Autor Tema: Nikon vs Leupold  (Posjeta: 9020 vremena)

Offline Traper.

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1956
Odg: Nikon vs Leupold
« Odgovori #30 u: 28. 05. 2017. 11:35:13 »
Vuce, svaka ti dala za ovaj post. d4
repetirajuce-SAKO ,  prelamajuce-MERKEL

Offline tomo6

  • K 100
  • **
  • Postova: 102
Odg: Nikon vs Leupold
« Odgovori #31 u: 28. 05. 2017. 12:42:26 »
Nešto se pita i onog koji stoji iza optike,i svojim prsticem vuče obarac  2p

Offline roger

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3163
Odg: Nikon vs Leupold
« Odgovori #32 u: 28. 05. 2017. 13:27:07 »
O tome se rijetko prica.
Gente Balcanico!

Offline pepi2

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3381
  • Nigdar ni tak bilo da ni nekak bilo
    • Lovacka Agencija
Odg: Nikon vs Leupold
« Odgovori #33 u: 28. 05. 2017. 13:34:05 »
Najgora solucija je kad na optici ustedis 2-3 tisuce kuna ( tu mislim kad imas ali pametujes) a takva ti klikove prebacuje tek kad puknes metak ili sto drugih cudesa.
Na premiume se jako rijetko netko pozali , sa ovim drugim egzotama rijetko kome se posreci.  Poslovica  "Nisam dovoljno bogat da kupujem jeftine stvari" sigurno drzi vodu samo trebat ce ti nekoliko desetljeca iskustva da to spoznas ili ako si mudar poslusas starije i dobronamjerne.

Offline milohnic1983

  • K 100
  • **
  • Postova: 210
Odg: Nikon vs Leupold
« Odgovori #34 u: 28. 05. 2017. 14:08:47 »
Ajmo ovako  da li netko može sa sigurnošću reci u čemu je recimo swar z6 bolji od ovog nikona monrach 7 ili leupolda vx da zaslužuje da mu je cijena duplo veća ? Dosta sam se bavio sa fotografijom pa znam o objektivima šta je ista stvar jer plaćaš staklo i ime . Fotografi isto imaju ovakve rasprave znaci koji objektiv za koje prilike da li uzeti 50 mm f1,2 ili f,14 razlika u cijeni ogromna a ja i danas ne vidim razliku na fotkama . ali ako ćemo tako gledat posao može obavit i puška od 1000 kn ali svi opet vole pogledat sauera, steyera, blasera Itd a zbog čega ? Zbog toga jer nam je to u prirodi i uvijek težimo boljem, kvalitetnijem i na kraju i skupljem a kad to i nabavimo još dižemo ljestvicu i sad bi možda i neku gravuru ili custom drvo a to definitivno ne pomaze lovu ali se dobro osjećamo kad tu istu pušku izvedemo u šetnju :-) mislim da je na kraju bit svega da svatko kupi ono s čim će biti zadovoljan dok mu to dopuštaju financije i žena ;-)
Bolje je sjedit na drvu i razmišljat o Bogu nego sjedit u crkvi i razmišljat o lovu

Offline Gabro

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2291
Odg: Nikon vs Leupold
« Odgovori #35 u: 28. 05. 2017. 15:19:28 »
Eto vidiš shvatija si sve.... zagi zagi

Offline roger

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3163
Odg: Nikon vs Leupold
« Odgovori #36 u: 28. 05. 2017. 15:41:59 »
To je vjecito pitanje. Medju nama, laicima u optickoj tehnologiji skoro nemoguce rijecima opisati. A i realna kvaliteta je zasticena patentima.

U svijetu optike, na forumu je mozda najbolji znalac Goran. Bilo bi dobro da nam dade neki komentar.

najbolje je da odes u ducan i usporedjues optike vlastitim okom.
Gledaj:
Bistrina slike
Zamucenost slike na rubovima
Bistrina slike u odnosu na kontrast koncanice.
Bistrina slike kod promjene povecanja, s posebnom paznjom na maksimalnom povecanju.

Doci ces do zakljucka.

