Autor Tema: Krvni trag u praksi  (Posjeta: 112108 vremena)

Offline nostromo

  • K 500
  • ***
  • Postova: 915
  • (P)loviti se mora!
Odg: Krvni trag u praksi
« Odgovori #135 u: 02. 01. 2009. 11:39:27 »
Prelistaj temu od početka, sigurno smo negdje pisali o postavljanju krvnog traga...

Potrošeno je 1-2 deci krvi za sva 4 traga. Papak DS smo spojili na štap s koji smo ostavljali otiske papka. Krv smo kapali zasebno, ali i kapali na papak. Tako da je trag bio i samo papak i samo krv i krv koja je ostala na zemlji koju je ostavio papak nakapan sa krvlju.
Bugarin si je odnio doma kojin deci krvi i jedan papak da vježba sa vajmarcem

Evo jesan, ovo je copy-paste tvoj post nakon forumaskog radnog druzenja na krvni trag. Procita san ja to vec i prije i tu san prvi put vidija da se koriste i papci divljaci sta nisan vidija u prije procitanom clanku u LV. Kako ja stvarno ne poznam nikoga ko se ovim bavi i namam koga pitati, jos mi fale detalji o tome koliko dug i kako se postavlja umjetni krvi trag(smjerovi).

Kako izgleda ispit na krvnom tragu? Kad i di je sljedeci?

Offline dean

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3393
  • Prvo gledaj od koga ide, a onda kaj ide
Odg: Krvni trag u praksi
« Odgovori #136 u: 02. 01. 2009. 11:48:39 »
Pusti LV! Oni su inače poznati kao jako stručan časopis u kojem ljudi pišu svoja iskustva?!?!??!?
Trag može biti dugačak koliko ti želiš. Na početku kraći 100-200 metara, kasnije duži, do 800. Prvo ne radi puno promjena smjera, kasnije napraviš nekoliko okuka i promjena smjera. Nakon 10ak tragova će psu sve postati dosadno jer mu tine možeš prirediti ono kaj može priroda. Trag obavezno postavljaj u gumenim čizmama da pas ne slijedi tvoj trag nego trag krvi. Kaj postavljni trag dulje stoji to krv ivše odradi i psu je lakše tražiti (naravno ako je toplo vrijeme).
Najbolje ćeš vidjeti kako izgleda ispit ako na koji odeš, a raspored ispita nađeš na stranici kinološkog saveza. Ali ih koji dan ranije nazoveš i udrugu koja organizira ispit da oni znaju koliko tragova pstaviti ili je ispit odgođen zbog lošeg vremena, nedovoljnog broja pasa...
Ak te još kaj zanima pitaj! Na kraju traga OBAVEZNO  mora biti koža ili papak od životinje čija je krv korištena za postaviti trag.

Offline STARI AVDZIJA

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1285
Odg: Krvni trag u praksi
« Odgovori #137 u: 02. 01. 2009. 13:21:44 »
Na ovu temu već duće vremene imam ideju da nešto napišem iz vlastitog iskustva i prakse u obuci i upotrebi pasa(i ja sam koristio uputstva drugih)zatim sudijske prakse u postavljanju i ispitivanju pasa u radu na krvnom tragu kao i saznanja u razmjeni iskustava sa drugima koji vježbaju pse na krvni trag.Kako je na svim prostorima manje više ova praksa zastupljena kod pojedinaca a ne večeg broja lovačke populacije možda i moje ali i pisanje drugih doprinese boljem poznavanju ove materije,usmjeri praktičare da ne prave osnovne početničke greške,shvate smisao i suštinu a i sami pronađu put i ideju kod primjene vlastitog metoda da cilja solidno obučenog psa za praćenje i pronalaženje divljaći po krvnom tragu.
U prethodnom postu je kolega dean naveo par primjera sa većenimom se slažem ali moram reći da konstatacija o upotrebi gumenih čizama kod postavljanja krvnog traga nisu od značaja ako imamo na umu da molekuli mirisnih čelija ostaju iza nas kao mirisni trag čak ako bi đon čizama bio i 20-tak cm.debljine,pa i dalje"ostaje opasnost"da se naš pas "pomogne" našim tragom.Međutim koji kraći postavljeni trag krvi ili vlečka(kako kažu slovenci)tj.povlaka divljači, neće ometati psa jer u principu ispitujemo samo volju i "talenat" pasa za rad na tragu krvi.Ozbiljniji rad tek slijedi z6.
"Strpljiv i uporan, kao pas barak,koji ne pušta ono što uhvati zubima,pa makar mu čeljust razbili"
Meša Selimović

