Autor Tema: Lov na velikim daljinama  (Posjeta: 397271 vremena)

Offline Ry1

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1152
  • Shine on You Crazy Diamond
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #480 u: 28. 12. 2009. 04:12:58 »
Moram jos jedan post jer samo ovaj greskom poslao pre zvrsetka...

Imam naravno i razumevanje za lovce koji lov smatraju i tretiraju kao vrstu sporta. U stvari, kako ja to vidim za njih je to rekreacija, prilika za fizicku aktivnost, boravak u prirodi, socijalizovanje.

Moje shvatanje je drugaciji i razlozi zbog kojih odlazim u lov su sasvim drugaciji od razloga koji me odvode na partiju basketa ili na bazen.
Za razlog mora postojati motiv inace je razlog besmislen, zar ne. Jednom me jedan lik na forumu upitao zasto se ne smejem na fotografijama. Postoje dva razloga, prvi jer ne vidim nista smesno u usmrcivanju zivotinje, drugi jer imam lose zube (na kojima radim)
Dakle, od 4 sata u jutro sam u dobroj meri svestan da cu tog dana uzeti najmanje jedan zivot. Dajem si to za pravo isto kao sto si za pravo dajem i nacin na koji cu to da uradim.
Ovo je trebao biti uvod..lose zvuci..
u raspletu sam hteo da povucem paralelu izmedju lova i nogometa.
ja bih mom imenjaku zabranio da napada sa levog krila, onom Zeljku da izvodi sa centra i jos nekima nesta samo zato sto ja pojma nemam o tome i sto me nervira i da gledam kako to dobro rade.
Znam ja da su oni proveli sate i sate na kisi i suncu uvezbavajuci te njihove finte, dotjeravali ih do savrsenstva da bi uzivali u svojoj vestini...ja nisam pa mi je krivo kada me driblaju.

u zapletu bi se trebalo vise osvrnuti na sam lov
ako uvazeni sagovornik kaze da je po danu nemoguce videti divljac moja prva reakcija je misao da on lovi krtice.
Ako drugi sagovornik kaze da nije siguran u pogodak na udaljenosti od 150 m a jeste 100% u pogodak na 100m meni ne preostaje nista nego da iskazem divljenje takvoj vestini i samopouzdanju.Razlog je to sto ja nikada nisam 100% siguran.
Medjutim, sa dovoljnom dozom sigurnosti pucam na lisicu na 300m...i na lopatara.
Retko promasujem jos redje ranjavam...samo jednog lopatara sam izgubio, bio je pogodjen sa stotinjak metara i nikada ga nisam nasao.

u zakljucku..(post mi je malo jaci ali nema veze)
Citirani gospodin Poznanovic ima isti stav i pogled o lovu na velikim udaljenostima kakav bi imao Mao Ce Tung o uticaju Sex Pistolsa na mentalni sklop Manchesterskog pubertetlije pocetkom osamdesetih

A sto se lova po Australiji tice, pa tamo je i lisica naseljena iz Evrope i jos se nisu privikle na novu sredeinu .
Zato tako i sevljaju kao muve bez glave po Australiskoj divljini ,a dok tako preplasene tumaraju lak su plen dobrim strelzima.

Offline Tava

  • K 100
  • **
  • Postova: 488
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #481 u: 28. 12. 2009. 10:57:08 »
Ovo gore nema veze sa realnim lovom kod nas dole na jugu.Realni lov se krece ispod 100 m i to 95% slucajeva.Osim divu kozu koja stoji i ti sa 200-300m mozes slobodno staviti rusak namestiti se i slobodno pucat kao na strelistu.Ali svaka druga divljac koja se lovi kod nas je pogonom sa gonicima jer preko dana nema sanse da vidis divljac.To je realnost a sad vi pricajte si pricu.Zamisli te kako pesacite jedno 2 sata i sad treba da pucate pa ruke ti se tresu kao da te udaria struja,disanje nema sanse da smiris i sad mi vi pricate kako se puca 300-400m ajde molim te.Tu se mnogo cesto promasuje i 50m a kamoli na vece udaljenosti.Zato treba potencirati da je strelana jedno a lov sasim drugo.Za lov na vecim daljinama moze da se prica u americi,australii i neke druge drzave ali kod nas dole na jugu a verujem da je to slucaj i sa hrvatskom i srbijom i ostalim delom balkanskom poluostrovu slucaj.Govorimo paninsko brdskim lovom.Ovde su iskluceni oni poljoprivredni blokovi na kojim srneca divljac tako bezgrizno pase i da ne kazem i neboji se coveka.Zato prizemljimo se malo.Pozdrav.

