Autor Tema: Grupa pogodaka bez naslona  (Posjeta: 36631 vremena)

Offline magwin

  • Global Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 3976
  • smatraju nemogućim ono što nisu probali
Grupa pogodaka bez naslona
« u: 12. 03. 2009. 11:16:15 »
Baš zato i ne volim pogonski lov. Do sada sam odstrelio samo 2 DS na štandu, imao sam prilike i za više, no upravo iz tih razloga koje si naveo sam odlučio ne pucati. Kad god da sudjelujem u pogonskom lovu, uvijek me trta i to jako trta. Nonstop sam zapet ko puška, gdje mi je ovaj lijevo, gdje mi je onaj desno, gdje smijem puknut, gdje ne smijem, dal će ko na mene puknut, i slično. Bemti, na štandu sam zabundan u reflektirajuće prsluke ko cestar bokte neće hehehe  ;D.
Al to sve ovisi gdje i s kim loviš. Kad odem kod Nikole u goste primjerice, tamo sam relativno miran i bez bojazni jer znam da su tamo redom svinjari pogoniči koji stvarno znaju šta rade i prije svega paze na sve. A bilo je štandova na kojima sam ležao iza drveta i molio boga da ne naiđe nijedna svinja na mene jer sam se bojao lovaca lijevo i desno od mene.

Ipak čeka rulz!

Možda sam ja zato i imao laki zadatak odraditi 100% pada u vatri jer ipak s čeke ti imaš svo vrijeme ovog svijeta smiriti se, namjestiti se, nasloniti pušku i pratiti divljač u pokretu i čekati idealan trenutak za upućivanje šusa. Još i kad loviš s mojim kalibrom, u startu se osjećaš jačim i sigurnijim, što vjerujem isto puno pridonosi samopouzdanju i smirenosti za precizan pogodak.


u potpunosti se slažem s tobom ali valja izdvojiti jedan dio iz tvog posta -  NASLONITI PUŠKU!
u tome je poanta cijele ove priče!
natjecanja u streljaštvu nebi imala uopće smisla kad bi imali mogućnost "nasloniti pušku".
sa naslonom je prilično lako precizno pogoditi i tako je više moguć "pad u vatri"
interesantno je da preko 70% forumaša ima na 100m grupu manju od 5cm.
bilo bi pametno otvoriti temu koja bi se ticala isključivo prema streljaštvu, kao što većina tema o hicima vuče u tom smjeru...
pa da vidimo grupe iz stojećeg stava, bez naslona na 100m?

Offline magwin

  • Global Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 3976
  • smatraju nemogućim ono što nisu probali
Odg: Grupa pogodaka bez naslona
« Odgovori #1 u: 12. 03. 2009. 11:46:01 »
pošto smo mi sa foruma vrlo precizni mislim da bi ova tema valjala pomoći mnogima sa usporedbom iskustava.
više spada u streljaštvo ali je u mnogim situacijama i dio lova.
iskustva iz stojećeg položaja bez naslona grupa na 100m iz svih kalibara?

Offline Neno

  • K 3000
  • *
  • Postova: 4664
Odg: Grupa pogodaka bez naslona
« Odgovori #2 u: 12. 03. 2009. 11:57:23 »
Magwin natjerali ste me da provam u nedjelju.
Imam upalu volje.

Offline magwin

  • Global Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 3976
  • smatraju nemogućim ono što nisu probali
Odg: Grupa pogodaka bez naslona
« Odgovori #3 u: 12. 03. 2009. 11:59:32 »
Magwin natjerali ste me da provam u nedjelju.

tako i treba d4

Offline dean

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3393
  • Prvo gledaj od koga ide, a onda kaj ide
Odg: Grupa pogodaka bez naslona
« Odgovori #4 u: 12. 03. 2009. 12:25:22 »
Ja si ne dozvolim da pukne tak nekaj.... Ak nema naslona, nema ni pucanja jer znam koje su moje mogućnosti. Makar sam na Cresu probao na nagovor vodiča(i pogodio, a divljač je pala u vatri), ali nisam siguran da bi to mogao ponovit. Možda i bi, ALI PONAVLJAM, nisam siguran, zato ni ne pokušavam, pogotovo ne na divljači. Naslonim se na drvo, ponesem štap, kolegi naslonim na rame...