Offline nostromo

  • K 500
  • ***
  • Postova: 915
  • (P)loviti se mora!
Odg: Krvni trag u praksi
« Odgovori #138 u: 02. 01. 2009. 13:56:41 »
Zahvaljujem na napisanome i imam jos pitanja. Svakih koliko metara da kapnem krv? Jel taj razmak bitan? Znam da nije za rad u praksi al pitam jer me zanima postoje li neki standardi kod ispita?

Ovo sa povlacenjem koze sam prova jedanput sa kozom zeca. Povuka san je u polukrug sa 2-3 ostre promjene smjera sve skupa 500-600 metara al to mi se ucinilo prejednostavno jer je kuja to popratila u punom trku(bili su idealni uvjeti,  vlazno i koza svjeze oguljena)

Offline STARI AVDZIJA

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1285
Odg: Krvni trag u praksi
« Odgovori #139 u: 02. 01. 2009. 14:20:59 »
krv u bocu plastičnu i probušiš čep pa kapaš tako da imitiraš onako kako doživiš i vidiš u praksi početno mjesto malo više a onda ponegdje kap svakih koji metar.za početak može malo gušće da bude.Trag krvi bi ipak trebala da postavlja druga osoba a ne vlasnik psa ćiji miris je poznat psu.
Krv je najbolje da je od te vrste divljači i treba prakticirati da se uzima i ostavi.Može u boci i doda se malo soli pa u frižider da je stoji u hladnom do upotrebe.Za popunu "zaliha" može se dodati goveđe a kod primjene obuke krvnog traga za prašenje d.s. dobra je ovčija krv jer je pojednostavljeno rečeno "silna" mirisa kada dođe do razlaganja organskih materija.Suština u mirisu krvnog traga je za psa ustvari "miris bolesti" i pas slijedi da bi došao do "plijena".Što se koža tiće ili korištenja odstrijeljene divljači treba koristiti u svakoj prilici i koliko je moguče više različitih jer bez obzira što se radi o mrtvoj divljači kao i svaka druga vrsta i divljač pojedinačno ima svoj mirisni"kod" tako da pas ne radi uvijek na istom.Na trag krvi treba navoditi psa u vremenskim razlikama po nekoliko sati ali kad  uvježba dobro prethodnu vježbu.Moje je mišljenje da ne treba "svaštarit" u nastavku opredjeliti psa za jednu vrstu tj.ili za nisku divljač(zec)a kod visoke divljači ili d.s.ili npr. srneča,jelenska.Važno je da na kraju traga uvijek bude ili divljač ili imitacija ,koža divljači,da pas bude siguran u uspjeh izvršenja zadatka a ne zbunjen nestankom traga.Još šta je bitno,a biće o tome rijeći,mora se dobro upuznati svoj pas i prepoznati njegova reakcija,način kako nas obavjesti da je izradio trag i pronašao divljač,način kako nas obavještava.Sklonost oblajavanju treba uvježbavat i produžavat,obavještavanje "pozivom" da pas dođe do vodiča i "hvali" se te nam daje znakove(poziv)da ga slijedimo do pronađene divljači moramo sami prepoznati.
"Strpljiv i uporan, kao pas barak,koji ne pušta ono što uhvati zubima,pa makar mu čeljust razbili"
Meša Selimović

Offline Nosler

  • Global Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 6944
Odg: Krvni trag u praksi
« Odgovori #140 u: 02. 01. 2009. 15:30:28 »
Ja uvijek zamolim nekog da napravi trag umjesto mene.Psi onda ne osjete moj miris a i meni je zabavnije jer ni sam ne znam gdje je tome kraj. ;D

Zamolim da mi samo markiraju sa bijelom kesom na nekom zbunju gdje je pocetak a ostalo je na kerusi i meni. Na bilo koji trag stavljam dva decilitra krvi....bilo da je 50 ili 1000m dug.
Tako nekako bude i u prirodi..ono sto je dobro pogodjeno sa izlaznom ranom,krvari puno a ide kratko ili obratno... sve u svemu meni tako odgovara.