Treba napomenuti, da kvaliteta u ovom slucaju nije proporcionalno mjerilo po principu dupla cijena - dupla kvaliteta.
U vrhunskih optika, samo ime branda daje barem 20-30% cijene, ako ne i vise. A nakon tog idu svi ostali nameti, koji skoro pa eksponencijalno dizu cijenu, carine, marze, PDV, takse.

Za mozda 10% bolju kvalitetu stakla, dobijes mozda za 50% vise ili cak duplu cijenu proizvoda.

Koliko ti vrijedi tih 10%, u zadnjim minutama sumraka? To ovisi o lovcu. Ja pesimista, uvjek zamisljam kapitalnog vepra, kako se u zadnjim sekundama sumraka gubi grmlju, a ja ne mogu nista..

Ako uzmes optiku, sirokokutnu, mozda ipak treba ici na best buy varijantu, ili jeftiniju srednju klasu optike jer i tako ne mozes izvuci maksimum u sumrak.

Ako uzimas optiku siroke lece (50-56-60), planirajuci ceste lovove na ceki, e onda je suprotan nacin razmisljanja.

Dat cu ti primjer slabije optike. Rekoh prethodno da imam jeftilen Diana optiku za MK.

I ona ovako radi:
Izbistrim najbolje sta mogu fokus. I sta dobijem:
Ako fokusiram oko na sliku mete da mi bude bistra, koncanica mi malo zamucena.
Ako fokusiram oko na koncanicu, meta mi malo zamucena.
Ako pokusam fokusirati oko "negdje  izmedju", imam dojam da mi je horizontalna koncanica u drugacijem fokusu od vertikalne, i osjacaj mi je da se ni ne dodiruju.
Rubovi slike zamuceni.

To ne zelis da imas za lov.

kad nemas iskustva, ovakve price su samo zbunjujuce. Malo zakljucka se da iz tog izvuci. realno je najbolje usporediti razne optike, i pogledati kroz njih, idealno iz ponude istog ducana.

kad govorimo o best buy varijantama optike, moje je misljenje da Ceske meopte svakako nisu za baciti. U kvaliteti guraju se uz zeissa i slicne.
meopta je vjerojatno opterecena imagem da dolazi iz bivse istocne evrope, i ima nesto jeftiniju radnu snagu i to rezultira nesto snizenom cijenom proizvoda, ali ne i kvalitetom. Mozes slobodno gledati i u tom smjeru.

 
« Zadnja izmjena: 28. 05. 2017. 15:43:40 od roger »
Gente Balcanico!

Offline milohnic1983

  • K 100
  • **
  • Postova: 210
Odg: Nikon vs Leupold
« Odgovori #37 u: 28. 05. 2017. 16:10:03 »
E pa to mene i interesira . Jer od stakla vise klase do stakla premium klase ima jako malo razlika i ja isto mislim da su te razlike skoro zanemarive i da se zbog toga ekonomski ne isplati dat duplo vise novaca i na kraju ostaje taj zadnji faktor a to je prestiž i da li je čovjek spreman izdvojiti znatnu količinu novaca za taj osjećaj i taj emblem na optici a tu svakom po izboru i mogućnostima . Kao šta kolega kaže nema bolje stvari nego probati i usporediti  zagi
Bolje je sjedit na drvu i razmišljat o Bogu nego sjedit u crkvi i razmišljat o lovu

Offline Gabro

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2291
Odg: Nikon vs Leupold
« Odgovori #38 u: 28. 05. 2017. 17:20:03 »
Kahles definitivno vrijedi pogledat, cijenom jako blizu Meopte a tradicija i kvaliteta na strani Kahlesa....
Evo recimo ovaj link sa e guna, CSX 3-12x56 njihov predzadnji model ali realno gledajuči ništa mu ne fali, 1200 eura mislim da je to ok cijena za ovaj proizvod. Još noviji Helia 5  2.5-12x56 ali ne znam koje su cijene vjerovatno nešto više... U hrvatskoj ja mislim da je Munimentum zastupnik, bar je bio.

http://translate.google.com/translate?u=www.egun.de/market/&sl=de&tl=en

Offline roger

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3163
Odg: Nikon vs Leupold
« Odgovori #39 u: 28. 05. 2017. 17:34:43 »
Takodjer, pogledaj Docter, optike. zagi

Nekako, mozda sam previse subjektivan, ali nekako americke optike rade se za drugaciji nacin lova. Kod njih sa zalaskom sunca, lov prestaje.
U Evropi, lovi se iza zalaska Sunca.