Mi ćemo i dalje ulaziti u diskusije i prepirke, jer jedan dio forumaša ne može prihvatiti činjenicu da postoje i drugi načini lova osim lova prigonom. Gledao sam neki dan kako se čovjek penje po stijeni. Ja sam taj isti dan probao na drvo. Teško mi ide pa sad moram zaključiti da je ono sa penjanjem po stijeni sigurno montaža. Nije moguće da se čovjek penje po stijeni, ako to ja ne mogu. Kolega Traperu, lov postoji i na sjeveru i na istoku i na zapadu, a ne samo na jugu. Očekivati da ćeš u ravnicama Slavonije, Baranje, Bačke, Banata i Srijema uvijek pucati na srnjaka do 100 metara (da 95%???) je iluzija. A upravo to su tereni gdje se love izuzetni primjerci te predivne divljači. Moram reći da nisam striktno za lov na velike udaljenosti, no ukoliko je situacija takva, ne libim se uputiti hitac do 300 metara. Smeta me zašto to mora nužno doživjeti osudu onih koji su sretni sa grupom od 30 cm na 100 metara. Poštivanje zakona? Molim vas, ako netko od vas u lovu nije prekršio Zakon o lovu i Zakon o oružju neka baci kamen. Ja razmišljam da već sutra počnem vježbati, pa ću se pokušati popeti prvo na drvo, a onda na stijenu. Kolege strijelci, da li i vi razmišljate o vježbanju?

Pozdrav
Ako po lošem vremenu na polju vidiš čovjeka znaj ili je lud ili je lovac

Offline Antezg

  • K 500
  • ***
  • Postova: 858
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #482 u: 28. 12. 2009. 16:41:26 »
Slažem se da je potrebno puno vježbe za uputiti točan hitac na 300-400 i više metara, ali to je streljana,a u lovu je povlačenje okidača samo jedan dio u procesu odstrela, gdje je osmatranje divljači, procjena daljine, pronalaženje odstrijeljene divljači ili mjesta nastrela ranjene... Koliko je lovaca sposobno kvalitetno izvesti sve ovo na 50 metara??

Offline Kaligula

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1210
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #483 u: 28. 12. 2009. 17:54:58 »
Ovo gore nema veze sa realnim lovom kod nas dole na jugu.Realni lov se krece ispod 100 m i to 95% slucajeva.Osim divu kozu koja stoji i ti sa 200-300m mozes slobodno staviti rusak namestiti se i slobodno pucat kao na strelistu.Ali svaka druga divljac koja se lovi kod nas je pogonom sa gonicima jer preko dana nema sanse da vidis divljac.To je realnost a sad vi pricajte si pricu.Zamisli te kako pesacite jedno 2 sata i sad treba da pucate pa ruke ti se tresu kao da te udaria struja,disanje nema sanse da smiris i sad mi vi pricate kako se puca 300-400m ajde molim te.Tu se mnogo cesto promasuje i 50m a kamoli na vece udaljenosti.Zato treba potencirati da je strelana jedno a lov sasim drugo.Za lov na vecim daljinama moze da se prica u americi,australii i neke druge drzave ali kod nas dole na jugu a verujem da je to slucaj i sa hrvatskom i srbijom i ostalim delom balkanskom poluostrovu slucaj.Govorimo paninsko brdskim lovom.Ovde su iskluceni oni poljoprivredni blokovi na kojim srneca divljac tako bezgrizno pase i da ne kazem i neboji se coveka.Zato prizemljimo se malo.Pozdrav.

Mi ćemo i dalje ulaziti u diskusije i prepirke, jer jedan dio forumaša ne može prihvatiti činjenicu da postoje i drugi načini lova osim lova prigonom. Gledao sam neki dan kako se čovjek penje po stijeni. Ja sam taj isti dan probao na drvo. Teško mi ide pa sad moram zaključiti da je ono sa penjanjem po stijeni sigurno montaža. Nije moguće da se čovjek penje po stijeni, ako to ja ne mogu. Kolega Traperu, lov postoji i na sjeveru i na istoku i na zapadu, a ne samo na jugu. Očekivati da ćeš u ravnicama Slavonije, Baranje, Bačke, Banata i Srijema uvijek pucati na srnjaka do 100 metara (da 95%???) je iluzija. A upravo to su tereni gdje se love izuzetni primjerci te predivne divljači. Moram reći da nisam striktno za lov na velike udaljenosti, no ukoliko je situacija takva, ne libim se uputiti hitac do 300 metara. Smeta me zašto to mora nužno doživjeti osudu onih koji su sretni sa grupom od 30 cm na 100 metara. Poštivanje zakona? Molim vas, ako netko od vas u lovu nije prekršio Zakon o lovu i Zakon o oružju neka baci kamen. Ja razmišljam da već sutra počnem vježbati, pa ću se pokušati popeti prvo na drvo, a onda na stijenu. Kolege strijelci, da li i vi razmišljate o vježbanju?

