Autor Tema: Najpromašaj  (Posjeta: 71047 vremena)

Offline Speer

  • K
  • *
  • Postova: 69
Odg: Najpromašaj
« Odgovori #135 u: 20. 05. 2008. 22:10:51 »
Pozdrav kolege lovci,
nakon pomnog pregleda Vaših lovačkih "pogodaka" evo i ja da se okitim jednim događajem.
Bilo je to prije nekoliko godina, mjesec studeni, izuzetno toplo za taj dio godine. Subota, komercijalni lov na divlje svinje prigonom, mješana skupina naših domaćih lovaca i nekoliko Slovenaca.
Prva dva pogona se završila, u prvom pet komada nazimadi, drugi pogon ništa (svinje probile pogon), i vođa lova, ujedno i gazda lovišta odlući lovimo i treći pogon da upotpunimo doživljaj.
Štand se raspoređuje, zatvaramo kosu iznad jarka u polukrug, a pogoniči ostaju na početku jarka  koji je zamišljen kao treći pogon. Teren gust, sama šikara i kupina. Pogoniči kreću, pola sata  ništa i onda pjesma. Lavež pasa i uzvici "svinje desno, svinje lijevo", muzika za moje uši. S obzirom da sam ostao predzadnji na štandu, bio sam iznad svih i imao točan pregled što se ispod mene događa. Nakon što se dobar dio lovaca "iskerio" lagani tajac. Utišali psi, pogon nastavlja lagano dalje,i nekih 100 metara od mene zalaje brak, prvo jednom, pa još jednom... i polako kreće prema meni. Srce ko srce polako poče ubrzavati, adrenalim poraste, a oči širom otvorene. Lomljava granja najavljuje skori susret  oči u oči, ali odjednom stanka. Što je sad? Pas laje na mjestu. Laje nekih pet minuta, pogoniči se približavaju, kad odjednom ispod mene se stvori grdosija,velika kao ormar i počne se penjati u brdo. Toliko velik da se jedva uspjeva popeti u brdo i zastade. Grune karabin, on pade ko pokošen, ja nikad u životu sretniji. Mahinalno otvorim zatvarač na karabinu, ispadne prazna čahura, pogledam grdosija leži, i ništa ja prislonim karabin na drvo. Izvadim cigaretu, i taman kad sam htjeo zapaliti, u tom  trenutku moja "odstreljena" grdosija polako mrdne nogom, i u trenutku se uspravi, hop, hop i ode... ej ljudi ode! Zgrabim karabin, prepunim, pucam još 2 puta, i naravno, promašaj! ŠOK. Ne mogu vjerovat. Što je neko već napisao, mrtav a iđe! Kraj lova, dolazim na mjesto nastrela,udaljeno od mjesta na štandu 11 m, ništa, ama baš ništa osim blata koje je otpalo s njega. niti dlake, niti krvi, ništa ama baš ništa. Drugi dan, zajedno s lovnikom obišli smo sve u krug 3 km, ništa, čisti promašaj. Objašnjenje? Nema, samo slika kada zaklopim oči prije spavanja i vrtim film milion puta. 

Offline Vanja

  • K 500
  • ***
  • Postova: 648
  • Lovac se ne postaje, lovac se rađa...
Odg: Najpromašaj
« Odgovori #136 u: 20. 05. 2008. 22:34:02 »
Nebi rekao da je promašaj čim je vepar pao( nije se sigurno prepao šusa i zalegao) nego je dobio čisti 
štrajf po glavi(čelu,najvjerovatnije) ili kičmi(bilo bi dlake). Zato je pao ko pokošen, došao k sebi nakon par trenutaka, mrdnuo nogom i zbogom Speer!!

Offline Speer

  • K
  • *
  • Postova: 69
Odg: Najpromašaj
« Odgovori #137 u: 20. 05. 2008. 22:44:08 »
U pravu si, Vanja naš zaključak je bio isti. Greška kod pucanja, s obzirom da je bilo dosta blizu, gađao sam iza uha.

Offline Stipe Šibenik

  • K 500
  • ***
  • Postova: 801
  • MINER AMATER
Odg: Najpromašaj
« Odgovori #138 u: 20. 05. 2008. 22:48:34 »
E nečeš više iza uha sigurno, od sad čista plećka!!!
Preobračenik

Offline Speer

  • K
  • *
  • Postova: 69
Odg: Najpromašaj
« Odgovori #139 u: 20. 05. 2008. 22:53:03 »
E moj Stipe, od toga događaja vjerovao ti ili ne samo di je naj širi, pa makar bilo i na dva metra!

