Autor Tema: Vaše mišljenje o sljedećem terencu...  (Posjeta: 12893 vremena)

Offline vepar007

  • K 100
  • **
  • Postova: 433
Vaše mišljenje o sljedećem terencu...
« u: 09. 09. 2008. 13:11:39 »
Ne razumijem se previše u terence i 4x4 vas pa zato molim da mi detaljnije opišete sljedeći.
Jedino šta znam on njemu je da ima MAZDA mašinu 1.8 i oko 80-90KS, 4 brzine.
Na malome mjenjaču ima 3 pozicije (sporohodna, brzohodna,... ?)
Na prednjim kotačima (lijevo i desno) ima za štelanje na 4x2 ili 4x4.
Kakva su mu svojstva na terenu? (ok znam da mu gume nisu za teren...)
Da li se može stalno voziti s uključenim 4x4? Inače ima zadnju vuču, mislim.
Možda i netko ima volje da mi malo pojasni zašto se sa uključenim 4x4 smije voziti samo "ravno"...?
Oprostite na banalnostima ali stvarno nisam nikada imao posla s terencima.

Offline vepar007

  • K 100
  • **
  • Postova: 433
Odg: Vaše mišljenje o sljedećem terencu...
« Odgovori #1 u: 09. 09. 2008. 13:13:17 »
Evo slika...
« Zadnja izmjena: 09. 09. 2008. 14:11:36 od vepar007 »

Offline dean

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3393
  • Prvo gledaj od koga ide, a onda kaj ide
Odg: Vaše mišljenje o sljedećem terencu...
« Odgovori #2 u: 09. 09. 2008. 13:34:43 »
AUto kad zaključa diferencijal onda mu je cilj da se kotači okreću jednako a to u zavoju nije tako jer vanjski kotač prelazi veći put od unutarnjeg. Vjerojatno ima zadnji pogon, sva 4, sva 4 u redukciji, i zaključavanje središnjeg diferencijala. Ako je mašina mazdina, to je nepoderivo, jer se taj motor ugrađivao u mazde 20 godina. Samo stavi tanje gume. To je pravi terenac i uz solidnog vozača, nema beda!  d4

Offline shandi

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1859
Odg: Vaše mišljenje o sljedećem terencu...
« Odgovori #3 u: 09. 09. 2008. 13:41:30 »
sa 4×4 se možeš uvijek voziti,a sa redukcijom samo ravno.ali redukciju uključiš  samo kad si stvarno zaglibio
Kad se šolja rakije narolja,onda šolja radi što ga volja!

Offline dean

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3393
  • Prvo gledaj od koga ide, a onda kaj ide
Odg: Vaše mišljenje o sljedećem terencu...
« Odgovori #4 u: 09. 09. 2008. 13:45:55 »
Ja se sa nivom u redukciji vozim i ravno i po zavojima. Kad se zaključa diferekcijal, onda nije preporučljivo motat volan. Isto ti ima i jimny. Ako motaš volan, onda čuješ kako pucketa.

Offline yukon3006

  • K
  • *
  • Postova: 31
Odg: Vaše mišljenje o sljedećem terencu...
« Odgovori #5 u: 09. 09. 2008. 13:57:03 »
 svakako nije dobro da se čuje pucketanje.

Offline vepar007

  • K 100
  • **
  • Postova: 433
Odg: Vaše mišljenje o sljedećem terencu...
« Odgovori #6 u: 09. 09. 2008. 14:10:40 »
Hvala.
Redukcija znači sporohodna, ili?
Znači mogu uključiti 4x4 ako sam u brzohodnoj i voziti se po bijeloj cesti, usporohodnoj ne?
Ili je bolje uključiti 4x4 samo kada je stvarno potrebno?
Šta se tiče ravne vožnje, nekako mi zvuči to nemoguće da vozim u sporohodnoj 4x4 samo ravno? Uvjek treba korigirat lijevo,desno.
A šta ako treba na nekoj jako strmoj uzbrdici zaobići neki veliki kamen ili porušeno stablo?
Bi li trebao stat i isključit 4x4 pa probati s dva pogona?
Nadam se da nisam dosadan...

Offline dean

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3393
  • Prvo gledaj od koga ide, a onda kaj ide
Odg: Vaše mišljenje o sljedećem terencu...
« Odgovori #7 u: 09. 09. 2008. 14:22:25 »
Pa recimo, kad je suho voziš sa se samo zadnjim ili sva 4 ako ti je to mogućnost. AKo si na terenu uključiš redukciju. Redukcija su skraćeni stupnjevi prijenosa u kojima auto u 4-5 brzini ide otprilike duplo sporije nego u normalnoj. Zaključavanje diferencijala se radi, recimo, ako auto stane u blatu ili ako ti je jedan kotač u zraku zbog neravnog teren itd. Ja se s nivom vozim normalno i kad sam na terenu stavim u redukciju. A još nikad nisam koristio onu najmanju ručicu koja zaklučava diferencijal.

