodnevica u našim šumama, mislim da će se oni ipak vratiti po ta porušena stabla prije nego strunu.
270 Win, gente et non dimittet.....