Tako da, mozda subjektivno, vjerujem da se u Evropi, vise paznje u razvoju tehnologije pridaje propusnosti svjetla za takve uvjete. Ovo sta kazem, ne mora biti tako, ali nekako sam skoro pa praznovjeran oko tog.
« Zadnja izmjena: 28. 05. 2017. 17:39:01 od roger »
Gente Balcanico!

Offline milohnic1983

  • K 100
  • **
  • Postova: 210
Odg: Nikon vs Leupold
« Odgovori #40 u: 28. 05. 2017. 17:44:44 »
Hvala kolege na savjetima, pogledao sam skoro sve na optics trade u promjeru od 50 do 56 mm, ima jako dobrih stakla samo se treba odlučit . Mislim da necu pogrijesiti ako izaberem bilo koju od ovih zagi
Bolje je sjedit na drvu i razmišljat o Bogu nego sjedit u crkvi i razmišljat o lovu

Offline Traper.

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1956
Odg: Nikon vs Leupold
« Odgovori #41 u: 28. 05. 2017. 18:24:19 »
Gabro upravo tako  d4 dao si mu ispravan savet.Mislim da se ispod 1000e za optiku ne treba ici ali i dati za swara 3000 je preterano.Neznaci skuplje da po difoltu znaci i kvalitetnije.Niko me zivi ne moze ubedit da je swar z8 kvalitetnija optika od kahles helia i s&b stratos koji kostaju upola manje,govorimo o celokupni kvalitet a to je cvrstina i dugorocnost
mehanizma,preciznost klikova,elektronika,leca i dr.Mozda je propusnost svetla kod swara bolja ali se to vrti 2-3% a za
ta razlika nevredi se pricati ali zato sve ostalo je na strani ove dve.Sama upotreba vojske i policije dovoljni je razlog da se u kvalitet netreba sumljati.Moje znanje o optikama je oskudno ali ja sam se odlucio da za lov biram samo izmedzu
kahlesa i bendera i druge me marke ne interesiraju i niti ih pratim iako mislim da lovac koji nema uslove za malo skuplju
optiku da jedna meopta r1 nedaje opravdanje za neuspeh u lovu.Meopta je sasvim pristojna optika odlicnog kvaliteta.
Iako se momentalne cene kahlesa helia sa novom njihovom politikom o namalenje cene njihovih proizvoda skoro priblizila meopti r2 a nudi neki stepen vise na letvicu kvaliteta.
Pozdrav
repetirajuce-SAKO ,  prelamajuce-MERKEL

Offline milohnic1983

  • K 100
  • **
  • Postova: 210
Odg: Nikon vs Leupold
« Odgovori #42 u: 28. 05. 2017. 19:26:35 »
Gabro upravo tako  d4 dao si mu ispravan savet.Mislim da se ispod 1000e za optiku ne treba ici ali i dati za swara 3000 je preterano.Neznaci skuplje da po difoltu znaci i kvalitetnije.Niko me zivi ne moze ubedit da je swar z8 kvalitetnija optika od kahles helia i s&b stratos koji kostaju upola manje,govorimo o celokupni kvalitet a to je cvrstina i dugorocnost
mehanizma,preciznost klikova,elektronika,leca i dr.Mozda je propusnost svetla kod swara bolja ali se to vrti 2-3% a za
ta razlika nevredi se pricati ali zato sve ostalo je na strani ove dve.Sama upotreba vojske i policije dovoljni je razlog da se u kvalitet netreba sumljati.Moje znanje o optikama je oskudno ali ja sam se odlucio da za lov biram samo izmedzu
kahlesa i bendera i druge me marke ne interesiraju i niti ih pratim iako mislim da lovac koji nema uslove za malo skuplju
optiku da jedna meopta r1 nedaje opravdanje za neuspeh u lovu.Meopta je sasvim pristojna optika odlicnog kvaliteta.
Iako se momentalne cene kahlesa helia sa novom njihovom politikom o namalenje cene njihovih proizvoda skoro priblizila meopti r2 a nudi neki stepen vise na letvicu kvaliteta.
Pozdrav