Offline skyangel

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1842
  • DEFENDER RULZ!
Odg: Grupa pogodaka bez naslona
« Odgovori #5 u: 12. 03. 2009. 12:45:48 »
Bemti sve! Pa kud otvori sad tu temu! Sad ću morat podvrgnuti .308 testiranju u nedjelju! 8x68 ipak neću jer mi je žal municije za takvu zajebanciju. Kad roknem u nedjelju, postam sliku grupe. Brijem da će nas se sad ohoho zainteresirati da isprobamo svoje mogućnosti bez naslona na takvoj daljini.  hao


Inače, u praksi imam sa Cresa iskustava ohoho bez naslona, pogoci su svi u glavu ili vrat osim jednog prošle godine. Al to su ipak daljine pucanja do 60 m i mislim da je to svatko u stanju odraditi preko optike...
« Zadnja izmjena: 12. 03. 2009. 12:47:59 od skyangel »

Offline gogo3006

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1289
  • What are you looking at, punk....
Odg: Grupa pogodaka bez naslona
« Odgovori #6 u: 12. 03. 2009. 12:48:09 »
Magwin natjerali ste me da provam u nedjelju.

Primaš li društvo?
Ako želiš bit sritan jedan dan, opij se,
ako želiš bit sritan misec dana, oženi se
a ako želiš bit sritan cili život,
BUDI LOVAC

Offline Tava

  • K 100
  • **
  • Postova: 488
Odg: Grupa pogodaka bez naslona
« Odgovori #7 u: 12. 03. 2009. 12:55:48 »
Pucanje i stojećeg položaja bez naslova? Bitno je reći da tu postoje lovačke situacije kada si prisiljen pucati "s ruke" i tu ne možemo govoriti o grupama od 2, 5 ili 20 cm već samo o odstrelu ili promašaju. Kada se radi o pucanju na streljani onda je bitno naznačiti da li se radi o pucanju s optikom ili bez, jer streljaštvo ne poznaje optiku dok lovci kada testiraju oružje to rade sa optikom i tada možemo razgovarati o grupama. No mislim da onaj koji imalo poznaje svoje oružje i posjeduje određeno iskustvo kada je pucanje u pitanju ne bi smio si dozvoliti grupe veće od 5 do 7 cm pod uvjetom da je puška dobro upucana na 100 m. 20 cm grupa je ipak malo previše.

Pozdrav
Ako po lošem vremenu na polju vidiš čovjeka znaj ili je lud ili je lovac

Offline skyangel

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1842
  • DEFENDER RULZ!
Odg: Grupa pogodaka bez naslona
« Odgovori #8 u: 12. 03. 2009. 13:01:07 »
Ja na mehaniku na nijednu divljač ne pucam pa ne vidim razloga ni zašto bi na metu. Ostajem pri optici bez naslona na 100 m pa ćemo vidjet kakvu ću sramotu uspjet složit hehe...

Offline Schultz and Larsen

  • Global Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 6349
  • Carpe diem tail gunner
Odg: Grupa pogodaka bez naslona
« Odgovori #9 u: 12. 03. 2009. 13:07:55 »
Malo smo off t. Ali cemo ovo prebacit u drugu temu.

Da nesto glupo kazem i da se opet ponovim. Necu pisati sistematski, nego sam malo da nabacam neke momente koji ja licno mislim su vazni. I na koje treba obratiti paznju.

 Najbolji trening je onaj koji simulira lovne situacije. Razmisli malo o tome.

 Znaci, kad je lovac u pokretu, kada su ruke i prsti hladni, kada si zadihan, kada je vidljivost ogranicena, kada si malo umoran, mokar ili zedan ili .............. Stavi ruksak na ledja potrci "malo" pa onda pocni pakovat seriju od 3 metaka u kasun od banana ili cipela negdje na 80-100 m. P zakoraci opet, promjeni polozaj tijela pa ova druga dva. Dodaj ovome malu dozu straha, kada si malo prepadnut i nemas kontrolu nad situacijom. Sta hocu da kazem?