Pozdrav

Drago mi je da me netko shvatio.
 Hvala ti lijepa TAVA.
 Sve si rekao.

Offline jjukic

  • K 100
  • **
  • Postova: 425
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #484 u: 29. 12. 2009. 10:14:05 »

Mi ćemo i dalje ulaziti u diskusije i prepirke, jer jedan dio forumaša ne može prihvatiti činjenicu da postoje i drugi načini lova osim lova prigonom. Gledao sam neki dan kako se čovjek penje po stijeni. Ja sam taj isti dan probao na drvo. Teško mi ide pa sad moram zaključiti da je ono sa penjanjem po stijeni sigurno montaža. Nije moguće da se čovjek penje po stijeni, ako to ja ne mogu. Kolega Traperu, lov postoji i na sjeveru i na istoku i na zapadu, a ne samo na jugu. Očekivati da ćeš u ravnicama Slavonije, Baranje, Bačke, Banata i Srijema uvijek pucati na srnjaka do 100 metara (da 95%???) je iluzija. A upravo to su tereni gdje se love izuzetni primjerci te predivne divljači. Moram reći da nisam striktno za lov na velike udaljenosti, no ukoliko je situacija takva, ne libim se uputiti hitac do 300 metara. Smeta me zašto to mora nužno doživjeti osudu onih koji su sretni sa grupom od 30 cm na 100 metara. Poštivanje zakona? Molim vas, ako netko od vas u lovu nije prekršio Zakon o lovu i Zakon o oružju neka baci kamen. Ja razmišljam da već sutra počnem vježbati, pa ću se pokušati popeti prvo na drvo, a onda na stijenu. Kolege strijelci, da li i vi razmišljate o vježbanju?

Pozdrav
   Slažem se kolega Tava ali, forum ne služi da propagira protuzakonito i kažnjivo, dao sam vam primjer šta bi mogli učiniti da nešto ne bude protuzakonito i ja ne bacam kamen a ako ste faca i iskrenjak onda na slijedečoj provjeri za oružje ili traženju nabavne dozvole navedite što želite raditi sa oružjem pa možda dobijete odobrenje ali za kategoriju oružja C. sor
dao bog dobru kob

Offline Kaligula

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1210
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #485 u: 01. 01. 2010. 12:43:18 »
Misli  da u Lijepoj Našoj izdanoj i prodanoj ima puno večih primjera bezobzirnog kršenja Zakona nego što je to kad netko tko zna pucati odstreli divljač na 160 ili 200 metara.
Slažem se i s time da se treba truditi da se takvi zastarjeli Zakoni i pogledi promjene ali ..
Nemamo li mi hrpu preplačenih,dobro uhljebljenih birokrata i HLS-u koji bi se trebali brinuti o tome ??
Nemamo,oni imaju nas. Kao sponzore za svoju zabavu,a ne mrdnu prstom da bi se stvari mjenjale na bolje.

Online Nosler

  • Global Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 6944
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #486 u: 01. 01. 2010. 13:55:53 »
Misli  da u Lijepoj Našoj izdanoj i prodanoj ima puno večih primjera bezobzirnog kršenja Zakona nego što je to kad netko tko zna pucati odstreli divljač na 160 ili 200 metara.
Slažem se i s time da se treba truditi da se takvi zastarjeli Zakoni i pogledi promjene ali ..
Nemamo li mi hrpu preplačenih,dobro uhljebljenih birokrata i HLS-u koji bi se trebali brinuti o tome ??
Nemamo,oni imaju nas. Kao sponzore za svoju zabavu,a ne mrdnu prstom da bi se stvari mjenjale na bolje.
Svaka cast!! zagi To se treba prvo uraditi..napraviti preduslove za trening d4
Kako inace objasniti nekom da se grupa pogodaka mijenja od jutra do podne po 3-4klika na 600m.Kakvu ulogu radi vanjski pritisak,odstupanje zbog rotacije zrna na tim daljinama i sve,sve drugo...
Pa dajte decki...ima ovdje ljudi sto pucaju na velike daljine u mete...ali tesko je to opisati...prije svega nekom koji to ne moze da proba jer ima mnogo "a-haaaaaaaaaaaa" slucajeva koji se tek mogu shvatiti kada se sam proba! zagi
Do tada neka dublja diskusija nema smisla i to nije do forumasa nego bas zbog nedostatka mjesta za trening.
I aint asked any pardon for anything I've done.

