Autor Tema: Krvni trag u praksi  (Posjeta: 112056 vremena)

Offline dean

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3393
  • Prvo gledaj od koga ide, a onda kaj ide
Odg: Krvni trag u praksi
« Odgovori #105 u: 21. 04. 2008. 21:19:25 »
Kao i uvijek, svi samo jezikom ko lopatom. Madhunter je jedini uvijek za akciju, a drugi nek se dokažu!

Offline Bugarin

  • K
  • *
  • Postova: 39
Odg: Krvni trag u praksi
« Odgovori #106 u: 21. 04. 2008. 21:52:58 »
Vi samo recite koja Vam subota odgovara i teren Vam je osiguran!!  ;D ;D

Offline madhunter

  • K 100
  • **
  • Postova: 370
    • MadHunter
Odg: Krvni trag u praksi
« Odgovori #107 u: 22. 04. 2008. 06:13:07 »
Ja dolazim sa Abbom , a dovodim i Stjepana sa Chilli! Koliko nas je sad?

Offline Bugarin

  • K
  • *
  • Postova: 39
Odg: Krvni trag u praksi
« Odgovori #108 u: 23. 04. 2008. 17:09:42 »
To nas je četvero zajedno samnom. Onda možemo dogovoriti za 03.05. u subotu. To su još dva tjedna pa ako se netko još odluči neka se javi, vremena ima dosta!

Offline dean

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3393
  • Prvo gledaj od koga ide, a onda kaj ide
Odg: Krvni trag u praksi
« Odgovori #109 u: 23. 04. 2008. 21:09:21 »
Ja rađe tad idem čekat srnjaka. Polako, sve stignemo.

Offline Bugarin

  • K
  • *
  • Postova: 39
Odg: Krvni trag u praksi
« Odgovori #110 u: 24. 04. 2008. 09:45:57 »
Onda kad kažete to smatrajte organiziranim!!  ;D

Offline dean

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3393
  • Prvo gledaj od koga ide, a onda kaj ide
Odg: Krvni trag u praksi
« Odgovori #111 u: 24. 04. 2008. 10:41:40 »
Ja predlažem da nekaj ovak izvedemo. Ako tko pukne srnjaka, nek uzme papak, spoji ga na štap i postavi krvni trag. 3-4 traga i javi nam, pa se skupimo idući dan. Početak traga, okuke i kraj traga OBAVEZNO  označiti sa papirom na drvetu, jer se nećemo sjećat di koji počinje a di završava. Pogotovo ako bude postavljano više tragova. Pričam iz iskustva!

Offline dean

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3393
  • Prvo gledaj od koga ide, a onda kaj ide
Odg: Krvni trag u praksi
« Odgovori #112 u: 19. 05. 2008. 08:34:23 »
Potraga od jučer po krvnom tragu.
Kolega je prekjučer pucao na srnjaka na udaljenosti oko 80 metara sa 300 WM, zrno 9,7 gr PPU SP, optika SW Z6, u 20 sati i 26 minuta. Nakon hitca divljač nestaje. Čekamo 10-15 minuta da idemo do mjesta gdje je divljač bila u trenutku pucanja na nju. Na grmu ima prilično krvi, ali ni traga srndaću. Nakon minutu konzultacija, čujemo srneće komad kako bauče 50 metara od nas malo uz brijeg. Zaključak je da se nađemo sutra dan u 5 i pokušamo tražiti sa psom.
Specifičnost je u tome kaj je ta livada na koju je izašao srnjak 100 sa 200 jedina na visoravni na površini od 2 sa 2 km. Znači da na tu livadu dolazi više srnjaka, što je bitno za ovu priču.
Dolazimo u 5 i 15 na mjesto te stavljam psa na trag, pas prihvaća trag, ali ide niz brijeg, a ja kako mu vjerujem samo za njim. Pas nakon 30 metara pronalazi odstrijeljeno grlote oblajavu u mjestu nakon kontakta. Uspješna potraga.
Specifičnost je doza neznanja i razočaravaju neukost kolega lovaca. Prvo je kolega rekao da to nije dobro da stavljam psa na krvni trag srne. Kaj je samo ds vrijedna krve potrage? Druog, nakon kaj je pas na divljači, on ide divljač dirati, a ne zna kako će pas reagirati. Treće, ubjeđivao me kako pas neće naći divljač jer je cijele noći padala kiša. Pa kaj onda, ja velim. Pas ne traži kao čovjek oko, nego mirisni zapis a krv je isprana i lišće se prevrnulo i zamelo trag koji je oku vidljiv, ali miris adrenalina koji izlučuje krv je psu dovoljno da odradi potragu. Ne shvaćam kolegu koji nema želju da moj pas pokuša odradit trag, koji je ispalo da je jako kratak, ali ga je odradio. A to mu daje dozu samopouzdanja, jer kaj će se desiti kad netko pukne grlo koje ima veliku trofejnu vrijednost, a u potragu se dođe sa psom koji nije iskusan i sa vodičem koji nema niti elemenatarnih teorijskih znanja o krvnom trag i potrazi po njemu.
Moja greška je bila, kja sam vjerovao da je divljač loše pogođena, kaj mi je potvrdio i kolega, te to kaj smo čuli jedno grlo kako se glasa, pa sam mislio da smo srnjaka ranili, a zbog žurbe i nestrpljivosti kolege smo ga dignuli nakon kaj je zalegao. Pa me to brinulo da smo si time produžili potragu, a to je u stravi bio drugi srndać. Stariji koji je imao namjeru izaći van za mraka, a prije njega van ide mlađe grlo.
Zanimljivo, poučno i super iskustvo.