Na kraju se ostavi papak,koza,glava srnjaka(eto koristi i od trofeja  ;) ;D )itd.

To da neko drugi postavi trag(nekad lagano,nekad tesko,nekad komplikovano) uci i mene da pazim na psece ponasanje i trudim se i sam da uocim krv na tlu da bi znao da je pas na pravom putu.
I aint asked any pardon for anything I've done.

Offline nostromo

  • K 500
  • ***
  • Postova: 915
  • (P)loviti se mora!
Odg: Krvni trag u praksi
« Odgovori #141 u: 15. 01. 2009. 20:21:51 »
Moze li mi neko reci koliko star krvni trag pas moze "skupiti"? Ako je u pitanju obilniji krvni trag na mjestu odstrjela.
Moze li se dogoditi da pas osjeca krv i nakon 15 dana i pokoje kapi kiše?

Offline STARI AVDZIJA

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1285
Odg: Krvni trag u praksi
« Odgovori #142 u: 15. 01. 2009. 20:32:20 »
možda si trebao još podataka npr.da li je krvni trag odnosno podloga gdje je ostala krv smrzla pa je poslije došlo do otapanja pa još uz kišu da se temperetura poviši i tek dođe do raspadanja.Moguće da tek tada ima mirisa intenzivnijeg u suprotnom sumnjam da bi bilo.
"Strpljiv i uporan, kao pas barak,koji ne pušta ono što uhvati zubima,pa makar mu čeljust razbili"
Meša Selimović

Offline KOBI

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2278
Odg: Krvni trag u praksi
« Odgovori #143 u: 15. 01. 2009. 21:00:50 »
Kad smo vec kod traga mene zanima kada pas najbolje radi krvni trag ako su vremenski uslovi recimo blizu idealnih.ako ih ne sapere kisa i slicno.
Citao sam da stariji trag pas bolje prati nego svjezi a meni to nekako nema logike pa ako ima neko ko bi to znao objasniti ili navesti svoj primjer...
Ja koliko se sjecam nikada nisam radio sa psima krvni trag stariji od jedne noci ili max 20ak sati a za svjezi znam da su mi psi radili kao ludi i bez problema bilo nocu ili danju.

Offline STARI AVDZIJA

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1285
Odg: Krvni trag u praksi
« Odgovori #144 u: 15. 01. 2009. 21:18:10 »
traži logiku u činjenici da dolazi do raspadanja organskih materija i da pas slijedi "miris bolesti"to što psi prate "vruće"je obićno trag vlečke  sa krvi ili npr.vožena divljač(svinja)taze pa pas prati ali to nije samo krvni trag
"Strpljiv i uporan, kao pas barak,koji ne pušta ono što uhvati zubima,pa makar mu čeljust razbili"
Meša Selimović

Offline KOBI

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2278
Odg: Krvni trag u praksi
« Odgovori #145 u: 15. 01. 2009. 22:09:29 »
1)traži logiku u činjenici da dolazi do raspadanja organskih materija i da pas slijedi "miris bolesti"
2)to što psi prate "vruće"je obićno trag vlečke  sa krvi ili npr.vožena divljač(svinja)taze pa pas prati ali to nije samo krvni trag

Hvala na odg. ovaj pod broj jedan me zanimao a ovaj pod dva ce mi dobro doci ako ranim a neko drugi nadje i ukrade tj. odvuce pa da ga mogu pratit al onda za njim ostane i trag u listu,snijegu,blatu  rol
Izvini na dozi humora morao sam se malo nasalit.
al uglavnom shvatio sam poentu.
krv se usmrdi i pas zapravo prati "smrad" krvi a ne miris
zivio  zagi