http://www.ritosa-trgovine.hr/optika/opti%C4%8Dki-ciljnici?product_id=1372
Ovo su optike koje sam gledao i meni su lično jako slične samo treba vidjet koja je best buy uloženo i dobiveno   Leupold VX-3L 3.5-10x56  , Nikon Monarch 7 3-12x56 SF IL ,Meopta MeoStar R2 2.5-15x56 RD ,Zeiss Victory HT 3-12x56 ,Leica Magnus 2.4-16x56 i ,Swarovski Z6i gen.2 2.5-15x56 ,Docter V6 2.5-15x56 i Schmidt & Bender 2.5-13x56 Stratos . Jednostavno ima previše toga na tržištu i teško je izabrati ma da od ovih nemogu pogriješiti jer su sve dobre i razlika je u nijansama zagi
Bolje je sjedit na drvu i razmišljat o Bogu nego sjedit u crkvi i razmišljat o lovu

Offline Gabro

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2291
Odg: Nikon vs Leupold
« Odgovori #43 u: 28. 05. 2017. 21:04:41 »
I meni nekako Kahles i S&B uljevaju najviše povjerenja. Čim to vojska i policija diljem svijeta koristi znači da to može izdržat prilično zlostavljanja i pouzdano je. Ja sam lovac prilično aktivan i gazim svuda i nisam baš pažljiv pa što je oprema čvršča to bolje. Swarovski je, bez da se itko naljuti, ipak za malo veču gospodu od mene , malo je to nježno za seljaka kao šta sam ja. Da razjasnim da nemam praktičnih iskustava sa swarowski proizvodima i neka nitko ne uzima ovo ka referencu to je čisto neko mišljenje koje sam dobio kroz godine, možda griješim potpuno. Isto tako ne volim nešto da bude statusni simbol a ne komad opreme, što se ponekad i dešava, prisutno je u svim sferama života tako i u lovstvu. Volim i cijenim kvalitetu i performanse, i to se nažalost plaća ali se plača i ime.  Od Amerikanaca samo Vortex gledam. Sve ovo je totalno subjektivno, i samo moje mišljenje.

Offline Gabro

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2291
Odg: Nikon vs Leupold
« Odgovori #44 u: 28. 05. 2017. 21:25:05 »
Takodjer, pogledaj Docter, optike. zagi

Nekako, mozda sam previse subjektivan, ali nekako americke optike rade se za drugaciji nacin lova. Kod njih sa zalaskom sunca, lov prestaje.
U Evropi, lovi se iza zalaska Sunca.

Tako da, mozda subjektivno, vjerujem da se u Evropi, vise paznje u razvoju tehnologije pridaje propusnosti svjetla za takve uvjete. Ovo sta kazem, ne mora biti tako, ali nekako sam skoro pa praznovjeran oko tog.
To je i moje mišljenje. Amerikanci, Australci i druga jaka tržišta za američke optike kad padne mrak imaju druge stvari, dostupne su im razne nočne i termalne optike. Iz toga razloga mislim da su možda stakla malo kvalitetnija kod evropskih proizvodača, čisto radi načina lova i lovne tradicije tržišta za koje su optike primarno namjenjene. Iako u novije vrijeme i Amerikanci ulažu dosta u kvalitetu stakla pa ne vjerujem da je razlika toliko velika ako je ima, pogotovo kod top proizvoda preko bare. Zato je potreba za besprijekornim klik mehanizmom puno izraženija kod njihovih proizvoda jer kod njih je LR jako popularan i večina ljudi kompenzira pad zrna klikanjem (da se tako izrazim) dok se kod nas upuca na +4 na 100 m zatvore turete i to bi bilo to. Ako je dalje digne se 2 prsta poviše kičme i opleti.