Offline skyangel

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1842
  • DEFENDER RULZ!
Odg: Vaše mišljenje o sljedećem terencu...
« Odgovori #8 u: 09. 09. 2008. 14:26:47 »
Jel ovo neki stari Wrangler ili kaj?  ččč

Offline shandi

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1859
Odg: Vaše mišljenje o sljedećem terencu...
« Odgovori #9 u: 09. 09. 2008. 14:30:54 »
blokadu diferencijala uključuješ ako si stvarno zapeo i ne možeš nigdje ni sa 4×4,ni sa redukcijom,to ti je zadnje,ali onda samo ravno i kad se izvučeš isključuješ blokadu diferencijala.a ako imaš opciju da isključuješ 4×4,kad se voziš po asfaltu onda ti 4×4 ne treba.kad skreneš sa ceste na šumski put ili neki lošiji teren,uključiš pogon na sva četiri,ako je velika uzbrdica ili nizbrdica uključiš redukciju,a ako zapadneš u blato ili snijeg,onda blokada diferencijala,ali samo ravno
Kad se šolja rakije narolja,onda šolja radi što ga volja!

Offline shandi

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1859
Odg: Vaše mišljenje o sljedećem terencu...
« Odgovori #10 u: 09. 09. 2008. 14:33:38 »
Jel ovo neki stari Wrangler ili kaj?  ččč
ne znam točno kaj je,ali znam da ima takvih toyota
Kad se šolja rakije narolja,onda šolja radi što ga volja!

Offline Neno

  • K 3000
  • *
  • Postova: 4664
Odg: Vaše mišljenje o sljedećem terencu...
« Odgovori #11 u: 09. 09. 2008. 15:08:20 »
Mislim da ti je ovo Mahindra, ali u tom slučaju motor nije Mazda  (ako nije mijenjan) nego Peugeot 2,2 karburator u osnovi je to Wilis.
Na prednjim točkovima imaš ključeve koji zahvačaju osovinu da točkovi dobiju pogon, ručica do mjenjača ti ima položaje 2H (zadnji pogon brzohodno) 4H (4 pogon brzohodno) 4L (4 pogon sporohodno).
Za blokadu diferencijla morao bi imati nekakve prekidače ili još jedan dodatni položaj ručice do mjenjača koji je obično označen kao DLC ili slično (diferential lock) . 
Inače sva četiri kola se oslanjaju na lisnate opruge i na terenu je poprilično sposobna, jedino bi mogao imati problema s elektrikom i diferencijalima.
Imam upalu volje.

Offline Antezg

  • K 500
  • ***
  • Postova: 858
Odg: Vaše mišljenje o sljedećem terencu...
« Odgovori #12 u: 09. 09. 2008. 15:16:24 »
Pokušati ću ukratko jer o ovome ima mnogo informacija, a većinom dezinformacija, čak i od strane mehaničara u kojima se mistificira i pogrešno tumači funkcija "malih ručkica","špere","redukcija" i inih stvari.
Počnimo od početka- prvo hub-ovi-to su ti oni leptiri na prednjim kotačima-imaju dvije pozicije lock i free. Free služi za svakodnevnu vožnju po cesti i kada je u položaju free prednji kardan i diferencijal su odkopčani i miruju čak i kad se kotači vrte-služe smanjenju potrošnje goriva,udobnijoj vožnji po cesti itd.
Kada dođeš npr u lovište ili na neko mjesto gdje očekuješ da bi ti 4x4 pogon ustrebao prebaci oba leptira na LOCK. Sa time ukapčaš prednji diferencijal i kardan koji se vrte. Prebacivanjem na LOCK ne dobivaš 4x4 pogon nego moraš upotrijebiti malu ručkicu. Vožnjom sa zaključanim prednjim hubovima ne možeš ništa oštetiti,ali je malo bučnija i potrošnja je veća. Ja ih npr. imam uključene cijelu zimu kad ima snijega po cesti i kad sam u lovištu.
Pošto imaš hubove zaključujem da ti terenac nije full time 4x4(kao npr. Lada,Land Rover), Znači na ručkici imaš pozicije 4H,N,4L. 4H pozicija ti znači pogon na sva četiri kotača i normalni prijenosni omjeri,dok je 4L tzv.redukcija gdje dobivaš mnogo snage prilikom uspinjanja ili vuče teškog tereta a da ne spališ lamelu,koristi se i prilikom spuštanja jer je snaga kočenja motorom jako velika. N je neutral i potpuno isključuje pogon- koristi se npr kad getriba potpuno zablokira-da te se može vući u praksi nema nikakvu primjenu.
Blokada srednjeg diferencijala u tvom slučaju ne postoji jer nemaš srednji diferencijal(kao npr Lada i ostali full time 4WD terenci...)nego su prednji i zadnji povezani krutom vezom i vrte se uvijek istom brzinom, znači efekt je potpuno isti kao da si upalio "šperu" (ona mala mistična ručkica na Ladi). To isto znači da vožnja u 4H ili 4L nije nikako preporučljiva na suhoj i tvrdoj podlozi-asfaltu. Slobodno možeš motati volan i izvoditi manevre u blatu,snijegu,travi itd. jer kotač može prokliziti i tako olakšati opterečenje i spriječiti oštečenja, na tvrdim podlogama poput asfalta ti 4x4 ni ne treba.
Prednje i zadnje blokade su priča za sebe i neću sad previše o tome jer bi uzelo puno mjesta,ima ih mnogo tipova,a nađu se u rijetkim terencima serijski(jedino Puch i G-klasa imaju serijski prednju i zadnju "šperu",dok je zadnja špera češća i nđe se na nekim novijim Land cruiserima i Mitsubishijima).
U svakom slučaju upali 4x4 prije nego zapneš jer onda možda ni nećeš zapeti-to vrijedi i za povlačenje male mistične ručice na Ladi- u pravilu je prekasno ako si već  zapeo.