Offline Lazar

  • Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 5506
  • Panem et circenses
Odg: Krvni trag u praksi
« Odgovori #146 u: 15. 01. 2009. 22:12:46 »
bio sam nesto o tome poceo ovdje http://forum.lovac.info/index.php?topic=541.30  pisat pa sam dobio po usima i presto, al mi je drago da sad neko pise o tome ko se u to i razumije
Mihi est compositum in Taberna Mori

Offline KOBI

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2278
Odg: Krvni trag u praksi
« Odgovori #147 u: 15. 01. 2009. 22:21:40 »
Ne znam zasto su te klepali po usima jer tema je jako interesantna i moze se o njoj pisati u nedogled.
Ja kao sto sam i naveo nisam imao prilike tragati za starim tragom jer ono sto ne nadjem jedan dan vise i ne trazim.
Sad ici za nekim krvnim tragom starim 10-20 dana po meni i nije lak posao a jos ako je poslije toga padala kisa,smrzavalo,odmrzavalo,napadao list,snijeg preko istoga vjerujem da je to propao slucaj i za najboljeg krvoslijednika.
Moja je praksa traziti sto prije jer pas ne ide samo za tragom krvi nego i za mirisnim tragom divljaci a nije mi se desilo da poslije pucanja ne nadjem divljac.
Al opet,bezbroj situacija se moze desiti u lovu pa za mene vrijedi ona "snalazi se kako znas".

Offline nostromo

  • K 500
  • ***
  • Postova: 915
  • (P)loviti se mora!
Odg: Krvni trag u praksi
« Odgovori #148 u: 15. 01. 2009. 22:42:29 »
Pitam jer se do sada dva puta dogodilo da mi se kuja "zaljepi" na dosta star krvni trag pa me zanima jer ne znam kako to da protumacim.
Moja kuca je na samoj granici lovista i to onog dijela koje je godinama bilo zatvoreno i kad se ove godine otvorilo svi su lovci tu pohrlili. Uglavnom kako je to u neposrednoj blizini i ja znam sve te lovce znam i tocnu poziciju di, ko i sta je odstrjelija.

Tako sam jednom naisa s kujom na trag krvi na kamenu star 5 dana, i pokazala je zanimanje.

Danas popodne sa kolegom odemo pogledati poziciju na kojoj je lovac odstrjelio zeca al mom kolegi je to nekako sumljivo jer je lokva krvi bila uistinu golema za tako malu zivotinju. I mi dodjemo tamo i za nama moja kuja i poludi na poziciji. A zec je tu odstrjeljen pa ima sigurno 15 dana(12ili19tocnije). To mi nikakonije bilo jasno jer inace nije bas wunderkid sta se tice nosa, normalan je prosjecni pas.

Malo mi je ipak jasnije da je to moguce jer je zadnjih 15-20 dana zemlja zaledjena i popustila je tek sinoc kad je pocelapadati kisa. Teorija o ocuvanju krvi je vrlo logicna i moguca, jer zemlja je zadnjih dana bila ko frizider.
Poceja sam sam sebi odgovarati na postove na temelju znanja usisanog na forumu. Vrime mi je za ici leci uf

Offline STARI AVDZIJA

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1285
Odg: Krvni trag u praksi
« Odgovori #149 u: 04. 04. 2009. 17:58:33 »
Ima dosta o.t. i odstupanja od teme.Pronalaženje divljači po krvnog tragu u principu je pronalaženje već mrtve divljači ili divljaći koja je pala i na izmaku snaga.Ranjena divljač se odmah ne prati(izuzetak može biti srneća ili niska divljač)koja nije potencijalna opasnot ni za lovca ni za psa.Nema žurbe,samo dobro obučen pas koji preferira rad na tragu krvi.
"Strpljiv i uporan, kao pas barak,koji ne pušta ono što uhvati zubima,pa makar mu čeljust razbili"
Meša Selimović