Offline skyangel

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1842
  • DEFENDER RULZ!
Odg: Najpromašaj
« Odgovori #140 u: 21. 05. 2008. 08:36:05 »
Evo da se nadovežem na moj NAJPROMAŠAJ. Izgleda da ipak nije moj prst, već nešto drugo. Jučer upucavao pušku, prvi metak odnio teško lijevo gore, a druga 4 redom u grupu 18mm. I to nije prvi put da se desilo tako. Eh sad treba ići u vještačenje zašto je to tako. Evo slike mete. Nadam se da je loše streljivo, a ne "fenomen" cijevi kako mi to zovemo.

Offline lucky

  • K 100
  • **
  • Postova: 384
Odg: Najpromašaj
« Odgovori #141 u: 21. 05. 2008. 09:50:51 »
Lucky definitivno ima najbolji vid i sluh na forumu :shok: Skužio je svinje na 300 m kako idu kroz gustiš, uspije pretrčat 150 m, odstrijeli nazime, prijeđe još 300 m i fula drugo z30
Pa tko nebi fulao nakon tolikih napora!
Lucky bez ljutnje d4
A i Ry1 je imao posla s najbržom lisicom od svih životinja ;)
Prijo, netreba ti baš imati neki sluh, kada se pokreće 20-ak komada DS a u pratnji još četiri-pet glasnih goniča,a sve to u kamenjaru i makiji, imaš osjećaj da su još bliže, a drugog sam čekao jer se odvojio od krda i polagano se izvlačio, tako da sam ja njega još i čekao e i još taj put koji sam prešao je ravna cesta, nije to toliki napor za lovca u kondiciji  :) ja ovo samo da nebude zabune oko mojih sposobnosti a imam ja još promašaja  z10     
Bolje piti sam nego ne piti nikako

Offline Vanja

  • K 500
  • ***
  • Postova: 648
  • Lovac se ne postaje, lovac se rađa...
Odg: Najpromašaj
« Odgovori #142 u: 21. 05. 2008. 10:07:53 »
Ja sam ih se kao vodić nagledao, a bilo je i mojih. Promašaj je sastavni dio lova d7 Ranjavanje je zlo

Offline Ry1

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1152
  • Shine on You Crazy Diamond
Odg: Najpromašaj
« Odgovori #143 u: 21. 05. 2008. 10:18:07 »
Citat:
Evo da se nadovežem na moj NAJPROMAŠAJ. Izgleda da ipak nije moj prst, već nešto drugo. Jučer upucavao pušku, prvi metak odnio teško lijevo gore, a druga 4 redom u grupu 18mm. I to nije prvi put da se desilo tako. Eh sad treba ići u vještačenje zašto je to tako. Evo slike mete. Nadam se da je loše streljivo, a ne "fenomen" cijevi kako mi to zovemo.
Ne znam sta podrazumevas pod "fenomenom cevi" ali ako mislis na ulje u cevi koje nije potpuno odstranjeno pre pucanja onda je ovaj prvi sasvim logican. U principu, mogao je biti bilo gde.U koliko greska nije do tebe ne vidim ni jedan drugi razlog zasto bi prvi metak toliko otisao. I da, ta gupa od 4 u 18 mm!? Cak da su rupe i 8 mm u dijametru grupa od 4 je veca od 18mm. Grupa se odredjuje merenjem udaljenosti izmedju centara najudaljenijih grupa.
U svakom slucaju grupa je dobra, veoma dobra posebno ona tri koja su veoma blizu.
pozdrav
Ry
A sto se lova po Australiji tice, pa tamo je i lisica naseljena iz Evrope i jos se nisu privikle na novu sredeinu .
Zato tako i sevljaju kao muve bez glave po Australiskoj divljini ,a dok tako preplasene tumaraju lak su plen dobrim strelzima.

Offline skyangel

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1842
  • DEFENDER RULZ!
Odg: Najpromašaj
« Odgovori #144 u: 21. 05. 2008. 12:59:23 »
Pod fenomenom cijevi mislim na to što se znalo desiti dosta ljudi, da hladna cijev prvi metak daje kao flyer, a ostale u centar. Kolega moj primjerice kupio novog Steyra, svaki prvi metak hladnom cijevi je išao u +10, a ostali svi u centar, sa različitom municijom. Nikako nije mogao to otkloniti, a puškar je, pa je prodao pušku. Isto tako znam barem još trojicu koji su imali slične slučajeve. Pa se bojim da nije i kod mene ista stvar, obzirom da nije prvi put da je prvi metak tako odnešen. Nadam se da je stvar ili u streljivu ili u čišćenju cijevi, a ne u fenomenu cijevi.

Što se tiče grupe, ova 3 gornja po tvojem mjerilu od centra do centra najisturenijeg imaju 15 mm točno udaljenost, ovaj koji je malo lijevo od centra je drugi metak, nakon onog prvog i poslije njega sam kliknuo 1 klik udesno i 1 gore, čisto malu korekciju tak da njega ne uklapam u grupu od ova 3 gornja. A ako bi i njega uklopili onda je grupa 30 mm što je isto prihvatljivo po meni kaj ne?