Offline medo

  • K 3000
  • *
  • Postova: 4140
  • Metaka, pusaka i sexa nikad dovoljno......
    • Hunting Agency
Odg: Krvni trag u praksi
« Odgovori #113 u: 19. 05. 2008. 08:51:09 »
Kolega ti je strucan ;D ;D ;D
Svaka cast na uspjesnoj potrazi d4

Offline dean

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3393
  • Prvo gledaj od koga ide, a onda kaj ide
Odg: Krvni trag u praksi
« Odgovori #114 u: 19. 05. 2008. 08:55:26 »
Potraga nije bila duga, ali je bitno napomenuti kako sam ja vjerovao da je srnjak otišao uz brijeg i nakon 50 metara se javio, ali sam u potrazi slijepo vjerovao psu. To je dobitn akombinacija, i naravno trening. Jedno 20-30 umjetnih potraga, i tko zna koliko vlečki.

Offline Štef

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3098
Odg: Krvni trag u praksi
« Odgovori #115 u: 19. 05. 2008. 09:04:54 »
 Odlično kaj ste našli grlo. Jel to bio prijatelj kaj ga ja znam?
Gdje je pogodio grlo? Jel barem otišao po vreču hrane za psa?
Homo sum: humani nihil a me alineum puto

Offline dean

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3393
  • Prvo gledaj od koga ide, a onda kaj ide
Odg: Krvni trag u praksi
« Odgovori #116 u: 19. 05. 2008. 09:10:01 »
Mislim da ne znaš kolegu koji je pucao, a ovog punog savjeta možda i znaš.
Pogodak je ispao školski, 2 prsta iza plećke. Nije kolega otišao po vreću hrane za psa, jer i kad je pucao na srnjaka smo zajedno bili na čeki. Bude skuhao idući vikend nekaj za ekipu, to je isto for jer nam je to izgovor za druženje.
Srnjaka sma ja spazio, osmotrio, i navigao ga da puca jer je kolega zaboravio dvogled, a kako mu je to prvi srnjak malo ga je prao adrenalin, pa mi jekasnije rekao da je samo mene slušao i nije gledao kaj srneći komad ima na glavi. Mladi srnjak, taman za kakvog smo imali dozvolu.

Offline Huntercro

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3352
  • 200+
Odg: Krvni trag u praksi
« Odgovori #117 u: 19. 05. 2008. 09:11:35 »
Čestitam, to je vrijedno spomena
Dobra Kob!   www.lov-pro.hr  oprema za reloading

Offline dean

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3393
  • Prvo gledaj od koga ide, a onda kaj ide
Odg: Krvni trag u praksi
« Odgovori #118 u: 19. 05. 2008. 09:22:03 »
Sve smo odradili kako spada. Nakon pucnja prijavili sve lovniku i provoditelju LGO-a. I taj događaj smo kolega i ja zajedno proživjeli. A kaj veći gušt nego podijeliti sa kolegom lovcem i prijateljem.

Offline Nikola Vojinovic

  • K 100
  • **
  • Postova: 289
Odg: Krvni trag u praksi
« Odgovori #119 u: 19. 05. 2008. 09:50:15 »
Potraga nije bila duga, ali je bitno napomenuti kako sam ja vjerovao da je srnjak otišao uz brijeg i nakon 50 metara se javio, ali sam u potrazi slijepo vjerovao psu. To je dobitn akombinacija, i naravno trening. Jedno 20-30 umjetnih potraga, i tko zna koliko vlečki.
U 90% slucajeva, dobro ranjena divljac ce uvek bezati nizbrdo! Desi se da pokusa uzbrdo, ali kako to zahteva vise napora, ubrzo odustaje... Po meni, ranjena divljac koje je uspela da se penje duze vreme ili da predje neku prepreku, tesko se nalazi...
Priroda, kerovi i lov :-)