To je u kratkim crtama to,pitaj slobodno ako ti nešto nije jasno

Offline Bugarin

  • K
  • *
  • Postova: 39
Odg: Vaše mišljenje o sljedećem terencu...
« Odgovori #13 u: 09. 09. 2008. 15:27:53 »
Jel ovo neki stari Wrangler ili kaj?  ččč
Po mom mišljenju je to Jeep CJ 7, nasljednik legendarnog Willysa i prethodnik današnjeg Wranglera!

Offline gardista

  • K 100
  • **
  • Postova: 250
Odg: Vaše mišljenje o sljedećem terencu...
« Odgovori #14 u: 09. 09. 2008. 21:31:13 »
Pokušati ću ukratko jer o ovome ima mnogo informacija, a većinom dezinformacija, čak i od strane mehaničara u kojima se mistificira i pogrešno tumači funkcija "malih ručkica","špere","redukcija" i inih stvari.
Počnimo od početka- prvo hub-ovi-to su ti oni leptiri na prednjim kotačima-imaju dvije pozicije lock i free. Free služi za svakodnevnu vožnju po cesti i kada je u položaju free prednji kardan i diferencijal su odkopčani i miruju čak i kad se kotači vrte-služe smanjenju potrošnje goriva,udobnijoj vožnji po cesti itd.
Kada dođeš npr u lovište ili na neko mjesto gdje očekuješ da bi ti 4x4 pogon ustrebao prebaci oba leptira na LOCK. Sa time ukapčaš prednji diferencijal i kardan koji se vrte. Prebacivanjem na LOCK ne dobivaš 4x4 pogon nego moraš upotrijebiti malu ručkicu. Vožnjom sa zaključanim prednjim hubovima ne možeš ništa oštetiti,ali je malo bučnija i potrošnja je veća. Ja ih npr. imam uključene cijelu zimu kad ima snijega po cesti i kad sam u lovištu.
Pošto imaš hubove zaključujem da ti terenac nije full time 4x4(kao npr. Lada,Land Rover), Znači na ručkici imaš pozicije 4H,N,4L. 4H pozicija ti znači pogon na sva četiri kotača i normalni prijenosni omjeri,dok je 4L tzv.redukcija gdje dobivaš mnogo snage prilikom uspinjanja ili vuče teškog tereta a da ne spališ lamelu,koristi se i prilikom spuštanja jer je snaga kočenja motorom jako velika. N je neutral i potpuno isključuje pogon- koristi se npr kad getriba potpuno zablokira-da te se može vući u praksi nema nikakvu primjenu.
Blokada srednjeg diferencijala u tvom slučaju ne postoji jer nemaš srednji diferencijal(kao npr Lada i ostali full time 4WD terenci...)nego su prednji i zadnji povezani krutom vezom i vrte se uvijek istom brzinom, znači efekt je potpuno isti kao da si upalio "šperu" (ona mala mistična ručkica na Ladi). To isto znači da vožnja u 4H ili 4L nije nikako preporučljiva na suhoj i tvrdoj podlozi-asfaltu. Slobodno možeš motati volan i izvoditi manevre u blatu,snijegu,travi itd. jer kotač može prokliziti i tako olakšati opterečenje i spriječiti oštečenja, na tvrdim podlogama poput asfalta ti 4x4 ni ne treba.
Prednje i zadnje blokade su priča za sebe i neću sad previše o tome jer bi uzelo puno mjesta,ima ih mnogo tipova,a nađu se u rijetkim terencima serijski(jedino Puch i G-klasa imaju serijski prednju i zadnju "šperu",dok je zadnja špera češća i nđe se na nekim novijim Land cruiserima i Mitsubishijima).
U svakom slučaju upali 4x4 prije nego zapneš jer onda možda ni nećeš zapeti-to vrijedi i za povlačenje male mistične ručice na Ladi- u pravilu je prekasno ako si već  zapeo.

To je u kratkim crtama to,pitaj slobodno ako ti nešto nije jasno
ante spasao si me pisanja kilometarskog objasnjenja koje se u sustini ne bi razlikovalo od tvog ni malo... d4 d4 d4