Zanci, simulirati trening u sto blizim lovnim uvijetima. Probaj pucati skeet ili parkur sa ruksakom od 5-10 kg na ledjima, pa ces da vidis sta se desaje. Isto tako i na streljani sa karabinom. Iz raznih pozicija. Najmirniji strelac je onaj koji je sto blize zemlji. Znaci lezeci. Neko sjedi, neko kleci a neko legne. Ja klecim. ili odmah kleknem vecinom puta u lovnim situacijama. Ako mogu i ako mi teren to dopusti.

Svo treniranje je dobro i pozeljno i doprinosi boljem lovu. Ali ako nesto treniras sto iz pocetka radis krivo, sta onda treniras? Zato treba jedan instruktor koji te gleda sa strane, ili sa ledja i prati/observira i biljezi sta radis pogresno. Zapamtite da je mnogooo teze oducitit lose navike, nego nauciti nove ispravne!

Ja kada ne pogadjam ili sacmom ili karabinom, ili sam ne zadovoljan sa grupama itd. prestanem da treniram(pucam). Zasto? Pa zato sto radim nesto lose ili nisam mentalno u formi. Bacam samo ammo bez veze u ledinu uf

Ali, vazno je probati. Kako? Probaj stojeci malo brze repetirat i pucati pa ces se uvjeriti sta mozes  a sta ne mozes ;) I sta bi trebao da treniras/poboljsas.

Inace, o ovoj temi se moze  lijepo diskutvati i razmijenjivati misljenja i izkustva iz lova ili sa streljane.

 zagi
Schultz & Larsen
systematic precision
One shot, one skill....

Keep your friends close, but enemies closer

JA SAM JARAC ZIVODERAC, ZIV KLAN NE DOKLAN....

Offline magwin

  • Global Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 3976
  • smatraju nemogućim ono što nisu probali
Odg: Grupa pogodaka bez naslona
« Odgovori #10 u: 12. 03. 2009. 13:16:19 »
ma sa optikom bilo kojom.
može i sa uvećanjem i preko 40x!

Offline SSG

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2246
  • Da je pas čovjekov prijatelj, mišljenje je čovjeka
Odg: Grupa pogodaka bez naslona
« Odgovori #11 u: 12. 03. 2009. 13:41:31 »
 paci

Ozljeda me sprečava da probam

Jedva čekam oporavak
Užasno osjećam ovu krizu. Vozim auto bez krova, pijem staro vino, jedem pljesnivi sir..

Not to open the hunting season on the pretext that there is no game would be as if one gave up celebrating Christmas because there was not enough snow to go by sleigh to midnight Mass.

Offline josip89

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1321
Odg: Grupa pogodaka bez naslona
« Odgovori #12 u: 12. 03. 2009. 15:28:19 »
ovo je dobra tema
ali bi bilo dobro možda reć kako nišanite,šta radite i kako    d7  ili   d6
recimo jel nišanite ko ono pištoljski polako spuštate pušku i kad dođe u centar bum ili refleksno čim podignete pušku bum(za ovaj način treba malo vježbe i upoznat se spuškom) kako disat i slično

Offline proof

  • K 100
  • **
  • Postova: 426
Odg: Grupa pogodaka bez naslona
« Odgovori #13 u: 12. 03. 2009. 15:41:01 »
sjećam se teksta na tu temu, ali ne i gdje je to bilo.

na 100m stavite papirnati tanjur. ako iz stojećeg bez naslona možete u tanjur sprašiti 10 uzastopnih metaka slobodno se prijavite na sljedeću olimpijadu.


tak je pisalo, a mene baš zanimaju rezultati vaših proba.

Offline bravarica

  • K 100
  • **
  • Postova: 138
Odg: Grupa pogodaka bez naslona
« Odgovori #14 u: 12. 03. 2009. 16:27:51 »
Magwin natjerali ste me da provam u nedjelju.

Primaš li društvo?
Di se probaje??
Šuma ti mati, brda se lati.