Offline shandi

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1859
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #487 u: 01. 01. 2010. 14:29:52 »
Misli  da u Lijepoj Našoj izdanoj i prodanoj ima puno večih primjera bezobzirnog kršenja Zakona nego što je to kad netko tko zna pucati odstreli divljač na 160 ili 200 metara.
Slažem se i s time da se treba truditi da se takvi zastarjeli Zakoni i pogledi promjene ali ..
Nemamo li mi hrpu preplačenih,dobro uhljebljenih birokrata i HLS-u koji bi se trebali brinuti o tome ??
Nemamo,oni imaju nas. Kao sponzore za svoju zabavu,a ne mrdnu prstom da bi se stvari mjenjale na bolje.
A šta ti misliš da npr. danas ima auta koji voze 300 km/h i moderniji su i sigurniji i ovo i ono. Po tvome razmišljanju bi onda trebalo mijenjati zastarjele zakone i umjesto 80 km/h staviti ograničenje na 150 Km/h. Isto tako o "puno većem primjeru" kršenju zakona. Zakon je zakon i treba ga se pridržavati bilo da je "veći" ili "manji". A ti sigurno u lovu nečeš imati problema sa ničije strane jesi li pucao na 150, 170 ili 200m, Tako da ova tvoja teza ne stoji. Strelište je druga stvar, tamo pucaj na koliko hočeš, ukoliko imaš uvijete. A u Hrvatskoj ih nema.
Kad se šolja rakije narolja,onda šolja radi što ga volja!

Offline Hubert.ctg

  • K 500
  • ***
  • Postova: 849
  • oštrooki
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #488 u: 01. 01. 2010. 15:15:31 »
A u Hrvatskoj ih nema.
A u Hrvatskoj ih nažalost gotovo da i nema.
Mislim da bi to bila bolja formulacija.  teaa
Svi naši susjedi pucaju ko sivonje na daljinama i od 1000m, a mi o tome, opet nažalost, možemo samo sanjati.
LOVOM DO ZDRAVLJA
Streljaštvo je zakon

Offline Ry1

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1152
  • Shine on You Crazy Diamond
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #489 u: 02. 01. 2010. 02:41:07 »
Jutros sam imao priliku za pucanje na "vecoj" udaljenosti.
Odredjenih 260m iza onog oborenog drveta na horizontu iznad lisicje glave.
Nije neka "strasna" udaljenost ali kada je koso i kada ti treba isti broj klikova i po uglu i po pravcu (vetar) stvari se mogu zakomplikovati i na mnogo manjoj udaljenosti.
A sto se lova po Australiji tice, pa tamo je i lisica naseljena iz Evrope i jos se nisu privikle na novu sredeinu .
Zato tako i sevljaju kao muve bez glave po Australiskoj divljini ,a dok tako preplasene tumaraju lak su plen dobrim strelzima.

Offline jjukic

  • K 100
  • **
  • Postova: 425
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #490 u: 02. 01. 2010. 09:53:24 »
   Svaka čast Ry  d1
dao bog dobru kob

Offline Macak

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1646
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #491 u: 02. 01. 2010. 10:22:58 »
Svaka cast!! zagi To se treba prvo uraditi..napraviti preduslove za trening d4
Kako inace objasniti nekom da se grupa pogodaka mijenja od jutra do podne po 3-4klika na 600m.Kakvu ulogu radi vanjski pritisak,odstupanje zbog rotacije zrna na tim daljinama i sve,sve drugo...
Pa dajte decki...ima ovdje ljudi sto pucaju na velike daljine u mete...ali tesko je to opisati...prije svega nekom koji to ne moze da proba jer ima mnogo "a-haaaaaaaaaaaa" slucajeva koji se tek mogu shvatiti kada se sam proba! zagi
Do tada neka dublja diskusija nema smisla i to nije do forumasa nego bas zbog nedostatka mjesta za trening.

Tocno, ja znam samo za jednu streljanu u RH gdje mozes na npr. 300 m i vise ici vjezbati. Gdje nisu uvjeti stvoreni za pucanje na daljinu, kao kod nas, besmisleno je vodit diskusiju oko toga.

Offline shandi

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1859
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #492 u: 02. 01. 2010. 11:05:06 »
 just Ry, šta koristiš u .243? Koja zrna? z10
Kad se šolja rakije narolja,onda šolja radi što ga volja!

Offline Ry1

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1152
  • Shine on You Crazy Diamond
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #493 u: 02. 01. 2010. 12:15:49 »
Barnes TSX 85 gr.
A sto se lova po Australiji tice, pa tamo je i lisica naseljena iz Evrope i jos se nisu privikle na novu sredeinu .
Zato tako i sevljaju kao muve bez glave po Australiskoj divljini ,a dok tako preplasene tumaraju lak su plen dobrim strelzima.

Online Nosler

  • Global Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 6944
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #494 u: 02. 01. 2010. 13:55:39 »
Barnes TSX 85 gr.
Sad ce se Kaligula obradovati... just just hao hao
I aint asked any pardon for anything I've done.