Offline Ry1

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1152
  • Shine on You Crazy Diamond
Odg: Najpromašaj
« Odgovori #145 u: 21. 05. 2008. 13:07:08 »
30mm na 100m je sasvim prihvatljivo. Cisto iz znatizelje, da li je taj Steyr imao glass ili pillar bedding i ima li tvoja puska neko od ovih resenja?
pozdrav
Ry
A sto se lova po Australiji tice, pa tamo je i lisica naseljena iz Evrope i jos se nisu privikle na novu sredeinu .
Zato tako i sevljaju kao muve bez glave po Australiskoj divljini ,a dok tako preplasene tumaraju lak su plen dobrim strelzima.

Offline gardista

  • K 100
  • **
  • Postova: 250
Odg: Najpromašaj
« Odgovori #146 u: 21. 05. 2008. 13:43:13 »
he,he verovatno ima jos neko sa ovakvim iskustvom , al da podelim i ja sa osttalima...
prosle nedelje, krenem na vocnjak(koji je 4-5 km van sela) povedem zenu i cerkicu, da se nadjemo s mojima koji su vec tamo, 4 sata popodne, sunce upeklo, vrucina...
dodjem do vocnjaka, i jos sa obliznjeg brezuljka primetim da se nesto zuti na ivici sumice koja se nalazi oko 120 m od vocnjaka i paralelna je sa vocnjakom (rekoh sebi ako je lisica, nema veze, lovicemo je u februaru),put ide pravo kroz sredinu prostora izmedju vocnjaka i nje...elem, prilazimo blize, i od onog sunca ono zuto izgleda jos zuce, i kad smo prisli na nekih 70 metara kazem zeni da nas posmatra lisica, zena ko zena, naravno ne vidi nista, nego ja zaustavim kola i polako pocnem da objasnjavam:
-vidis belo drvo?
-vidim.
-vidis zbun pored?
-vidim.
-vidis lisa pored zbuna, gleda nas, evo sad se okrece, samo mu nisu zuta ledja nego crna (pa nije to lis nego sakal!!!!)krenem da babram po zadnjem sedistu i da trazim malokalibarku koja se inace stalno voza u autu bas za takve prilike (eto prva dosla a ja nespreman), a sakal se okrenuo bocno i gleda i dalje kao tele...
izvadim pusku, nanisanim, ali nisani se istrljali od futrole, pa su skoro beli, ono sunce s ledja, nisani sijaju i ne vidm nista preko njih od odsjaja, a sakal gleda i dalje, nekako uciljam, i puknem, on samo se polako okrete i zamace u sumicu....
posle sam shvatio da on u stvari nije gledao u nas, nego preko nas u vocnjak gde je moj otac nesto radio, tako da sam ja sve u svemu imao jedno 3 minuta vremena da se namestim(mislim imao bi da nisam zeni objasnjavao topografiju).... ovako ostade samo prica da me zezaju kolege(ona  naravno nije gubila vreme nego je cim smo stigli svima raspricala o mom promasaju i eto materijala za segu)... d2 d2

Offline Štef

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3098
Odg: Najpromašaj
« Odgovori #147 u: 21. 05. 2008. 13:43:29 »
 Ovo baš sve skupa ne razumijem. Za grupu od 4 cm govorimo da je lovački karabin
odličan a diskutirate o grupi od 13 - 18 mm jel to dobro ili nije. Ak si dobro nanišanio
i okinuo sasvim je svejedno da li je metak pogodio 2 cm lijevo ili desno u divljać.
 
Homo sum: humani nihil a me alineum puto

Offline skyangel

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1842
  • DEFENDER RULZ!
Odg: Najpromašaj
« Odgovori #148 u: 21. 05. 2008. 13:49:34 »
ne znam koji je Steyr imao, nisam toliki stručnjak da se kužim u beddinge. Moja puška je na mauser 98 sistemu...

Offline skyangel

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1842
  • DEFENDER RULZ!
Odg: Najpromašaj
« Odgovori #149 u: 21. 05. 2008. 13:57:50 »
Ovo baš sve skupa ne razumijem. Za grupu od 4 cm govorimo da je lovački karabin
odličan a diskutirate o grupi od 13 - 18 mm jel to dobro ili nije. Ak si dobro nanišanio
i okinuo sasvim je svejedno da li je metak pogodio 2 cm lijevo ili desno u divljać.
 
Štefica moj dragi, to je istina, 4-5 cm je čisto dovoljno za nas lovce. Al onaj diskutabilni prvi metak je otišao u 9,5 ulijevo i oko njega je cijeli problem kaj pišem cijelo vrijeme. Ova grupa je inače ok potpuno za moje potrebe, pa nisam ja benchrester lol